moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Open Air Day w Malborku

Pokazy umiejętności pilotów MiG-29 i Su-22, holenderski F-16 , spotkania z pilotami samolot RWD 5, na którym w latach 30. polski pilot przeleciał Atlantyk – w sobotę na miłośników lotnictwa czeka w Królewie Malborskim prawdziwa gratka. – Warto nas odwiedzić, bo to jedyna okazja w roku, by wejść na teren wojskowego obiektu – mówi mjr Dariusz Mazurkiewicz.

Poprzednie edycje Open Air Day cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Lotnisko wojskowe w Królewie Malborskim to najważniejszy tego typu obiekt w województwie pomorskim. Działa w strukturach NATO i na co dzień jest zamknięty dla cywili. W sobotę piloci organizują Dzień Otwartych Drzwi (Open Air Day). Bramy lotniska zostaną otwarte dla zwiedzających już o 9 rano. Przedsięwzięcie, które na stałe już wpisało się do kalendarza imprez w regionie, organizuje 22 Baza Lotnictwa Taktycznego przy współudziale Malborskiego Stowarzyszenia Pilotów Wojskowych . – Nie dla każdego wizyta w bazie lotniczej jest chlebem powszednim. Dlatego organizujemy takie imprezy. To okazja do spotkań z pilotami, a także możliwość obejrzenia z bliska statków powietrznych – mówi mjr Dariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy 22 Bazy.

Co czeka tych, którzy pojawią na podmalborskim lotnisku? Będzie można obejrzeć uzbrojone myśliwce: MiG-15, MiG-21, Su-22 i MiG-29 . Z wojskowych maszyn pojawią się także TS 11-Iskra i samolot szkolno-bojowy I-22 Iryda. – Zwiedzający będą mogli obejrzeć też jeden z pięciu holenderskich F-16 Falcon, które zastąpiły stacjonujące wcześniej w Malborku francuskie Mirage – mówi oficer z bazy.

Zaprezentują się też m.in. TS-8 Bies, Jak-18 i polski samolot turystyczno-sportowy RWD 5 (polska konstrukcja lat 30., na której płk Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk).

Część wystawy zajmie sprzęt wojskowy, w tym np. wykrywacze AN-19 oraz VNH3, robot wspomagająco-neutralizujący EOD-9, a także wysokościowy i ratowniczy sprzęt służący pilotom do ratowania życia w sytuacjach awaryjnych, np. fotele katapultowe. O wszystkie szczegóły będzie można spytać obecnych na imprezie malborskich pilotów.

Na lotnisku w Królewie Malborskim nie zabraknie pokazów dynamicznych. W powietrzu zaprezentuje się MiG-29 z malborskiej bazy oraz Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Być może nad lotniskiem przeleci też holenderski F-16.

Zaplanowany jest także pokaz powietrzny wiatrakowców Xenon, ultralekkich statków powietrznych, które choć wyglądają jak helikoptery, tak naprawdę nimi nie są. Największą różnicą jest to, że w wiatrakowcu wirnik nie jest napędzany przez silnik, obraca się natomiast dzięki wykorzystaniu zjawiska autorotacji.

Open Air Day to jedyna okazja w roku, by wejść na teren wojskowej bazy.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć też pokazy ratownictwa drogowego w wykonaniu Straży Pożarnej oraz rewii konnej połączone z pokazami grup rekonstrukcyjnych, m.in. Konfraternii Puszkarzy Królewskich. Swoje stoisko promocyjne będzie miało m.in. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które zaprezentuje wystawę poświęconą 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. – Tradycyjnie, jak co roku, spodziewamy się dużej liczby zwiedzających. W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 15 tysięcy osób. Sądzę, że magnesem przyciągającym tylu zainteresowanych są pokazy dynamiczne samolotów – dodaje mjr Dariusz Mazurkiewicz.

22 Baza Lotnictwa Taktycznego powstała 1 stycznia 2011 roku. Jest podporządkowana 1 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Głównym wyposażeniem bazy są myśliwce MiG-29. Do podstawowych zadań jednostki należą m.in.: zabezpieczenie i ubezpieczenie lotów bojowych statków powietrznych oraz szkolenia lotniczego eskadr lotnictwa taktycznego bazujących na lotnisku.

Kilka dni temu piloci z Malborka zakończyli pełniony od 1 maja dyżur bojowy w ramach piątej zmiany misji Orlik, mającej na celu patrolowanie przestrzeni powietrznej państw nadbałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii). Wcześniej malborscy piloci pełnili służbę na Litwie także w 2008 i 2012 roku.

PG

autor zdjęć: st. kpr. Paweł Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO