moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klasy mundurowe na poligonie

Najlepiej z karabinka pneumatycznego strzelali uczniowie technikum z Kielc, a w biegach zwyciężyła drużyna z Nowego Sącza. Na poligonie Karliki pod Żaganiem trwa Centralny Zlot Klas Mundurowych. Rywalizacja o punkty zakończy się w piątek.Podczas imprezy uczniowie z 17 szkół walczą o punkty w trzech konkurencjach: marszobiegu, strzelaniu i konkursie piosenki marszowej. We wtorek do rywalizacji o punkty w zawodach strzeleckich i marszobiegu na dystansie 8 km stanęli uczniowie z jedenastu szkół. W każdej 30-osobowej reprezentacji 12 zawodników strzelało z 50 m z karabinka pneumatycznego do figury bojowej 23p. Do współzawodnictwa liczył się łączny wynik uzyskany przez wszystkich zawodników danej drużyny. Najwięcej – 244 punktów – uzyskali reprezentanci Niepublicznego Technikum Zawodowego z Kielc. Kolejne miejsca zajęły drużyny XIV Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku (237 pkt.) i Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Elbląga (232 pkt.). Na czwartym miejscu strzelanie ukończyli uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych z Trzcinicy (187 pkt.). Piąte przypadło w rywalizacji Liceum Ogólnokształcącemu z miejscowości Urle (184 pkt.).

Najtrudniejszą konkurencją przygotowaną przez organizatorów imprezy z „Czarnej Dywizji” jest niewątpliwie marszobieg na 8 km i dlatego przy równej liczbie punktów w końcowym współzawodnictwie o wyższej lokacie decydować będzie wynik rywalizacji z biegu połączonego z kilkoma zadaniami do wykonania. Na trasie marszobiegu 15-osobowe drużyny musiały wykazać się różnymi umiejętnościami na pięciu punktach kontrolnych. Zawodnicy przenosili skrzynki z amunicją oraz rannych na noszach, strzelali z broni pneumatycznej, rzucali granatem ćwiczebnym na odległość i przepychali samochód terenowo-osobowy „Honker”. Za nieprawidłowe wykonanie zadań drużyny otrzymywały karne minuty. Sędziowie odliczali też zespołom karną minutę za każdego zawodnika, który nie dobiegł do mety.


Najlepszy wynik, po odliczeniu kar, uzyskała reprezentacja wystawiona przez Zespół Szkół Nr 2 z Nowego Sącza. Zwycięzcy uzyskali czas 51 min 24,51 s. Drugie miejsce zajęła ekipa z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych z Żagania. Uczniowie tej szkoły stracili do zwycięzców nieco ponad minutę. Wynik drużyny z Żagania – 52 min 37 s. Kolejne miejsca zajęli: 3. Zespół Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni (czas: 56 min 6,45 s), 4. Centrum Szkół Mundurowych z Zamościa (58 min 38 s), 5. Liceum Ogólnokształcące z Ostrowa (1 godz. 58,63 s), 6. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika z Konina (1 godz. 2 min 18,06 s).


– Był taki stres i takie tempo, że nawet nie zdążyłem kontrolować, jak biegniemy i jakie wyniki uzyskaliśmy w konkurencjach technicznych. Chyba najlepiej rzucał granatem kolega Norbert – około 40 m. Na trasie nie liczył się sam bieg, ale ogólna sprawność fizyczna oraz umiejętności strzeleckie – mówi kpr. kdt Mateusz Kołata, kapitan drużyny z Zespołu Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. – Na pewno mogliśmy pobiec lepiej, ale jeśli te zawody rozegrane zostaną również za rok i nasza szkoła również będzie reprezentować na nich nasze województwo, już będziemy wiedzieli, jak się lepiej przygotować do marszobiegu – dodaje zawodnik z Gdyni.

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji o punkty na estradzie zaprezentowały się drużyny, które nie uczestniczyły w zawodach strzeleckich i w marszobiegu. Wyniki konkursu piosenki marszowej jury ogłosi dopiero po występie wszystkich reprezentacji. Pozostałe zaprezentują się na estradzie w dwóch kolejnych dniach zlotu. Końcowe wyniki współzawodnictwa poznamy dopiero po starcie wszystkich reprezentacji w marszobiegu i zawodach strzeleckich. Poszczególne etapy rozgrywane są rotacyjnie w ciągu trzech dni.  

Uczestnicy zlotu poznają również sprzęt „Czarnej Dywizji” oraz jej historię. Uczniowie m.in. z Legnicy Głogówka i Szczecina jako pierwsi obejrzeli armatohaubice samobieżne „Dana”, haubice samobieżne 2S1 „Goździk” czy wyrzutnie rakietowe WR-40 „Langusta”. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się nie tylko najnowocześniejszy sprzęt, ale również i czołg T-34, który grał w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Organizatorem Centralnego Zlotu Klas Mundurowych jest Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca, Departament Wychowania i Promocji Obronności MON i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. O miano najlepszej w Polsce szkoły o profilu wojskowym walczy pod Żaganiem 17 reprezentacji. Każde województwo reprezentuje jedna drużyna wytypowana przez poszczególne Kuratoria Oświaty i Wychowania. Tylko województwo dolnośląskie wystawiło dwie ekipy, ale jedna z nich – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 z Legnicy – startuje poza konkursem.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1412770740
Czy na zdjęciu głównym młodzi ludzie ze szkół mundurowych nie strzelają przypadkiem z wiatrówek? Jeśli sie nie mysle to nawet niezłych bo firmy Hatsan - 600-800zł za sztukę. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
64-85-30-C8

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
Rusza kwalifikacja wojskowa
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Palmiry – miejsce kaźni
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO