moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON: żołnierze skarżą się rzadziej

Zmniejszyła się liczba skarg żołnierzy i pracowników wojska składanych do Ministerstwa Obrony Narodowej. W rekordowym pod tym względem roku 2011 było ich 7200, w roku ubiegłym już tylko 3414. – To efekt zmian w przepisach dotyczących wojskowych – uważają przedstawiciele MON, którzy w środę przedstawili posłom informację na ten temat.


Jeszcze trzy lata temu MON zasypywała lawina skarg – żołnierze i pracownicy wojska odwoływali się do resortu obrony aż 7200 razy. Według analiz Biura Skarg i Wniosków MON źródłem niezadowolenia były głównie kwestie finansowe (np. dotyczące wypłat zapomóg czy obniżenia standardu życia). Na drugim miejscu znalazły się problemy kadrowo-personalne (chodzi tu m.in. o skargi na przeniesienie do innej jednostki) oraz kwestie mieszkaniowe. Duża część skarg wynikała – jak przekonywali przedstawiciele MON – z małej świadomości prawnej żołnierzy i pracowników wojska.

Obejrzyj relację z posiedzenia Komisji Obrony Narodowej.

Skarg coraz mniej...

W ciągu ostatnich trzech latach liczba skarg systematycznie malała. W ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej w porównaniu z 2011 rokiem. Danych za rok 2014 jeszcze nie ma, ale zapowiada się utrzymanie tendencji spadkowej. – To efekt zmian w prawie, jakie nastąpiły w ostatnim czasie. Chodzi tu m.in. o przyjęcie ustaw o weteranach i zakwaterowaniu czy ustawy pragmatycznej – wymieniał płk Dariusz Wiśniewski, dyrektor Biura Skarg i Wniosków MON. Nie bez znaczenia na zmniejszenie liczby skarg były podwyżki przyznane wojskowym.

Z danych Biura Skarg wynika, że pracownicy wojska piszą do MON trzy – cztery razy częściej niż żołnierze. Dla porównania, w 2011 roku od żołnierzy wpłynęło 1766 skarg, a od pracowników wojska – 5340. Poseł Zbyszek Zaborowski (SLD) zapytał, z czego wynika ta dysproporcja. – Żołnierze mogą zwrócić się z prośbą o interwencję do większej liczby osób, począwszy od bezpośredniego przełożonego, na kapelanie wojskowym skończywszy. Żołnierze są też bardziej zdyscyplinowani – wyjaśniał płk Wiśniewski.

Czy ponad 3 tysiące skarg w roku to nadal dużo? Zdaniem dyrektor Biura Skarg i Wniosków MON – nie. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że żołnierze, ich rodziny oraz emeryci i renciści wojskowi to ponad 500 tys. osób.

... kontroli coraz więcej

Podczas gdy liczba skarg maleje, zwiększa się liczba kontroli zlecanych przez resort obrony. Do końca sierpnia było ich 120. Do przeprowadzenia w tym roku zostało jeszcze 14. Kontroli podlegają systemowe rozwiązania przyjęte przez resort, wykonanie budżetu, wykorzystanie środków finansowych, którymi dysponuje MON i jednostki podległe. – Ocenie podlega także stan zdolności bojowej dowództw i jednostek oraz ich przygotowanie do wykonywania zadań w czasie pokoju, kryzysu i wojny – mówił gen. broni Zbigniew Głowienka, dyrektor Departamentu Kontroli MON.

Pod lupę inspektorów trafiła m.in. działalność finansowo-gospodarcza. Okazało się, że choć generalnie sytuacja jest dobra, kontrole wykazały wydatki naruszające zasady gospodarki finansowej (na sumę 87 tys. zł), wydatki niewłaściwie udokumentowane (aż 61,8 mln zł), niedobory (216 tys.) i nadwyżki (548 tys.). Wobec tych danych posłowie opozycji nie kryli zdziwienia, że skierowano zaledwie jedno zawiadomienie do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych (sprawa dotyczyła nieprzestrzegania przepisów dotyczących zamówień publicznych). Generał Głowienka przekonywał jednak posłów, że choć suma 61 mln zł może robić wrażenie, tak naprawdę wykryte nieprawidłowości były raczej drobne i polegały głównie na błędnie wypełnionych dokumentach. Jako przykład podał niewłaściwie wypełniane dokumenty dotyczące rozliczania podróży służbowych. Podkreślał też, że wyniki kontroli warto rozpatrywać w kontekście wielomiliardowego majątku należącego do wojska.

Z kolei Czesław Mroczek, wiceminister obrony, podkreślał, że resort jest zdeterminowany w tropieniu nieprawidłowości oraz osób za nie odpowiedzialnych. – Tępimy i będziemy tępić wszelkie przestępstwa. Nasza determinacja jest oczywista – przekonywał.

Pracownicy Departamentu Kontroli sprawdzali m.in. bezpieczeństwo lotów (w tym stan infrastruktury lotniskowej oraz stopień wyszkolenia instruktorów), przebieg wycofywania sprzętu z Afganistanu czy organizację i prowadzenie szkoleń poligonowych. Przy okazji przedstawiciele MON podali, że rocznie odbywa się 25 tys. szkoleń, jednak w związku z konfliktem na Ukrainie liczba ta zostanie zwiększona. W tym roku zostaną jeszcze przeprowadzone kontrole zakupów dokonywanych w ramach planu modernizacji technicznej armii, np. czy prawidłowo podpisywano umowy na dostawy sprzętu. Inspektorzy przyjrzą się również działalności niektórych placówek wojskowej służby zdrowia.

Posłowie z Komisji Obrony powołali wczoraj podkomisję, która zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym kierowania i dowodzenia armią w czasie wojny.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1410559980
~... - a widziałeś ty kiedyś "banderowca" ? Lepiej trzymaj kciuki za tych"banderowców" co byś nie musiał Lenina na kijaczku wraz z rodziną 1 maja nosić i śpiewać przed własnym domem rosyjskie radosne piosnki ...
39-FF-C3-6D
~...
1410462540
Są tam gdzie być powinny, w kieszeniach Polaków zamiast banderowców.
81-FD-3F-29
~scooby
1410430860
Dla jednych skarga dla drugich sugestia. p.s. Gdzie "som" koce i materace dla Ukrainy ?
39-FF-C3-6D

Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO