moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowe sukcesy w 2014 roku

Największy sukces to wicemistrzostwo świata w zapasach wywalczone przez st. szer. Iwonę Matkowską. Rewelacyjnie spisywali się także wioślarze i lekkoatleci. Portal polska zbrojna pl. przedstawia ranking dziesięciu największych sukcesów sportowych odniesionych przez żołnierzy w minionym roku.

1. St. szer. Iwona Matkowska – zapaśniczka z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. W tym roku odniosła swój największy sukces w karierze – wywalczyła w Taszkiencie tytuł wicemistrzyni świata w kategorii do 48 kg. Wcześniej tylko raz stała na podium światowego czempionatu – w 2006 roku zdobyła brązowy medal. Tym razem w drodze do srebra pokonała kolejno Niemkę Jaqueline Schellin, Rumunkę Emilię Vuc, Meksykankę Mariannę Munoz i Marię Stadnik z Azerbejdżanu. Ta ostatnia na londyńskich igrzyskach wywalczyła srebro, a w tym roku do walki z Polką była niepokonana (m.in. była najlepsza w Mistrzostwach Europy i wygrała cztery prestiżowe turnieje). Matkowska wygrała ze Stadnik 5:3 i zrewanżowała się Azerce za porażkę na IO w Londynie. W finale Polka musiała uznać wyższość Japonki Eri Tosaki, ale zdobywając srebro wywalczyła trzynasty medal MŚ w historii polskich żeńskich zapasów.

Pierwsza zawodniczka w naszym rankingu jest jedynym żołnierzem na liście zawodników nominowanych do grona 10 Najlepszych Sportowców Polski w 80. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej.

Od lewej stoją: st. szer. Piotr Juszczak, st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski i st. szer. Michał Szpakowski.

2. St. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Piotr Juszczak, st. szer. Michał Szpakowski i st. szer. Daniel Trojanowski – wioślarze z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza – Stowarzyszenie Wioślarskie i bydgoskiego WZS. Na mistrzostwach świata w Amsterdamie wywalczyli brązowy medal w ósemce ze sternikiem. Na przyznanie im drugiego miejsca w naszym rankingu wpłynęła też czwarta lokata wioślarzy na Mistrzostwach Starego Kontynentu – do brązowego medalu zabrakło im tylko siedmiu setnych sekundy.


3. St. szer. Paweł Wojciechowski – lekkoatleta z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza i bydgoskiego WZS. Na XXII Mistrzostwach Europy w Zurychu wywalczył srebrny medal w finale skoku o tyczce. Nasz tyczkarz – powracający po licznych kontuzjach do formy z 2011 roku, kiedy to został mistrzem świata – przegrał tylko z halowym rekordzistą świata Francuzem Renaudem Lavillenie.


4. Kpr. Damian Janikowski – zapaśnik z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. W fińskim Vantaa wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy w stylu klasycznym. W pojedynku o trzecie miejsce w kategorii 85 kg pokonał 3:0 Niemca Jana Fischera.

Szeregowi na medal: Łukasz Krawczuk (z lewej) i Jakub Krzewina.

5. St. mar. Kacper Kozłowski (WZS Gdynia i KS AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina (obaj WZS Wrocław i WKS Śląsk) – lekkoatleci ze sztafety 4x400 m. Na XXII Mistrzostwach Europy w Zurychu wraz z Rafałem Omelką pobiegli po brązowy medal. Świetnie w finale biegu na 400 m spisał się też lider sztafety szer. Jakub Krzewina – finiszował na czwartej pozycji.


6. St. szer. Oktawia Nowacka – pięcioboistka z zegrzyńskiego WZS i Stowarzyszenia Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa. Ten sezon miała bardzo udany. Wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata oraz zdobyła dwa brązowe medale na mistrzostwach świata i Europy w sztafecie mieszanej. W 54. Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Nowoczesnym, które odbyły się w Warszawie, stanęła na podium z Szymonem Staśkiewiczem z ZKS Drzonków. Natomiast w mistrzostwach Europy, rozgrywanych w węgierskim mieście Székesfehérvár, wywalczyła brąz z szer. Łukaszem Klekotem z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.


7. St. kpr. Piotr Małachowski – dyskobol z WZS Wrocław i WKS Śląsk. Na mistrzostwach Europy w Zurychu zajął czwarte miejsce – brąz z Polakiem Robertem Urbankiem przegrał o 13 cm. Za to w tym roku nie pozwolił sierżantowi Bundeswehry Robertowi Hartingowi odebrać sobie diamentów za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi. „Machałek” po raz drugi w karierze (pierwszy w 2010 roku) wygrał prestiżowy cykl zawodów. Zwycięstwo zapewniły mu pierwsze lokaty na mityngach w Dausze, Lozannie i Monaco oraz drugie w Rzymie, Nowym Jorku, Birmingham i Brukseli.

Kpr. Sylwia Bogacka.

8. Kpr. Sylwia Bogacka (WZS Zegrze), st. szer. Karolina Kowalczyk (WZS Wrocław) i szer. Paula Wrońska (WZS Zegrze). Polki wywalczyły w Granadzie tytuł drużynowych mistrzyń świata w konkurencji strzelania z karabinu (3x20, 300 m). Nasze reprezentantki z wynikiem 1717 punktów ustanowiły rekord świata. Niestety, mimo wywalczenia złota, nie mogły zająć wyższego miejsca w rankingu, gdyż strzelanie z trzech postaw z odległości 300 m nie jest konkurencją olimpijską. Poza tym nasze panie wypadły w Granadzie poniżej oczekiwań w rywalizacji indywidualnej.


9. St. szer. Mateusz Polaczyk – kajakarz z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza i bydgoskiego WZS. Na mistrzostwach Europy kajakarzy górskich w Wiedniu wywalczył brązowy medal w wyścigu drużynowym K1x3. Wraz z nim stanęli na podium jego młodszy brat Rafał i Dariusz Popiela.


10. Kpt. Monika Sadowy-Naumienia – spadochroniarka z poznańskiego Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego oraz z WKS Skrzydło Poznań. Zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (przed rokiem była pierwsza). Warto też przypomnieć, że w tegorocznym cyklu bardzo udane dla Polaków były trzecie zawody w niemieckiej miejscowości Peiting, gdzie po raz pierwszy w historii startów biało-czerwonych w PŚ nasi reprezentanci odnieśli podwójny sukces. W rywalizacji seniorek triumfowała kpt. Monika Sadowy-Naumienia, a wśród seniorów sierż. Rafał Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

W odróżnieniu od listy dziesięciu najlepszych sportowców ogłaszanej na Gali Sportu organizowanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego w naszym rankingu nie preferowaliśmy sukcesów odniesionych przez sportowców w mundurach na wojskowych mistrzostwach świata. Nie oznacza to, że nie doceniamy zdobywców 27 medali: 9 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych. Doceniamy, ale tym razem wzięliśmy pod uwagę wyłącznie medale zdobyte na najważniejszych cywilnych imprezach. A były nimi XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi (żołnierze wrócili bez medalu), mistrzostwa świata (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe), mistrzostwa Europy (1 srebrny, 4 brązowe) i cykl zawodów o Puchar Świata lub imprezy o podobnym charakterze – w przypadku lekkiej atletyki Diamentowa Liga. Jeśli chodzi o MŚ i ME, braliśmy też pod uwagę podział na konkurencje olimpijskie i „nieolimpijskie”. Rzecz jasna wyżej premiowane w rankingu były medale wywalczone w konkurencjach, które są rozgrywane na igrzyskach.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Polski Związek Zapaśniczy / Wikimedia, Piotr Sawicki, arch. Jacka Szustakowskiego, Martin Gabor / FILA, arch. st. szer. Oktawii Nowackiej, arch. CSŁiI, arch. kpt. Moniki Sadowy-Naumienia

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO