moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Portrety wojenne”. Film o bohaterach

Jan Grudziński, dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, Jan Zumbach, pilot Dywizjonu 303, czy Bronisław Hellwig, żołnierz batalionu „Parasol”, jeden z najlepszych kierowców bojowych w okupowanej Warszawie – to bohaterowie cyklu filmów dokumentalnych „Portrety wojenne”. Wczoraj miały premierę w Warszawie i Gdyni.


– Oglądając filmy dokumentalne poświęcone II wojnie światowej, miałem poczucie, że są realizowane w podobny sposób: przepełnione faktografią, kierowane do wytrawnego widza, a przez to nieco hermetyczne. My postanowiliśmy zrobić coś innego. Chcieliśmy opowiedzieć o fragmencie naszej historii językiem, który jest zrozumiały i atrakcyjny dla młodych ludzi – mówi Dawid Janicki, producent cyklu „Portrety wojenne”.

Tak powstały niespełna półgodzinne filmy. Materiały archiwalne oraz wypowiedzi ekspertów połączono ze stylizowanymi na komiks kadrami. Na tle scenografii przygotowanej przez rysowników pojawiają się żywi aktorzy, a przedstawiane w kolejnych odcinkach historie widzimy z perspektywy samych postaci (twórcy twierdzą, że przypominają nieco słynne „Sin City”). W ten sposób historie zyskują dodatkową dynamikę i dramaturgię.

Pierwszy z cyklu pięciu filmów poświęcony został Bronisławowi Hellwigowi, żołnierzowi batalionu „Parasol”, który jako doskonały kierowca brał udział w licznych akcjach bojowych na terenie okupowanej Warszawy. Bohaterami kolejnych odcinków są Jan Zumbach, pilot i dowódca słynnego Dywizjonu 303, niepokorny duch, buntownik, poszukiwacz przygód, znany choćby z tego, że na swoim samolocie umieścił wizerunek Kaczora Donalda z kijem baseballowym.  

Z kolei kapitan Jan Grudziński to dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł” – jednostki, która przeszła do legendy za sprawą brawurowej ucieczki z internowania w Tallinie. Czwarty odcinek opowiada zaś o losach Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa” (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych). On z kolei zasłynął choćby tym, że uciekł z oflagu Woldenberg. Towarzyszyły temu niezwykłe okoliczności. Pacak-Kuźmirski przebrany w mundur niemieckiego konwojenta i uzbrojony w karabin z drewna i tektury wraz z grupą towarzyszy wyszedł przez główną bramę.

Ostatni film cyklu został poświęcony Józefowi Beckowi, ostatniemu ministrowi spraw zagranicznych II RP. – Historia obeszła się z nim niezbyt delikatnie. Trzeba jednak pamiętać, w jakich czasach i okolicznościach przyszło mu działać. W obliczu dwóch totalitaryzmów osaczających Polskę musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów – podkreśla Janicki.

Wczoraj wieczorem dokumenty o Hellwigu, Zumbachu i Pacaku-Kuźmirskim miały swoją premierę w warszawskim kinie Iluzjon, które należy do Filmoteki Narodowej. – Kolejny pokaz planujemy na sobotę, 6 września – zapowiada Marlena Gabryszewska, kierownik działu programowego Iluzjonu.

Również wczoraj w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej odbyła się premierowa projekcja dokumentu, którego bohaterem jest kapitan Grudziński. Dla widzów dodatkową atrakcją była możliwość porozmawiania z ekspertami. – Zależy nam na tym, by zorganizować kolejne seanse – mówi Tatiana Baczyńska, kierownik działu promocji i edukacji gdyńskiego muzeum.

„Portrety wojenne” można oglądać nie tylko w kinach. Wczoraj telewizyjna Dwójka wyemitowała pierwszy odcinek cyklu. Kolejne filmy będą wyświetlane co tydzień. – Uzupełnieniem naszego projektu jest wystawa w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu – informuje Janicki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: FilmPolski.pl

dodaj komentarz

komentarze


Optyka dla żołnierzy
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cena wolności
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Hiszpański palimpsest
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO