moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy

Do końca roku Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej z Siemirowic przekształci się w Morską Jednostkę Rakietową. To efekt podpisanego dzisiaj kontraktu na drugi dywizjon rakietowy. – Polska musi być bezpieczna od strony Bałtyku, stąd decyzje o wzmocnieniu jednostek morskich – podkreślił wicepremier Tomasz Siemoniak.


W obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka podpisano dziś umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. – To dowód konsekwentnej realizacji programu „Polskie kły” – podkreślił szef MON.

W 2012 roku, kiedy resort obrony przedstawił plan modernizacji Sił Zbrojnych RP, stało się jasne, że Marynarka Wojenna dostanie drugi dywizjon rakietowy. Powód? Plan zakładał m.in. wzmocnienie rakietowego potencjału polskiej armii, nazwanego później przez byłego premiera Donalda Tuska strategią „Polskich kłów”.

W lipcu tego roku Inspektorat Uzbrojenia MON odpowiedzialny za kwestie modernizacyjne rozpoczął negocjacje handlowe z producentem pocisków, firmą Konsgberg. – Oczekiwaliśmy poważnego transferu technologii z punktu widzenia zbudowania, ale też utrzymania w gotowości bojowej całego systemu – podkreślał Czesław Mroczek, wiceminister odpowiedzialny za zakupy dla armii.

Na mocy podpisanej dziś umowy polska armia otrzyma do końca maja 2018 roku 24 rakiety NSM oraz 23 pojazdy wchodzące w skład dywizjonu, czyli: sześć wyrzutni rakietowych, sześć wozów kierowania uzbrojeniem, cztery mobilne centra łączności, cztery wozy dowodzenia, dwa samochody transportowo-załadowcze oraz warsztat specjalistyczny. Podobnie jak w przypadku pierwszego dywizjonu, także i w drugim wszystkie wymienione wozy będą osadzone na podwoziach Jelcza - P662 D.43 6x6 oraz P882 D.43 8x8.


Co bardzo istotne, podpisany dzisiaj kontrakt nie obejmuje wchodzących w skład dywizjonu dwóch stacji radiolokacyjnych TRS-15C Odra, ponieważ zostaną one dostarczone w ramach osobnej, podpisanej już rok temu umowy z ich producentem (firmą Bumar Elekronika – obecnie Pit – Radwar).

Jak podkreślał wiceminister Czesław Mroczek, Polsce udało się wynegocjować bardzo korzystne zobowiązania strony norweskiej dla rodzimego przemysłu. – Umowa offsetowa przewiduje utworzenie w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce centrum serwisowania rakiet NSM. Centrum będzie docelowo dysponować zdolnościami obsługowo-naprawczymi umożliwiającymi prowadzenie serwisowania, naprawy i sprawdzenie kierowanych pocisków rakietowych NSM w sposób zapewniający ich bezpieczną eksploatację w siłach zbrojnych – powiedział wiceminister.

W związku z pozyskaniem drugiego dywizjonu manewrujących rakiet przeciwokrętowych NSM 1 stycznia 2015 roku stacjonujący w Siemirowicach NDR zostanie przekształcony w Morską Jednostkę Rakietową. Po wejściu do służby zakupionych dziś pocisków i wozów składać się będzie z dwóch dywizjonów rakietowych. Morska Jednostka Rakietowa, podobnie jak istniejący obecnie NDR, podporządkowana będzie 3 Flotylli Okrętów z Gdyni. – Gratuluję marynarzom, którzy służą przy tym sprzęcie. Powołanie jednostki rakietowej oznacza zdecydowany rozwój – pokreślił Tomasz Siemoniak.

Następcy Penguinów

Norweska marynarka wojenna poszukiwania manewrujących pocisków przeciwokrętowych rozpoczęła pod koniec lat osiemdziesiątych. Miały zastąpić wykorzystywane od 1972 roku rakiety Penguin.

Kontrakt na opracowanie nowej broni otrzymała w 1991 roku firma Konsgberg, wtedy Norsk Forsvarsteknologi. Z czasem sięgnęła ona po pomoc zagranicznych firm, powierzając im skonstruowanie silnika – Aerospatiale Matra Missiles oraz głowicy bojowej DaimlerChrysler Aerospace AG i TDW GmbH. Prace nad pociskiem zostały ukończone w połowie ubiegłej dekady, a pierwszym użytkownikiem Naval Strike Missile – NSM została w 2007 roku marynarka wojenna Norwegii.


NSM waży ponad czterysta kilogramów, z czego około sto trzydzieści kilogramów waży jego głowica bojowa. Pocisk ma długość 3,95 metra, szerokość jego kadłuba wynosi 0,69 metra, rozpiętość skrzydeł 1,4 metra i osiąga prędkość ponad tysiąca kilometrów na godzinę. Układ naprowadzania norweskiego pocisku został tak skonstruowany, aby do minimum ograniczyć możliwości jego wykrycia i zakłócenia. NSM jest wyposażony w platformę nawigacji bezwładnościowej (inercyjnej), wysokościomierz laserowy, moduł GPS oraz pasywny, działający w podczerwieni system obrazowania. Komputer rakiety można tak zaprogramować, aby po identyfikacji okrętu i jego typu pocisk uderzył w któryś z jego najsłabszych punktów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Robert Suchy DPI MON, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~prWaw
1513803900
Przydałby się trzeci NDR a do tego obowiązkowo system ostrzegania, namierzania i śledzenia celów na samolotach lub dronach. Również wzdluż wybrzeża rozstawić systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe dla ochrony tychże NDRów i MW a także ważnych obiektów takich jak np.gazoport, porty handlowe,wojskowe itp.
B4-32-39-27
~Gość
1438977540
Moim zdaniem powinno się ustawić wzdłuż lini morza nie tylko rakiety nsm ale i również rakiety do zwalczania wrogich rakiet oraz samolotów przeciwnika. Same rakiety ziemia-woda nie podziałają,gdy nie uzykają bezpieczeństwa z powietrza.
E1-C9-69-4B
~Pietras z Siemiechowa
1427117400
Jedna bomba rozdupcy ten dywizjon i tyle po obronie od strony morza.
63-85-0C-58

Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cena wolności
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ogień w podziemiu
Weterani i bokser „Master”
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO