moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Książka „Nowy wspaniały żołnierz”

Jest to książka o badaniach i innowacjach umożliwiających wpływanie na umiejętności, zdolności, emocje i sprawność człowieka. Rewolucja biotechnologiczna w takich dziedzinach, jak psychofarmakologia, neurobiologia, bioelektronika, genetyka i inżynieria genetyczna prowadzi do konstruowania „nowego wspaniałego żołnierza”.

To książka o żołnierzu jako istocie ludzkiej, który w obliczu eksplozji i ekspansji technologii wzmacniających jego parametry fizyczne i psychiczne ulega postępującej instrumentalizacji, wyzbywając się tradycyjnie rozumianego i przeżywanego człowieczeństwa. Praca ta umacnia pozycję Autora jako naukowca o niesłychanej erudycji, umiejętności multidyscyplinarnej analizy złożonych zjawisk społecznych, a przy tym potrafiącego w wartki i przystępny sposób pisać o skomplikowanych problemach współczesnego świata
(z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego). 

Autor opuścił «znane i bezpieczne wody», śmiało zapuszczając się na obszar, gdzie nauki medyczne zbliżają się do zagadnień inżynieryjnych, a etyka z bezradnością przygląda się manipulowaniu nie tylko ludzkim mózgiem, ale również próbom ingerowania w kod genetyczny. Jest to w pełni oryginalne dzieło naukowe przygotowane z dużą erudycją i odwagą intelektualną, w którym autor poszerza czasowy horyzont poznawczy fenomenu wojny o wymiar już nie tylko prognostyczny, lecz wręcz futurologiczny (z recenzji dr. hab. Krzysztofa Kubiaka, Dolnośląska Szkoła Wyższa).  

Książka stoi na pograniczu faktów naukowych i futurologii, ale takiej futurologii, która na naszych oczach staje się faktem. To także książka o moralności w czasach cyfryzacji i cyborgizacji (Sidey Myoo, Instytut Filozofii UJ). 

Tę obszerną, gęstą od faktów i interpretacji oraz w pewnym sensie prognostyczno-profetyczną pracę czyta się z niekłamaną przyjemnością zarówno z uwagi na klarowność przewodu myślowego zaproponowanego przez autora, elegancką narrację, jak i głębokie osadzenie jej w przestrzeni klasycznej europejskiej myśli humanistycznej. Fakt, że dzieło tak dużego kalibru poświęcone w swej najgłębszej istocie kwestiom militarnym wyszło spod pióra przedstawiciela nauk społecznych na uczelni cywilnej, jest poniekąd ilustracją dosadnej uwagi rzuconej ongiś w przestrzeń publiczną przez francuskiego męża stanu Georges’a Clemenceau: „wojna jest przedsięwzięciem zbyt poważnym, aby powierzyć je zawodowym wojskowym” (Andrzej Wojtas, redaktor naczelny MMS „Komandos”). 

To jedno z nielicznych na świecie, a w Polsce na pewno jedyne, prawdziwe dzieło naukowe, ukazujące, jak można wpływać na aspekt ludzki w działaniach bojowych. Jest to książka niezwykła, bo niezwykłego autora. Nikt dotąd nie zgromadził pod jednym tytułem takiej wiedzy o sposobach wpływania na poprawę ludzkich możliwości w działaniach bojowych, popierając to ogromną faktografią. Kto powinien, a kto musi być czytelnikiem tej pozycji? Z pewnością książkę powinien przeczytać każdy wojskowy. Ten dowodzący zespołami żołnierzy od szczebla pododdziału, jak również planista każdego szczebla, planujący i organizujący walkę – nawet na najniższym szczeblu. A muszą ją przeczytać i jednocześnie przeanalizować, przy jednoczesnym wyciągnięciu właściwych wniosków, najwyżsi dowódcy – od szczebla związku taktycznego poprzez rodzaj sił zbrojnych do instytucji centralnych (mjr rez. dr inż. Maciej Zimny, były oficer
6 BPD i GROM).

 Łukasz Kamieński – adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w strategii, historii i teorii wojny oraz związkach między technologią i wojną. Autor książek: „Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych” (2009) oraz „Farmakologizacji wojny. Historia narkotyków na polu bitwy” (2012).

Łukasz kamieński, „Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2014., seria: MOMENTUM, ISBN: 978-83-233-3728-7, str.: 532.

„Polska Zbrojna” objęła książkę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Przemysłowe Centrum Optyki,Uniwersytet Jagielloński

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO