moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Samoloty dla VIP-ów w przyszłym roku

Dwa samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie kupi Ministerstwo Obrony Narodowej. Maszyny będą należały do wojska, pilotować je będą wojskowi piloci. – Chcemy ten zakup sfinalizować w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak.


– Realizując expose, Rada Ministrów przyjęła dzisiaj plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. W tym planie jest akceptacja przystąpienia do procedury zakupu dwóch samolotów dla VIP-ów – powiedział Tomasz Siemoniak Polskiej Agencji Prasowej. – Podjąłem decyzję, że uruchamiamy działanie. Chcemy ten zakup sfinalizować w przyszłym roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by na pokładzie nowych samolotów mogło podróżować 12-14 osób oraz 8 – w przypadku lotu za Atlantyk. Do 2017 roku MON czarteruje samoloty Embraer 170 od Polskich Linii Lotniczych LOT. Dwie nowe maszyny będą je uzupełniać. Nie wiadomo jeszcze, czy umowa czarterowa będzie przedłużona.

W 2012 roku Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił przetarg na czarter czterech samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie – dwóch maszyn tzw. średniej wielkości, które mogą zabrać na pokład do 90 pasażerów, oraz dwóch tzw. małych samolotów, oferujących miejsce dla kilkunastu osób. O ile pierwszy przetarg udało się zakończyć pod koniec 2013 roku podpisaniem umowy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, o tyle drugie postępowanie IU MON musiał unieważnić. Oferta jedynej firmy, która zgłosiła się do przetargu – Blue Jet Sp. z o.o., była zbyt droga.

Do katastrofy Tupolewa pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku jednostką zajmującą się transportem VIP-ów był 1 Pułk Specjalny. Gdy został rozformowany, transportem zajęli się piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Najważniejsze w państwie osoby na krótszych trasach przewożone są śmigłowcami Sokół. Poza dwuosobową załogą Sokołem może podróżować osiem osób. Do dyspozycji mają sprzęt audio-wideo, a także pokładowy telefon komórkowy, który umożliwia rozmowy w trakcie lotu. Wnętrze jest klimatyzowane, wykończone skórzaną tapicerką i odpowiednio wygłuszone, by poziom hałasu podczas podróży był jak najmniejszy.

W październiku 2013 podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Bronisław Komorowski podkreślił konieczność wpisania do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego zadania kupna i wprowadzenia odpowiednio wyposażonych i przygotowanych samolotów specjalnych dla polityków. – Chodzi przecież o zapewnienie ciągłości, mobilności i bezpieczeństwa funkcjonowania systemu kierowania państwem – tłumaczył wówczas w portalu polska-zbrojna.pl gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

EK

autor zdjęć: Kuba Bożanowski / Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1418284740
~sorbi - warto podawać źródła. Czuć trochę sympatii politycznej w Twojej wypowiedzi . To jest portal militarny. Mało kogo tu interesuje kto jaką partię lubi. Na 14 osób to wcale nie taki mały ,sa samoloty są zupełnie wystarczające, ładne zgrabne i eleganckie. Nie ma sensu latać wypełnionym w 1/3 . Do latania po Europie i raz do roku do USA wystarczą. Powinni częściej wymieniać flotę np co 15 lat. Co by nie powiedzieć reprezentują Nas z granicą.
4B-26-E9-39
~sorbi
1418229240
Osiem lat rządów, czarter maszyn i pod koniec w końcu kupują dwie latające popierdułki?!!! A czy tego nie mogli zrobić wcześniej??? Niech ktoś podliczy ile kosztował dotyczhczasowy czarter samolotów, a ile będzie kosztowało pozyskanie tych chociażby dwóch nowych samolocików - i to jak szybko?! Z reguły w MON-ie przetargi "trochę" trwają. Czy nie lepiej było dołożyć i np. od razu kupić dwa takie samoloty i dwa większe ? Tym bardziej, że np. nie spłacano przez parę lat F-16? "Bywały nawet lata, w których Amerykanom przelewano skromne kilkadziesiąt milionów jedynie za samą obsługę myśliwców" ..."raty standardowo wahały się w granicach 130-300 mln dolarów. Jedynie w 2006 roku (za rządów PIS) zapłaciliśmy 0,5 mld dolarów". Nie można było pozyskać samolotó VIP? Ano ..trzeba było łatać dziury budżetowe. Pieniędzy z OFE starczy jeszcze na około rok i do tego kasa z UE, więc można to wykorzystać. A i może coś do kieszeni się zawinie na "emeryturkę" , gdyby nie wypaliły wybory i ujawniono lokalne fałszerstwa?
6B-C4-26-03
~Katol
1418220840
Podoba mi się ten : http://www.dassaultfalcon.com/en/Aircraft/Models/900LX/Pages/overview.aspx ale najnowocześniejszy jest ten : http://www.dassaultfalcon.com/en/Aircraft/Models/2000LXS/Pages/overview.aspx Może wezmą klasy : Zx . http://www.dassaultfalcon.com/en/Aircraft/Models/7X/Pages/overview.aspx Ważne by środek był wygodny .
4B-26-E9-39

Szarża „Dragona”
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO