moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Elektroniczna komunikacja także z wojskiem

Zgłoszenie wstąpienia do NSR, zmiana adresu czy uzyskanie od wojskowej komendy uzupełnień zaświadczenia o służbie wojskowej – takie sprawy można już załatwić, nie wychodząc z domu. Wszystko dzięki elektronicznej platformie komunikacyjnej e-PUAP, do której w coraz większym zakresie przyłącza się także wojsko.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu. Z systemu korzystają m.in. ministerstwa, urzędy miast, urzędy skarbowe, uczelnie. Posługuje się nim także wojsko. – Dotychczas usługi, które wojewódzkie sztaby wojskowe i wojskowe komendy uzupełnień oferowały w ramach tej platformy, dotyczyły pism ogólnych, informacyjnych. Teraz stworzyliśmy cztery nowe, dedykowane dla obywateli usługi – mówi ppłk Piotr Chojnowski, szef Wydziału Terenowej Administracji Wojskowej Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P-1) Sztabu Generalnego WP.

Dla żołnierzy rezerwy

Co można zrobić dzięki e-PUAP? Osoby będące żołnierzami rezerwy, na przykład, mogą poinformować wojskowego komendanta uzupełnień o zmianie miejsca zamieszkania, nowym adresie korespondencyjnym lub pobycie za granicą. Drogą internetową można także wysłać powiadomienie o zagubieniu wojskowej książeczki. Chętni mogą elektronicznie wnioskować o wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. – Nasze nowe usługi skierowane są także do tych osób, które służbę wojskową mają już za sobą. Drogą elektroniczną mogą uzyskać na przykład zaświadczenie potwierdzające przebieg ich służby wojskowej, które czasami potrzebne jest w ZUS-ie lub w innych instytucjach – dodaje ppłk Chojnowski.

Baza wojskowych dokumentów, które dziś można wysłać przez internet, znajduje się w dziale „Bezpieczeństwo Narodowe” w zakładce „Spełnianie powszechnego obowiązku obrony”. Ich liczba będzie sukcesywnie zwiększana. W Sztabie Generalnym WP już trwają prace nad stworzeniem formularzy wniosków o powołanie do służby przygotowawczej i o ochotnicze zgłoszenie się na ćwiczenia wojskowe. Osoby powołane do służby będą mogły przez internet wnioskować o zgodę na wyjazd i pobyt za granicą, a pracodawcy, których pracownicy są wzywani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, będą mogli składać e-wnioski o wypłatę rekompensat z tego tytułu.

Krok po kroku

Platforma funkcjonuje w Polsce od początku 2013 roku. Pierwszym krokiem do korzystania z elektronicznej komunikacji jest rejestracja. Można to zrobić, wchodząc na stronę www.epuap.gov.pl (linki znajdują się także na stronach internetowych wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień; wkrótce pojawią się też na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MON). Następnie trzeba wypełnić formularz i udać się z nim do instytucji państwowej (np. urzędu miasta, urzędu skarbowego, ZUS-u), by tam potwierdzić swoje dane. Bezpłatny podpis nazywany Profilem Zaufanym załatwia się w czasie jednej wizyty. Potem można już zacząć korzystać z e-korespondencji z instytucjami państwowymi. Pisma wysyłane drogą elektroniczną będą odpowiednikami papierowych dokumentów.

Poza utworzeniem profilu zaufanego użytkownicy mogą zdecydować się na używanie podpisu tzw. kwalifikowanego, który pod względem prawnym jest odpowiednikiem podpisu własnoręcznego. Taka możliwość wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Trzeba bowiem kupić specjalną kartę procesorową lub token USB oraz oprogramowanie.

Platforma działa w Polsce od początku 2013 roku. – To realny wymiar przyjaznej administracji, która ułatwia kontakt obywatela z administracją wojskową – mówi płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP.

PG

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwutatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Uwaga, transformacja!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
Zapraszamy na Festiwal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Pierwszy polski technik AH-64
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
NATO na północnym szlaku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Wielka droga” dostępna online
Treningi z wojskiem wracają
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Sztuka ochrony zabytków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiosenna burza nad Estonią
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Rajd ku czci saperów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Husarz na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO