moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Mundurówka” czeka na podpis

W tym roku żołnierze powinni dostać ekwiwalent mundurowy wcześniej, czyli do końca marca. Tak zakłada projekt rozporządzenia MON. Tymczasem dokument wciąż czeka na podpis ministra finansów. Wojsko zapewnia jednak, że żołnierze dostaną pieniądze zgodnie z planem. Szacunkowe wydatki na wypłatę „mundurówek” w 2015 roku wyniosą około 231 mln złotych.

„Mundurówka” to równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Pieniądze wypłacane są co roku, a żołnierze powinni za nie kupić mundury galowe i wyjściowe, ponieważ polowe otrzymują z wojska.

Kiedy nowe prawo

Wysokość ekwiwalentu określa rozporządzenie MON. Problem w tym, że ostatni dokument w tej sprawie przestał obowiązywać 5 grudnia. Choć prace nad nowelizacją przepisów trwają od ubiegłego roku, nowe rozporządzenie wciąż nie zostało wydane. – Niedawno dokument został podpisany przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka, teraz czeka na podpis ministra finansów. Dopiero po jego akceptacji będzie mógł zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oznacza to, że w tej chwili nie ma podstaw prawnych, aby wypłacać żołnierzom pieniądze. Sytuacja niepokoi wojskowych tym bardziej, że zgodnie z projektem żołnierze zawodowi powinni w tym roku otrzymać „mundurówkę” w pierwszym kwartale, a nie jak dotąd do końca drugiego.

Wojsko jednak uspokaja, że pieniądze trafią do żołnierzy na czas. – W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad wypłaty „mundurówek” rozesłaliśmy pismo do jednostek budżetowych. Informujemy w nim, że zgodnie z paragrafem 22 projektu rozporządzenia wejdzie ono w życie z mocą od 1 stycznia – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Kto dostanie więcej

Według nowego rozporządzenia zmieni się też wysokość świadczeń. Będzie ona uzależniona od miejsca pełnienia służby, do tej pory brany pod uwagę był przede wszystkim stopień wojskowy i rodzaj wojsk.

Żołnierze, którzy pełnią służbę w dowództwach i sztabach, inspektoratach, komendach uzupełnień, orkiestrach wojskowych, komórkach organizacyjnych MON i instytucjach naukowych, częściej korzystają z mundurów wyjściowych czy galowych. Dlatego oni (z wyjątkiem generałów i admirałów) będą według nowych przepisów dostawać wyższe świadczenie.

Jednak różnice finansowe w świadczeniach nie będą duże. Dla przykładu pułkownik wojsk lądowych służący w sztabie dostanie 2618 zł, a kapitan 2567 zł, żołnierze w tych samych stopniach, ale z innych jednostek, odpowiednio – 2519 zł i 2468 zł.

Nowelizowane przepisy przewidują także zmiany w wypłacie „mundurówek” dla szeregowych. Wysokość ich „mundurówki” będzie wzrastać dopiero po dwóch latach służby, a nie jak dotąd – po 1,5 roku.

Rozporządzenie wprowadza też szerszy katalog warunków, gdy żołnierz nie otrzyma ekwiwalentu, chodzi m.in. o urlop macierzyński i rodzicielski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Batalionu Reprezentacyjnego

dodaj komentarz

komentarze

~zawodowy
1421337300
No tak Panowie siedzący w sztabach musza dostać więcej :) bo kto jak nie oni to wymyślili ;] potrafią poprawić sobie stan konta :) A szeregowymi i 12 lat pracy nikt się nie zajmuje bo CO!? Policja może biegać po mieście jako 30 paro latek i dosłużyć emerytury lub Strażak w ich resorcie na wiek się nie patrzy ;/ a awanse co 3 lata ;p W wojsku są ludzie co maja 20 lat służby i mają tylko plut. sierż. aż żal
B3-46-BD-95

They Will Check The Training Results in Combat
 
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO