moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska lądowe świętują

Wojsko jest naszym podstawowym filarem bezpieczeństwa, a jego największą częścią są siły lądowe, na których spoczywa główny obowiązek ochrony granic państwa – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak podczas Święta Wojsk Lądowych. Uroczystość, przypadającą w rocznicę wiktorii wiedeńskiej, obchodzono w warszawskim Dowództwie Generalnym.


W czasie apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych minister Tomasz Siemoniak podkreślał, że po raz pierwszy od wielu lat mamy blisko naszych granic wojnę. – To w sposób szczególny zobowiązuje nasze siły lądowe do intensywnego szkolenia – dodawał szef MON.

Jednocześnie minister zaznaczył, że żołnierze wojsk lądowych dobrze wywiązują się ze swojego zadania. – Ostatnie miesiące to okres bardzo  intensywnego szkolenia, a ich ważnym akcentem są zbliżające się ćwiczenia „Anakonda” – mówił Tomasz Siemoniak, dziękując żołnierzom za ich służbę.

Życzenia od prezydenta

W czasie uroczystości w siedzibie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gratulacje od prezydenta Bronisława Komorowskiego przekazał żołnierzom szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gen. Stanisław Koziej dziękował za gotowość do obrony kraju oraz udział w zagranicznych misjach.

Do współczesnych zagrożeń, m.in. sytuacji w Iraku i Syrii, minister obrony nawiązał także w rozmowie z dziennikarzami. – Konflikt w tych krajach jest w centrum zainteresowania NATO, jednak nie przewidujemy udziału naszych żołnierzy w walkach w Iraku – podkreślał szef MON. Dodał, że Polska rozważa natomiast wsparcie humanitarne dla tych krajów. – W pomoc mogłyby się zaangażować siły zbrojne, na przykład przewożąc dary wojskowymi samolotami – zapowiadał minister Siemoniak.

Szef MON mówił też o ustaleniach ze szczytu NATO w Newport. – Szczyt potwierdził nasz postulat dotyczący stałej obecności w Polsce żołnierzy NATO, którzy będą się tu szkolić – powiedział, dodając, że resort zabiega, aby szpicą (siłami natychmiastowego reagowania NATO) dowodził szczeciński Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni.

Podczas uroczystości minister obrony przypomniał też, że miniony rok to czas dużych zmian w dowodzeniu armią. – Po raz pierwszy obchodzimy święto wojsk lądowych w nowych strukturach – mówił Siemoniak. Z kolei dowódca generalny gen. broni pil. Lech Majewski dodał, że dzięki tej reformie żołnierze w zielonych mundurach służący w Dowództwie Generalnym mają realny wpływ na jego rozwój.

Generał mówił też o zmianach, jakie zachodzą w wojskach lądowych, m.in. o zakupie czołgów Leopard, unowocześnianiu indywidualnego wyposażenia żołnierzy i projektach zbrojeniowych dla artylerii.


Medale nie tylko za misje

Podczas uroczystości żołnierze i pracownicy wojsk lądowych odebrali medale i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON i dowódcę generalnego. Gwiazdą Afganistanu prezydent odznaczył gen. dyw. Jarosława Mikę, dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który w 2011 roku był zastępcą dowódcy Regionu Wschodniego w Afganistanie. Nadany przez zwierzchnika sił zbrojnych Srebrny Medal za Długoletnią Służbę odebrał natomiast płk Stanisław Kaczyński dowodzący 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej.

Wojska lądowe to podstawowy i najliczniejszy rodzaj sił zbrojnych. Służy w nich ok. 50 tys. żołnierzy, czyli ponad połowa zawodowej armii. Ich zadaniem jest obrona terytorium kraju, a także udział w operacjach sojuszniczych NATO, misjach pokojowych i humanitarnych oraz akcjach likwidacji klęsk żywiołowych. Siły lądowe dzielą się na wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, rakietowe i artylerię, łączności i informatyki, obrony przeciwlotniczej, chemiczne, inżynieryjne oraz wojska rozpoznania i walki elektronicznej. W ich strukturze znajdują się też pododdziały działań psychologicznych oraz logistyczne. Po wejściu w życie reformy dowodzenia i likwidacji Dowództwa Wojsk Lądowych jednostki tych sił podlegają Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz istniejącemu w jego strukturach Inspektoratowi Wojsk Lądowych.

Na czele Inspektoratu stoi gen. dyw. Janusz Bronowicz. Bezpośrednio DGRSZ podlegają: 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu, samodzielne brygady, m.in. 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, pułki rozpoznawcze, chemiczne, saperskie i inżynieryjne, a także centra szkolenia.


Leopardy i Dany

W uzbrojeniu wojsk lądowych jest obecnie ok. 900 czołgów, w tym 247 niemieckich Leopardów 2A, ponad 230 PT-91 Twardy i ok. 500 radzieckich T-72. Żołnierze dysponują też blisko 700 transporterami Rosomak i ponad 1000 bojowych wozów piechoty BWP-1. Natomiast sprzęt artyleryjski to m.in. 75 wyrzutni rakiet WR-40 Langusta, ponad 100 armatohaubic Dana, przeszło 340 haubic samobieżnych 2S1 Goździk oraz 8 samobieżnych armatohaubic Krab.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest od 1996 roku na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. 12 września 1683 roku polski król na czele niespełna 30 tysięcy żołnierzy wojsk polsko-niemiecko-austriackich pokonał armię turecką wezyra Kara Mustafy, która oblegała miasto. Wiedeńska wiktoria należy do jednego z najważniejszych triumfów polskiego wojska.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Rajd ku czci saperów
Śladami ojca
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO