Ponad stu żołnierzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej przeszło szkolenie na symulatorach i trenażerach. Głównym ich zadaniem było szlifowanie umiejętności strzeleckich m.in. za pomocą laserowego symulatora Czantoria. Strzelcy Beryli trenowali także używanie broni jedną ręką. Z kolei dowódcy załóg na symulatorze Ortles ćwiczyli wykrywanie i niszczenie celu.
Szkolenie strzeleckie przeszli żołnierze 1 Kompanii Zmechanizowanej 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka.
Działonowi bojowych wozów piechoty oraz dowódcy załóg szkolili się na symulatorze Ortles. Najpierw ćwiczyli wykrywanie i rozpoznawanie celu oraz pomiary odległości. Potem wybierali odpowiedni rodzaj amunicji, by zniszczyć siły przeciwnika. Strzelali wirtualnie – do celów statycznych i poruszających się.
Takie ćwiczenia pozwalają na bieżąco korygować błędy podczas strzelania z armaty i karabinu maszynowego, a także naprowadzania na cel przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Kierowcy – mechanicy bojowych wozów piechoty – oraz żołnierze drużyn wyjechali w teren, tam również korzystali z trenażera. Na przykład strzelcy Beryli z laserowego symulatora strzelań LSS Czantoria. Trenowali też używanie broni jedną ręką na wypadek, gdyby zostali zranieni.
Ćwiczyły także załogi obsługujące moździerze LM-60 i celowniczy granatników RPG-7.
– Zależy nam, by żołnierze opanowali zasady sprawnego oraz bezpiecznego używania broni. Dlatego ćwiczymy na przykład posługiwanie się Berylem za pomocą jednej ręki. Taka umiejętność bardzo przydaje się podczas walki, gdy zraniony żołnierz jest zmuszony do ostrzeliwania się podczas wycofania lub osłaniania kolegów – mówi kpt. Krzysztof Hanek, dowódca kompanii.
Gdy żołnierze wyjechali bojowymi wozami piechoty w teren, uczyli się także technik maskowania wozów.
– Układając scenariusze ćwiczeń korzystamy m.in. z doświadczeń zdobytych na misjach zagranicznych – podkreśla ppor. Jan Gębala, dowódca plutonu zmechanizowanego.
Żołnierze podczas zajęć byli oceniani, ponieważ szkolenie było kolejnym etapem przygotowania pododdziału do działań bojowych, jakie czekają „górali” w listopadzie.
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Przeznaczony jest do wspierania działań wojsk w kraju i zagranicą, m.in. akcji ratowniczych i humanitarnych na rzecz ludności cywilnej.
autor zdjęć: st. kpr. Tomasz Styran
komentarze