moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Radiowa Jedynka nadaje z Afganistanu

Jak zmienił się Afganistan, jak zapamiętane zostanie polskie wojsko oraz co nasi  żołnierze przygotowali na uroczysty lunch? Tego dowiecie się, słuchając dziś radiowej Jedynki. W dniu oficjalnego zakończenia polskiej misji ISAF dziennikarze Wojciech Cegielski i Andrzej Klewiado przekażą po raz ostatni relacje z bazy Bagram.


Dziś ostatnia, XV zmiana, polskiego kontyngentu wojskowego oficjalnie kończy misję. Z tej okazji radiowa Jedynka od rana nadaje specjalne relacje z Afganistanu. – Informacje, np. z transmisji uroczystości, będą się pojawiać w każdym wydaniu „Aktualności” aż do godziny 18.00. Nie zabraknie reportaży z Afganistanu, wywiadów, wspomnień. To będzie afgański dzień na naszej antenie – zapowiada Kamil Dąbrowa, dyrektor i redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.

Audycje nadawane są z polskiej bazy White Eagle w Bagram oraz z Kabulu. Są tam korespondenci Polskiego Radia Wojciech Cegielski i Andrzej Klewiado. – Byłem w Afganistanie kilkakrotnie, w sumie spędziłem tu blisko rok. Przyjazd w to miejsce w dniach zakończenia polskiej misji i podsumowanie w ten sposób 13 lat polskiej obecności w tym kraju były dla mnie rzeczą całkiem naturalną. To będą nasze ostatnie reportaże z tego miejsca – mówi Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny i wojenny, specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej.

Film: Polskie Radio

Co usłyszymy? – Będzie cała historia misji w pigułce, materiał poświęcony poległym, a także reportaż o polskiej ambasadzie w Kabulu. Opowiemy też  o tej wielkiej logistycznej operacji XV zmiany, której zadaniem było pakowanie sprzętu na powrót do kraju – dodaje Wojciech Cegielski.

W Jedynce nie zabraknie też wywiadów. W samo południe zostanie wyemitowana rozmowa z gen. Johnem Campbellem, dowódcą Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Potem między innymi rozmowy z weteranami. Jak podkreśla dziennikarz Polskiego Radia, emitowane materiały nie ograniczą się wyłącznie do spraw wojskowych. – Nie chcieliśmy koncentrować się jedynie na aspekcie, co nasi żołnierze mają z tej misji. Wojsko nie działa w próżni. Poza murem bazy też toczy się życie. Od początku naszym celem było pokazanie i połączenie w całość tych dwóch światów – mówi Wojciech Cegielski. Dlatego będzie też na przykład rozmowa z kabulskim mędrcem.

W swoich materiałach dziennikarze opowiedzą, jak zmienił się sam Afganistan, co myślą mieszkańcy tego kraju i co dała im obecność międzynarodowej społeczności. Będą też dyskutować o przyszłości Afganistanu i zadaniach, jakie stoją  przed wybranymi niedawno nowymi demokratycznymi władzami.

Podczas dzisiejszych uroczystości w bazie Bagram goście i żołnierze wezmą udział w przygotowanym przez wojsko uroczystym lunchu.  – My opowiemy, jakie specjały przygotowali na tę okazję żołnierze – zapowiada Kamil Dąbrowa.

Żołnierze XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego działającego w ramach misji ISAF przekażą obowiązki grupie, która ma przygotować nową, 150-osobową polską misję Sojuszu. Będzie ona uczestniczyć w nowej operacji NATO „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie”), która w przeciwieństwie do poprzednich ma mieć wyłącznie charakter doradczy. Przez ostatnie pół roku żołnierze pakowali i wysyłali do kraju sprzęt, który był w Afganistanie przez blisko 7 lat. Całość transportowana była do kraju na kilka sposobów: drogą lądową, a także samolotami do Omanu, a stamtąd statkami do Szczecina. W misji ISAF uczestniczyło w sumie 26 tysięcy polskich żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO