moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko przywiozło Polaków z Ukrainy

Na lotnisku wojskowym w Malborku wylądowały trzy samoloty z Polakami z Donbasu. Polskie władze ewakuowały ich z objętego konfliktem zbrojnym wschodu Ukrainy. Polacy przylecieli na pokładzie wojskowych maszyn CASA C-295. Wieczorem lub w nocy na lotnisku wylądują dwa kolejne samoloty. W sumie pięcioma rejsami przyleci do kraju 178 osób.


Po trzygodzinnym locie z Charkowa wojskowe samoloty z Polakami ze wschodniej Ukrainy wylądowały na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krasnołęce pod Malborkiem.

Na pomoc rodakom

Na ich pokładzie przyleciało blisko 120 mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Zostali ewakuowanymi przez polskie władze z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy.

Wieczorem lub w nocy kolejnymi dwoma rejsami przyleci do Polski następnych 60 repatriantów. W sumie, jak podaje rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski, na wyjazd z Donbasu zdecydowało się 178 osób.

Na wstępnej liście chętnych było ponad 200 nazwisk, jednak kilkanaście osób zrezygnowało. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, także kilkumiesięcznymi. Jest też grupa starszych osób.

W ewakuacji Polaków pomaga armia, która przeznaczyła sześć maszyn do przewozu osób i bagażu. Na Ukrainę wojsko wysłało pięć samolotów Casa C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie i Herculesa C-130 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Maszyny obsługują czteroosobowe załogi, a na pokładzie każdej Casy znalazł się wojskowy ratownik medyczny. W Polsce na lotnisku przylot zabezpieczało 80 żandarmów.

Bezpieczny dom

Repatriantów witali w Malborku ministrowie spraw zagranicznych i wewnętrznych: Grzegorz Schetyna i Teresa Piotrowska. – Chcemy, żeby Polska było dla nich bezpiecznym, otwartym domem – podkreślała szefowa MSW na konferencji prasowej.

Jak przyznała minister, rząd nie ma mieszkań i miejsc pracy dla ewakuowanych Polaków, ale pomoc obiecują samorządy. – Jest już kilkanaście takich ofert i dalej spływają – stwierdziła Teresa Piotrowska.

Ministrowie spraw wewnętrznych i zagranicznych: Teresa Piotrowska i Grzegorz Schetyna na płycie lotniska w Malborku.

Organizacją pobytu repatriantów w Polsce zajmuje się MSW. Przesiedleńcy z Donbasu trafią na kilka miesięcy do specjalnie przygotowanych dla nich ośrodków na Warmii – kompleksu wypoczynkowego w Łańsku oraz ośrodka Caritasu w Rybakach.

Będą mieć tam zapewnioną opiekę zdrowotną i możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych, adaptacyjnych i językowych, gdyż wielu z nich nie zna języka polskiego. Dzieci pójdą do szkoły. Jak wyliczyła minister Piotrowska, pobyt w ośrodkach będzie kosztować ok. 4 mln zł.

Podczas konferencji Grzegorz Schetyna dziękował za pomoc w ewakuacji m.in. premier Ewie Kopacz, która podjęła decyzję o uruchomieniu programu i ministrowi obrony Tomaszowi Siemoniakowi za wsparcie wojska.

Eksodus z Donbasu

O ewakuacji z terenów konfliktu na Ukrainie mieszkańców polskiego pochodzenia polski rząd zdecydował w grudniu. Na wyjazd mogły liczyć osoby posiadające Kartę Polaka lub takie, które w inny sposób mogły udokumentować swoje polskie pochodzenie, a także najbliżsi członkowie ich rodzin.

Operacja prowadzona wspólnie przez MSZ i MSW rozpoczęła się 10 stycznia. W pierwszym etapie Polacy z terenów na wschodzie Ukrainy zostali przewiezieni autokarami do Charkowa. Mogli zabrać ze sobą maksymalnie 30 kg bagażu.


Przez kolejne dwa dni trwało weryfikowanie i uzupełnianie dokumentów oraz wydawanie polskich wiz wjazdowych. Jak podkreśla Marcin Wojciechowski, ostatnia faza operacji, czyli transport do Polski, realizowany był we współpracy z władzami ukraińskimi. Termin przelotu z Ukrainy był utrzymywany w tajemnicy. – Powodem – względy bezpieczeństwa – tłumaczyła Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych.

Przesiedleńcy z Donbasu zostaną zakwaterowani w przeznaczonych dla nich ośrodkach na terenie Polski. Będą mieć zapewnioną opiekę zdrowotną i możliwość uczestniczenia w kursach językowych, zawodowych i adaptacyjnych, przygotowujących ich do samodzielnego życia w Polsce. Dzieci pójdą do szkoły. Jak wyliczyła minister Piotrowska, pobyt w ośrodkach będzie kosztować ok. 4 mln zł.

Część została

Na wschodniej Ukrainie od kilku miesięcy armia walczy z prorosyjskimi separatystami. Według raportu ONZ w Donbasie od połowy kwietnia 2014 r. do 6 stycznia tego roku zginęło ponad 4800 osób, a rannych zostało blisko 11 tys. Ponad milion mieszkańców Donbasu musiało opuścić swoje domy. Według danych MSZ przed wybuchem konfliktu w tym regionie mieszkało ok. 4 tys. osób polskiego pochodzenia. Większość z nich opuściła już zagrożone tereny. Pozostało około 400 osób, z których połowa jest właśnie ewakuowana. Ci, którzy zostaną, będą pod opieką MSZ i będą otrzymywać zapomogi w wysokości 200 dolarów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MSW, MSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Ślubowanie kadetów OPW
Rusza kwalifikacja wojskowa
Spadochroniarze na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Cud w Trewirze
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Dobrowolsi – czas start!
W rezerwie pasywnej będą oceny
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
„Avenger” na Monte Cassino
Którą drogą do armii?
Invictus w zimowym stylu
Pierwszy skok
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
Zielone światło dla Barbary
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Lekcje z frontu
Nowy szef CWCR
Śnieg może być groźną bronią
Roszady personalne w PGZ-ecie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO