moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej rezerwistów trafi na ćwiczenia

Nawet 21 tysięcy rezerwistów będzie mogło w tym roku uczestniczyć w obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych. Nie zmieni się natomiast liczba osób powołanych do służby przygotowawczej – będzie to do 6 tysięcy ochotników. Takie limity przewidują obowiązujące od nowego roku przepisy.

Liczba osób, które wojsko może powołać do czynnej służby wojskowej, jest corocznie określana w rozporządzeniu Rady Ministrów. Projekt został przygotowany już w maju 2014 roku. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

Limity z zapasem

Zapisana w dokumencie liczba osób, które mogą zostać powołane do odbycia czynnej służby wojskowej, to tzw. wartość średnioroczna. – Oznacza przeciętną liczbę osób lub żołnierzy, którzy mogą pełnić czynną służbę każdego dnia, przy założeniu równomiernego w skali roku powoływania ich do tej służby i zwalniania. Ponadto podane liczby są maksymalnymi limitami, w rzeczywistości więc wojsko może powołać do różnych form czynnej służby wojskowej mniejszą liczbę osób – tłumaczy płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Zgodnie z dokumentem w wojskowych ćwiczeniach rotacyjnych będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, mających przydziały kryzysowe. Podobny limit został ustalony dla rezerwistów, kierowanych do wojska na obowiązkowe ćwiczenia. Udział w nich ma pomóc żołnierzom rezerwy w utrzymaniu zdolności bojowej i podnoszeniu wojskowych kwalifikacji. – Limit średnioroczny dla tej grupy to 300 osób. W praktyce umożliwia to powołanie na pięciodniowe ćwiczenia do 21,6 tysięcy rezerwistów, a na dziesięciodniowe około 10,8 tysięcy rezerwistów. O czasie trwania ćwiczeń będą decydować jednak dowódcy poszczególnych jednostek – mówi płk Tyszka. Limit w przypadku tej grupy jest większy niż w ubiegłym roku, kiedy przeszkolono około 7 tysięcy rezerwistów.

Trzy turnusy dla ochotników

Nie zmieni się natomiast limit naboru do służby przygotowawczej. W tym roku będzie mogło ją odbyć nawet 6 tysięcy ochotników (stan średnioroczny to 2525). W ramach służby na potrzeby korpusu szeregowych zaplanowano trzy turnusy. – Pierwszy, zorganizowany na bazie dziewięciu wojskowych centrów szkolenia, rozpoczął się kilka dni temu. Czteromiesięczne szkolenie przechodzi 1800 ochotników z całej Polski. Kolejne turnusy z podobną liczbą szkolonych planowane są w maju i we wrześniu – mówi płk Lech Matyszczyk, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 SGWP.

Po raz pierwszy wojsko uruchomiło też turnus służby przygotowawczej na potrzeby korpusu oficerskiego. W sześciomiesięcznym szkoleniu w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych bierze udział 40 osób.

W tym roku resort obrony przewidział możliwość powołania do okresowej służby wojskowej na potrzeby sił zbrojnych ochotników – żołnierzy rezerwy. Limit średnioroczny przyjęty dla tej grupy to 50 osób. Służbę okresową pełni się w uzasadnionych przypadkach w kraju lub poza jego granicami. Gdy brakuje danego specjalisty, jego miejsce może zająć rezerwista ochotnik.

Zgodnie z artykułem 59 ustawy o powszechnym obowiązku obrony żołnierzami w czynnej służbie wojskowej są osoby, które odbywają przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe, służbę przygotowawczą lub okresową służbę wojskową.

Służba przygotowawcza jest przeznaczona dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcą przejść szkolenie i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Służba przygotowawcza kończy się egzaminami. Najlepsi mogą podpisać kontrakt na wykonywanie obowiązków w NSR. Stają się wtedy żołnierzami rezerwy i pozostają w dyspozycji w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jednym z ich obowiązków jest m.in. udział w organizowanych przez jednostkę wojskową ćwiczeniach (do 30 dni w roku). W tym czasie dostają uposażenie, umundurowanie, zakwaterowanie, a ich pracodawca może liczyć na rekompensatę kosztów wynikających z ich nieobecności w pracy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~st.kpr.rez. M
1421437020
Teoretycznie można złożyć podanie o ochotnicze odbywanie ćwiczeń w rezerwie formie pisemnej ważny bodajże jest 6 miesięcy. W praktyce istotne jest czy posiadasz przydział mobilizacyjny do jakiej jw. Czy ta jw. Ma limity na ćwiczenia wojskowe w danym roku czy ich nie ma. jak nie ma to nic nie załatwisz. Jeśli ma jest szansa że może dla twojego stanowiska będzie szkolenie, jeśli nie będzie dla twojego stanowiska a dla innego stanowiska a ktoś się odwoła bądź przyśle L4 teoretycznie masz szanse być na zastępstwo. Są kursy podoficerskie i oficerskie dla żołnierzy rezerwy (warunki odpowiedni wiek i wykształcenie). Gdyby były kursy specjalistyczne dla rezerwy organizowane w centrach szkolenia teoretycznie nie przeszkadzały by przydziały mobilizacyjne do poszczególnych jednostek i mogli by w nich uczestniczyć chętni ochotnicy którzy chcą a ich jednostki nie dają im takiej szansy bo nie mają limitów.
28-46-90-35
~Starszy Szerergowy
1421427240
Na wielu stronach internetowych znajdowałem już informację o tym, że liczba rezerwistów powoływanych na ćwiczenia będzie rosła. Jak już wspominałem w poprzednim komentarzu, dwukrotnie zgłaszałem się do WKU w celu odbycia takich ćwiczeń. Nie poproszono mnie tam ani o książeczkę wojskową ani o podanie nazwiska, nie usłyszałem terminu w którym mógłbym znowu zapytać i dano mi do zrozumienia abym dał sobie spokój z ćwiczeniami w rezerwie. Zapytałem dlaczego w takim razie, wszędzie podaje się informację o większym zapotrzebowaniu na żołnierzy rezerwy i usłyszałem : "My nie wiemy czemu taką informację podają"...
26-55-4D-46
~st.kpr.rez.M
1421414160
Przy obecnej służbie zdrowia wątpię czy tych lat dożyje, mógł bym jeszcze trochę po krytykować stosunek władz do rezerwy, ale napisze tylko coś takiego dla systemu mobilizacyjnego lepiej było do 2008r.
EC-3E-CC-E9
~Katol
1421395320
~st.kpr.rez. M - cyt:" co za problem zrobić do 67 lat dla wszystkich" - https://www.youtube.com/watch?v=uw-_f7JhcGQ . Prawdziwy chłop walczy póki sił wystarczy. Może nie są najmłodsi i przed BWP'em nie polecą ale są pomocni i robią istotna robotę.
4B-26-E9-39
~st.kpr.rez. M
1421350680
Wojsko już tak działa ze jak złożysz wniosek to cie oleją a powołają cię w najmniej odpowiednim momencie dla ciebie. Szkolenie gwarantuje dostanie się do NSR ale trochę paierologi i minimum 3 dni załatwiania rozłożone w czasie. A na rezerwę już pewnie mają patent jeszcze niedawno podoficer na przydziale mobilizacyjnym miał być na 15 lat obecnie jest na 20 lat, co za problem zrobić do 67 lat dla wszystkich. Kiedyś jak Żołnierz Rezerwy zachorował podczas szkolenia rezerwy to dostawał leki za darmo na koszt MON a jak jest obecnie ???? Podobno już się nie należą, a to chyba był jedyny przywilej jaki miała rezerwa.
EE-2B-A4-4D
~Bartek
1421320020
Jeszcze parę lat i nie będzie żadnych rezerwistów.
DF-8F-A7-D6
~Starszy Szeregowy
1421272680
Dwa razy zgłaszałem się aby odbyć ćwiczenia jako rezerwista (kilka dni temu i w poprzednim roku) lecz po prostu zostałem spławiony. Szkoda, bo przy obecnej sytuacji w Europie lepiej było by być przygotowanym na najgorsze...
A5-3D-30-6D
~Ułan1981
1421269440
Wiadomo, że te szkolenia to pic na wodę bo co nauczy się zwykły żołnierz, który nie ma specjalizacji? Najważniejsza sprawa. Ile nowoczesnych hełmów i kamizelek jest dla rezerwistów w razie wojny? 100? 100? nic? Swietnie jakby twórcy tego portalu zapoznali się z tym problemem bo żołnierz bez podstawowego wyposażenia powinien wiać na zachód inaczej stanie się tylko smutna statystyka ilu to Polaków poległo.
A5-3D-28-AA
~st.kpr.rez. M
1421257020
W czasach zawodowej służby wojskowej bez przymusu istnieje przymusowa rezerwa nie dość że przymusowa to jeszcze gorzej opłacana. 2005 roku byłem w przymusowej Zasadniczej za 150 złotych miesięcznie , a obecnie jako st.kpr.rez za dzień szkolenia w rezerwie mam mniej niż szeregowy zawodowy za taki sam dzień nie wspominając że dodatek poligonowy rezerwie się nie należy. Za jeden dzień szkolenia poligonowego szer. zawodowy otrzyma około 130 zł(1/21wynagrodzenia +30 zł dodatku poligonowego) szeregowy rezerwy 70 zł (1/30 wynagrodzenia + 0 dodatków).
F4-1D-86-C3
~ASd
1421247600
A tysiące przeszkolonych czeka na etaty a wy szkolicie dalej powodzenia
6C-1E-66-06

Układ nerwowy Mieczników
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO