moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Łatwiej przedłużyć kontrakt w NSR

Ochotnik, który chce służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych, będzie mógł złożyć wniosek drogą elektroniczną, nie musi też załączać do niego życiorysu czy informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia MON. Nowe przepisy umożliwią także przedłużanie kontraktów bez przechodzenia całej procedury od nowa.


Ochotnicy, którzy chcą służyć w NSR, mogą podpisać kontrakt z wojskiem pod warunkiem, że spełniają określone wymagania (np. wiek, wykształcenie, zdrowie, niekaralność). Znowelizowana ustawa o powszechnym obowiązku obrony wprowadziła zmiany dotyczące zawierania kontraktów. Szczegółowe rozwiązania znalazły się w rozporządzeniu, które przygotował MON.

Jedną z nowości jest możliwość aneksowania umów z armią. – Jeszcze kilka miesięcy temu w sytuacji, gdy ochotnik zmieniał stanowisko, stopień lub jednostkę wojskową, lub gdy chciał dalej pełnić służbę po zakończeniu kontraktu, konieczne było uruchomienie procedury zawarcia nowej umowy. Obecnie nie jest już wymagana ponowna weryfikacja kandydata do NSR i podpisywanie z nim kolejnego dokumentu – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Mniej dokumentów i przez Internet

Zgodnie z nowymi przepisami żołnierz, któremu kończy się kontrakt, a chce dalej pełnić służbę w NSR, może złożyć wniosek o jego przedłużenie. Tyle, że nie później niż trzy miesiące przed upływem umowy.

Projekt upraszcza też procedurę wstępowania do Narodowych Sił Rezerwowych. Rozporządzenie zawiera wzór wniosku, jaki musi złożyć ochotnik zainteresowany służbą w NSR. Można go złożyć drogą elektroniczną. Co więcej, nie trzeba już załączać do wniosku życiorysu, aktu urodzenia, informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz zaświadczenia pracodawcy. Wystarczy, że w dokumencie znajdą się informacje dotyczące karalności i zatrudnienia ochotnika.

Więcej informacji o ćwiczeniach

– Projekt doprecyzowuje zapis mówiący o tym, że dowódca jednostki musi odpowiednio wcześnie poinformować żołnierza o terminach ćwiczeń wojskowych – dodaje płk Jankowiak.


W przypadku ćwiczeń rotacyjnych informację o terminie żołnierz otrzyma nie później niż na 30 dni przed upływem roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym ćwiczenia będą się odbywały. Z kolei o planowanych ćwiczeniach długotrwałych dowódca będzie musiał powiadomić żołnierza nie później niż na pół roku przed terminem wezwania na ćwiczenia. W pozostałych przypadkach – co najmniej na 90 dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek takiego powiadomienia nadal nie będzie dotyczył ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Kto może służyć w NSR

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 1 stycznia 2010 roku. Aby ubiegać się o powołanie do NSR, trzeba spełnić ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej. Chodzi m.in. o: polskie obywatelstwo, zdolność psychofizyczną do pełnienia służby oraz odpowiedni wiek (dla korpusu szeregowych – do 50 lat, dla podoficerów i oficerów – do 60 lat).

Kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR może ponadto zostać zawarty z żołnierzem rezerwy, żołnierzem w czynnej służbie wojskowej oraz żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, który ochotniczo zgłosił się do wykonywania obowiązków. Tu wymagane jest m.in. odpowiednie wykształcenie (gimnazjalne – dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych; średnie – w przypadku stanowisk podoficerskich; wyższe – stanowisk przeznaczonych dla oficerów), niekaralność, kwalifikacje i umiejętności przydatne w siłach zbrojnych oraz zaliczenie sprawdzianu z wychowania fizycznego.

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żołnierza rezerwy poświadczenia bezpieczeństwa. W przypadku ochotnika, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej, warunkiem niezbędnym do ubiegania się o przyjęcie do NSR jest zaliczenie służby przygotowawczej i zdanie kończącego ją egzaminu.

PG

autor zdjęć: arch. BSP, arch. 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Po przeprawie ruszyli do walki
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wszystkie misje AWACS-a
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO