moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pół wieku Wojskowego Instytutu Medycznego

Oddział ratunkowy wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, czy ośrodek ze stacją konferencji telemedycznych. – To szpital unikatowy na medycznej mapie Polski, służy wszystkim, ale dla wojska jest szczególnie ważny – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak podczas jubileuszu 50-lecia Wojskowego Instytutu Medycznego.


Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie powstał w 1964 roku jako sztandarowa placówka medyczna wojskowej służby zdrowia. Dziś z okazji jego jubileuszu pracownikom Wojskowego Instytutu Medycznego dziękował wicepremier Tomasz Siemoniak.

– Za waszą pracę, za wasz profesjonalizm i serce dla pacjentów – dziękuję. Doceniam to, co zrobiono dla żołnierzy wracających z misji, opiekę jaką otoczono osoby z zespołem stresu pourazowego. W tym zakresie placówka jest na światowym poziomie – mówił Tomasz Siemoniak, otwierając spotkanie w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego. Poświęcono je roli szpitali wojskowych w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Doświadczenia z misji

Szef MON podkreślał, że WIM wciąż się rozwija. Na inwestycje w nim resort obrony wydał w ciągu ostatnich trzech lat 160 mln zł. Modernizowana jest baza lecznicza i diagnostyczna, w kilku klinikach przeprowadzono generalne remonty.


Dyrektor WIM gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak dodał, że podobnie jak dla całych Sił Zbrojnych, także dla Instytutu misje w Iraku i Afganistanie były olbrzymim wyzwaniem. – Szpital jest przykładem jednostki, która z pożytkiem dla pacjentów w kraju potrafi wykorzystać doświadczenia wojskowe, także te sprawdzone podczas działań wojennych. Dzięki nim usprawniamy cywilną służbę zdrowia, a nasz personel medyczny to często cisi bohaterowie – mówił dyrektor WIM.

Podczas konferencji omawiano także prace badawczo naukowe prowadzone w WIM, m.in. projekt dotyczący poprawy bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy na misjach. Specjaliści pracujący nad nim mają zaproponować rozwiązania, które pomogą minimalizować skutki eksplozji „ajdików” pod pojazdami i tym samym poprawić bezpieczeństwo żołnierzy. Ten projekt WIM prowadzi m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Obrony Narodowej, Wojskowym  Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniką Śląską oraz AMZ-Kutno.


Programy badawcze

Rozmawiano też o znaczeniu programów profilaktyki zdrowotnej w Siłach Zbrojnych. Chodzi tu szczególnie o unikatowy „Program profilaktyki chorób układu krążenia w Siłach Zbrojnych” prowadzony przez specjalistów Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego. To największy tego typu przedsięwzięcie w kraju.

W konferencji z okazji jubileuszu Instytutu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele kierownictwa wojska oraz reprezentanci środowisk medycznych. Honorowy patronat nad konferencją objął prezydent Bronisław Komorowski.

Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie od 2002 roku działa już jako Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON (powstał na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej).


Placówka prowadzi wielospecjalistyczną działalność diagnostyczno-leczniczą, udziela specjalistycznej pomocy medycznej w stanach nagłych, kształci podyplomowo lekarzy wojskowej służby zdrowia we wszystkich specjalnościach. WIM jest także ośrodkiem naukowo-badawczym w dziedzinie medycyny klinicznej, organizacji ochrony zdrowia wojska i nauk biomedycznych. Prowadzi też konsultacje wysokospecjalistyczne dla terenowych placówek wojskowej służby zdrowia.

Na swoją działalność, oprócz środków własnych, WIM stara się pozyskać środki m.in. z projektów unijnych, programów współpracy polsko-amerykańskiej czy grantów. Dzięki temu utworzono w WIM m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego, Ośrodek informatyczny ze stacją konferencji telemedycznych.

Instytut jest dwukrotnym finalistą konkursu „Lider Informatyki”. Zarządzający WIM gen. bryg. Grzegorz Gielerak dostał w 2012 roku tytuł Menadżera Roku w Ochronie Zdrowia.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Robert Suchy / DPI MON, arch. WIM

dodaj komentarz

komentarze

~LISLIS
1414948860
NIC SIĘ NIE DZIEJE ZA DARMO. PERSONEL BIORĄCY UDZIAŁ W BADANIACH PROFILAKTYCZNYCH DOSTAJE OGROMNE PIENIĄDZE TZW " PREMIE NAUKOWE"
BB-2D-FF-69
~Katol
1414752780
nie za dużo tych "niebojowych" instytucji w wojsku ?
4B-26-E9-39

Piedimonte – samobójcza misja
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO