moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w przepisach dla klas mundurowych

Program kształcenia w szkołach ma być bardziej jednolity, a wojskowa służba przygotowawcza dla absolwentów – krótsza o miesiąc. W Sztabie Generalnym trwają prace nad zmianą przepisów, dzięki którym uczniowie klas o profilu mundurowym będą mogli jeszcze podczas nauki przejść część szkolenia wojskowego.

– Liczymy, że zmiany będą gotowe w połowie przyszłego roku – mówią eksperci ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Klasy mundurowe istnieją w Polsce od ponad dwunastu lat. Obecnie działają w ponad 200 szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju. Uczy się w nich ponad 20 tysięcy młodych ludzi. Na zajęciach z „edukacji dla bezpieczeństwa” uczniowie poznają wojskowe abecadło, a dzięki podpisanym między szkołami a wojskiem porozumieniom mogą też korzystać np. z wojskowych placów ćwiczeń, strzelnic i poznać od kuchni życie w koszarach.

Wojsko postanowiło ułatwić absolwentom klas mundurowych ewentualną drogę do armii zawodowej. – Pierwszy krok już został zrobiony. Od sierpnia obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Znalazł się w niej zapis mówiący o tym, że służba przygotowawcza dla absolwentów klas wojskowych oraz członków organizacji pozarządowych, którzy odbyli odpowiednie szkolenie, może zostać skrócona – mówi płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do Spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Po pierwsze – program taki sam dla wszystkich

Aby jednak tak się stało, szkoły będą musiały podpisać porozumienie z uczelnią wojskową lub ośrodkiem szkolenia. Potem muszą wprowadzić nowy, zunifikowany program szkolenia. Właśnie nad nim pracują specjaliści z Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Choć nauka w klasach mundurowych prowadzona jest według programów zatwierdzonych przez dyrektorów placówek i zgodnie z zasadami obowiązującymi w MEN i pojawiają się w nim pewne elementy wspólne, to z wojskowego punktu widzenia nie wszędzie szkolenie wygląda tak samo – mówi płk dypl. dr Dariusz Prokopiuk, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Zarządu Szkolenia P-7. Dodaje, że niektóre szkoły na edukację obronną poświęcają tylko godzinę tygodniowo, ale są też takie, gdzie uczniowie znacznie częściej uczestniczą w wojskowych zajęciach.Zmienić ma to ujednolicony program nauki. Znajdą się w nim elementy trzymiesięcznego programu szkolenia podstawowego ochotników. – Określone zostaną minimalne wymagania programowe, które szkoły będą musiały zrealizować, aby ich absolwenci mogli ubiegać się o odbycie skróconej służby przygotowawczej. Chodzi tu przede wszystkim o zajęcia teoretyczne, które można przeprowadzić poza resortem obrony – mówi płk Prokopiuk.

Według nowego programu uczniowie będą się uczyć m.in. międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych, teorii szkolenia strzeleckiego, poznają armie obcych państw. Wymagana będzie też musztra, znajomość regulaminów, topografii wojskowej oraz zajęcia ze szkolenia medycznego.

Krótsza służba przygotowawcza

Dzięki takiemu rozwiązaniu uczniowie szkół, które podpiszą umowy z wojskiem, będą mogli zaliczyć część szkolenia jeszcze w trakcie nauki w liceum lub technikum. Potem jeśli zdecydują się pójść do wojska, ich szkolenie podstawowe w służbie przygotowawczej będzie trwało dwa, a nie trzy miesiące.

Podobne zmiany armia przygotowuje dla członków pozarządowych organizacji paramilitarnych, które w swoich statutach mają wpisane działania na rzecz obronności kraju. – Zainteresowane organizacje otrzymają minimalne wymagania programowe. Będą musiały zrealizować je podczas własnych ćwiczeń. W ten sposób także ich członkowie będą mogli zaliczyć część przeszkolenia wojskowego – dodaje oficer ze Sztabu Generalnego.

Zachęta do armii

Rozwiązanie zaproponowane przez wojsko podoba się nauczycielom klas mundurowych. – Moi uczniowie często biorą udział w zajęciach na terenie 3 Batalionu Zmechanizowanego, z którym współpracujemy. I dziś wszyscy deklarują, że chcą związać swoją przyszłość z armią. Fakt, że zajęcia, które teraz odbywają, zaprocentują w przyszłości, ma tu też duże znaczenie – mówi Arkadiusz Jesionek, opiekun wojskowej klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu.

Zmiany zaproponowane przez wojsko nie wymagają kolejnej nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. – Wszystko będzie opierało się o nowelizację rozporządzenia w sprawie służby przygotowawczej oraz wewnętrzne dokumenty, na przykład decyzje ministra – wyjaśnia płk Jankowiak.

Nowe przepisy mają być gotowe do połowy 2015 roku. Potem szkoły będą musiały dostosować swoje programy do nowych wymagań. – Zakładamy, że stanie się to w 2016 roku. Jednak liczymy, że wcześniej, bo już w przyszłym roku, zgłoszą się do nas gotowe na współpracę z wojskiem organizacje paramilitarne – dodaje płk Prokopiuk.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Rysiu
1412889120
By na wstępie rozwiać nieco Wasze wątpliwości związane z ,,klasą mundurową,, odnosząc się do krytycznych komentarzy w ogóle nie związanych tak naprawdę z ciekawym i dobrym według mnie pomysłem postaram się coś dopowiedzieć jako, że jestem jednym z uczniów takowej klasy. Zacznę może od tolerancji wobec umundurowania. Każdy z Nas ma obowiązek dbania o swój galowy ubiór (buty wypastowane, włosy spięte, panowie bez zmyślnych fryzur, pozapinane mundury itp). Nie stosowanie się do standardu ,,typowego żołnierza,, jest karane ocenami z zachowania a w dalszym etapie wydaleniem z placówki. Kolejny temat jaki chciałbym poruszyć są szkolenia/obozy/itp. organizowane do tej pory w mojej uczelni. Jestem uczniem 2 klasy (wojskowej) LO w Krakowie. Do tej pory miałem 3 obozy (tygodniowe), kilka spotkań w jednostce i xx godzin musztry. Program obozowy nie opiera się tylko na teorii lub na samych zabawach w ASG lub paintball lecz też ćwiczymy na nich taktyki wojskowe, pierwszą pomoc, składania broni i wszystkich tych czynności które zwykły szeregowy powinien mieć w ,,małym palcu,,. Ogólnie jestem ZA tym, by klasy wojskowe miały z ,,tego,, coś więcej niż tylko mundur więc uważam, że pomysł z udogodnieniami związanymi z przyszłą pracą w wojsku jest jak najbardziej na miejscu ;) dzieki...
3B-D7-27-71
~Mieczyk
1412867520
a kiedy ktoś w końcu zwróci uwagę na nieszanowanie munduru przez tych Licealistów,mundur zobowiązuje,idzie taki jeden z drugim przez miasto irokez na głowie,dziewczyny wymalowane, przepraszam,czy to nie psuje marali,jak to wygląda,czy nie powinno być tak,jak u żołnierza krótko i schludnie,kobiety włosy spięte i bez ostrego makijażu. wstyd,wstyd jako żołnierzowi,za takie podejście do munduru przez tych "UCZNIÓW KLAS WOJSKOWYCH" może żandarmeria powinna bardziej ingerować,a może inną metodą do tego podchodzić,zęby aż się same zaciskają na widok tych ludzi !
07-D3-F5-22
~aaa
1412854260
Ja proponuję, aby każdy absolwent szkół wyższych od licencjatu począwszy odbył 2 miesięczna unitarke np na poligonie w biedrusku. Obsługa broni, strzelanie, podstawowe y system dowodzenia komunikacji, musztry itp. Po przeszkoleniu stopień podoficera rezerwy. Po magisterce i kolejnych 2 miesiącach szkolenia podchorążych rezerwy by nie tworzyć oficerów deb...ili. Gdy nie ma zsw studencikizz mgr którzy przychodzą do policji są masakryczni. System edukacji wychowuje placzliwe dzieci a nie mężczyzn. Wojna partyzancka w "ich" wydaniu skonczylaby się natychmiastowa śmiercią. Przykład, wychodzi na ulice a po tygodniu bo ma odciski na stołkach idzie na L4. Obsługa broni i strzelanie mniej niż zero. Dyscyplina jedynie znana z Wikipedii, dyspozycyjność na poziomie przedszkola. Pozdrawiam
3A-A3-2C-23
~Katol
1412838720
Z tą musztrą to bym nie przesadzał. Już się na wojnę nie maszeruje. Wystarczy , że będą potrafili stanąć równo i w zorganizowanym porządku dojść i wyjść z KTO lub autobusów, ciężarówek . Podstawa to umiejętność obsługi i zachowanie się przy posiadaniu broni. Często widzę masę błędów wśród samych Żołnierzy np. powszechna lufa w piasek lub zbyt nisko osadzona broń krótka. Klasę mundurową powinna ukończyć osoba która , opanowała w stopniu dostatecznym : podstawy samoobrony, posługiwania się pistoletem , pistoletem maszynowym. Ułatwienie nie mogą dotyczyć tylko wojska ale również egzaminów do policji, na licencję pracownika ochrony.
39-FF-C3-6D

Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowy szef CWCR
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO