W pierwszym dniu Spartakiady Wojska Polskiego rozstrzygnięto rywalizację o medale w trzech dyscyplinach. Tytuły mistrzowskie zdobyli: st. chor. Marcin Grochowiak – w strzelaniu z pistoletu wojskowego, st. szer. Seweryn Furman – w strzelaniu oraz st. szer. Dominik Gałązka – w pokonywaniu toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej.
Wczoraj w Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu uroczyście otwarto jesienną Spartakiadę Wojska Polskiego. Po uroczystości żołnierze udali się na obiekty sportowe Centrum oraz do Rembertowa i Wesołej, aby przygotowywać się do pierwszych startów w najważniejszej imprezie sezonu w wojskowym sporcie powszechnym.
Dzisiaj na strzelnicach w Rembertowie poznaliśmy pierwszych medalistów: w strzelaniu z pistoletu wojskowego oraz strzelaniu z kbk AK lub Beryla. Natomiast kilka godzin po wyłonieniu najlepszych strzelców zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w widowiskowej dyscyplinie – pokonywaniu toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej (OSF). Zwycięzcy staną na podium podczas piątkowej ceremonii zakończenia Spartakiady.
Strzał w dziesiątkę
W rywalizacji strzelców po tytuł mistrza Wojska Polskiego sięgnął st. chor. Marcin Grochowiak. Zawodnik z reprezentacji sił powietrznych zdobył 186 punktów. Dwa pozostałe miejsca na podium wywalczyli zawodnicy z Dowództwa Garnizonu Warszawa: plut. Jarosław Zawidzki i st. chor. Robert Wąsiel. Plutonowy przegrał z mistrzem jednym punktem, a chorąży dwoma. O brązowy medal toczyła się zacięta walka. Jedno oczko mniej od st. chor. Roberta Wąsiela zdobyło trzech strzelców. O ich miejscach musiały więc decydować trafione przez nich „dziesiątki” i „dziesiątki centralne”.
Więcej emocji na strzelnicy dostarczyli obserwatorom specjaliści od strzelania z kbk AK lub Beryla. Zwycięzca – st. szer. Seweryn Furman, na co dzień służący na stanowisku kierowcy w 3 Batalionie Inżynieryjnym w Nisku – uzyskał wynik 194 punktów i pewnie pokonał pozostałych rywali. Przed czterema laty wywalczył tytuł wicemistrza Wojska Polskiego. W rywalizacji drużynowej również zdobywał medale, ale w Rembertowie zdobył pierwsze złoto. O pozostałe miejsca na podium toczyła się zacięta rywalizacja. Aż pięciu strzelców uzyskało wynik 190 oczek i o kolejności zajętych przez nich miejsc – zgodnie z regulaminem – decydowała liczba strzelonych dziesiątek, w drugiej kolejności liczba strzelonych dziewiątek, a w trzeciej – wynik uzyskany w drugiej serii. Doszło nawet do takiej sytuacji, że o piątej lokacie rozstrzygnęła ostatnia z możliwych sytuacji. Lepszy o jeden punkt wynik w drugiej serii zapewnił piąte miejsce obrońcy tytułu mistrzowskiego st. szer. Łukaszowi Szostakowi.
Zeszłorocznemu mistrzowi tym razem zabrakło szczęścia, ale nie miał powodów do zmartwień, gdyż brązowy medal z takim samym wynikiem, jaki on uzyskał, zdobył reprezentant 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Trzecie miejsce na podium wywalczył bowiem st. szer. Jerzy Pelc, który nie mógł sobie darować drugiego strzału w drugiej serii. Dość nieoczekiwanie trafił bowiem w „siódemkę”. „Ósemka” zapewniłaby mu tytuł wicemistrzowski. Strzelcy z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej zajęli miejsca od trzeciego do piątego i z pewnością niezwykle pasjonująco zapowiada się ich rywalizacja z kolegami z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych o złoty medal w klasyfikacji drużynowej.
Małpi gaj
Do ostatniego biegu ważyły się losy medali w pokonywaniu toru przeszkód OSF. Broniący tytułu mistrzowskiego kpr. Adam Marcinkowski z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej po pierwszej serii zajmował drugą pozycję. Niestety, w drugiej już nie poprawił swojego wyniku. Popełnił dwa poważne błędy na przeszkodach i z wynikiem 50,79 sekund uzyskał dopiero dziesiąty czas. Do swojego kolegi z reprezentacji st. szer. Dominika Gałązki z 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego stracił aż 4,56 sekund. Gałązka – wielokrotny medalista mistrzostw Wojska Polskiego w pokonywaniu toru OSF – dzięki wyśmienitemu drugiemu biegowi odzyskał tytuł mistrzowski. Złoto pozostało jednak w kolekcji reprezentantów 11 LDKPanc i z tego faktu najbardziej cieszył się major Sebastian Krasoń, który odpowiada za przygotowanie reprezentacji 11 Dywizji Kawalerii Pancernej do jesiennej Spartakiady. Na dodatek jego podopieczny zdobył też brąz, a dwóch kolejnych zajęło miejsca piąte i szóste.
WYNIKI
Strzelanie z pistoletu wojskowego
1. st. chor. Marcin Grochowiak (Siły Powietrzne – Dowództwo Generalne RSZ 4) 186 pkt.
2. plut. Jarosław Zawidzki (Dowództwo Garnizonu Warszawa) 185
3. st. chor. Robert Wąsiel (Dowództwo Garnizonu Warszawa) 184
4. st. chor. sztab. Jacek Mazurkiewicz (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 183
5. st. chor. sztab. Tomasz Sobieszak (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 183
6. ppłk Czesław Perłak (Dowództwo Garnizonu Warszawa) 183.
Strzelanie z kbk AK/Beryl
1. st. szer. Seweryn Furman (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 194 pkt.
2. st. szer. Jakub Pieczyński (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 190
3. st. szer. Jerzy Pelc (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 190
4. st. szer. Bartłomiej Stanik (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 190
5. st. szer. Łukasz Szostak (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 190
6. st. kpr. Rafał Boniecki (Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego) 190.
Pokonywanie toru przeszkód OSF
1. st. szer. Dominik Gałązka (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 46,23 s
2. szer. Krzysztof Woźniak (12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2) 46,53
3. ppor. Marcin Kołoszuk (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 46,91
4. kpr. Dominik Zientarski (16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3) 47,93
5. kpr. Adam Marcinkowski (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 48,74
6. szer. Dariusz Siek (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1) 49,37
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze