moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Mundurówki” podpisane

Ponad 5,7 tysiąca dla admirała, 2,6 tysiąca zł dla starszego oficera pracującego w sztabie, a dla szeregowego ze stażem służby dłuższym niż dwa lata ponad 2,3 tysiąca. Tyle w tym roku wyniesie świadczenie mundurowe dla żołnierzy zawodowych i kandydatów na zawodowców. Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie tzw. mundurówek.

Nowe rozporządzenie w sprawie wypłaty tzw. mundurówek to akt wykonawczy do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Dokument uwzględnia też zapisy „Koncepcji zmian umundurowania i wyekwipowania żołnierzy SZ RP w latach 2014–2015”.

Poprzednie rozporządzenie w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie przestały obowiązywać 5 grudnia. Na nowe „mundurowe” przepisy żołnierze musieli jednak trochę poczekać. – Choć minister obrony rozporządzenie podpisał, dokument musiał jeszcze zaakceptować minister finansów. Zrobił to wczoraj i teraz zostało ono przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Zgodnie z zapisami rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia z mocą od 1 stycznia. W praktyce oznacza to, że żołnierze dostaną pieniądze zgodnie z planem, czyli do końca pierwszego kwartału. To nowość w przepisach, bo dotąd „mundurówka” była wypłacana do końca pierwszego półrocza.

Ale to nie wszystkie zmiany. Jedną z ważniejszych jest też ta, która różnicuje wysokość świadczenia w zależności od miejsca pełnienia służby. Inną należność otrzymają więc wojskowi (z wyjątkiem generałów i admirałów) pełniący służbę m.in. w dowództwach, sztabach, inspektoratach, wojewódzkich sztabach wojskowych i instytucjach naukowych, a inną żołnierze służący w pozostałych jednostkach wojskowych. Wszystko dlatego, że ci pierwsi znacznie częściej korzystają z mundurów wyjściowych czy galowych. A to właśnie na ich zakup żołnierze powinni przeznaczyć otrzymane z wojska pieniądze.

W większości przypadków sztabowcy dostaną wyższe świadczenie niż żołnierze służący w linii. Na przykład pułkownik wojsk lądowych służący w sztabie otrzyma 2618 zł, kapitan 2567 zł, a żołnierze w tych samych stopniach, ale z innych jednostek odpowiednio 2519 zł i 2468 zł. Podoficer służący w strukturach sztabowych sił powietrznych dostanie „mundurówkę” w wysokości 2673 zł, a służący np. w bazie lotniczej 2635 zł. Podobne, niewielkie różnice w wypłatach odczują żołnierze marynarki wojennej. Tu na przykład porucznik sztabowy kobieta będzie mogła liczyć na 3161 zł, a pracująca w jednostce liniowej – na 2959 zł. 

– Różnice między sztabowcami a liniowcami nie są aż tak duże. Ale rozwiązanie jest sprawiedliwe, bo przecież ci, którzy pracują w jednostkach, otrzymają w zamian więcej mundurów polowych – mówi oficer z Poznania.

Mniej korzystne rozwiązania zakłada rozporządzenie dla żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu. Szeregowi zawodowi bowiem będą mogli liczyć na wyższy równoważnik dopiero po dwóch latach, a nie – jak dotychczas – po półtora roku służby. Świadczenie mundurowe dla szeregowego ze stażem do 24 miesięcy służby pracującego w sztabie wyniesie 392 zł lub 524 zł w pozostałych jednostkach. Po dwóch latach służby szeregowy wojsk lądowych otrzyma odpowiednio 2431 zł i 2332 zł.

Znowelizowane przepisy rozszerzyły też katalog okresów, za które „mundurówka” nie będzie przysługiwać. Chodzi tu m.in. o urlop macierzyński, rodzicielski oraz okres przebywania w rezerwie kadrowej, jeżeli w tym czasie żołnierz nie będzie wykonywał obowiązków służbowych. Po zakończeniu urlopu równoważnik zostanie wypłacony, ale pomniejszony o czas nieobecności w służbie.

„Mundurówka” jest wypłacana żołnierzom co roku. Zgodnie z nazwą beneficjenci tego świadczenia powinni przeznaczyć otrzymane pieniądze na zakup umundurowania. Chodzi tu o nabycie mundurów wyłącznie galowych i wyjściowych. Umundurowanie i wyekwipowanie polowe żołnierze otrzymują z wojska.

Na wypłatę „mundurówek” przewidziano w tym roku ok. 231 mln złotych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski

dodaj komentarz

komentarze

~Uciekam
1514634240
Jeżeli nie byłeś nigdy na Poligonie i nie wiesz jak jest na nim to nie masz prawa się wypowiadać. Mundury bardzo szybko się zużywają. A żołnierz za coś musi się utrzymać i swoją rodzinę. Dlaczego Panowie generałowie, którym umundurowanie się nie niszczy dostają tak dużą mundurówkę, gdy inne korpusy dostają ochłapy? Niedługo już nikt nie będzie służył, bo młodzi przychodzą do woja i po góra jednym kontrakcie uciekają i idą pracować do cywila. Po 5-10 latach pracy w cywilu zmienisz pracę i nie wstydzisz się gdzie pracowałeś. Zapytajcie byłych żołnierzy, czy jak szukają pracę to przyznają się do bycia żołnierzem. 99.99% byłych żołnierzy nie przyznaje się do tego. Tylko garstka byłych oficerów z emeryturą przyznaje się do tego.
A6-B5-90-4B
~J23
1474217520
Ty facet chyba nigdy nie widziałeś z bliska żołnierza, a na pewno nie był to żołnierz z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Gdyby u nas któryś z żołnierzy chodził, jak to piszesz, w cerowanym mundurze, to by mu przełożeni jaja urwali przy same du..e
DB-C8-C0-13
~Deron
1421954880
Te pieniądze powinny być przeznaczone na kupno nowej odzieży mundurowej, a nie na kupno wypasionego smarfona   Niektórzy żołnierze wyglądają jak mameje, bo chodzą w wytartych i cerowanych ciuchach. Każdy żołnierz powinien się z tych pieniędzy rozliczyć co do złotówki, a kombinatorów ukarać !!
D9-F2-47-35
~Gast
1421570700
Cytuje : Różnice między sztabowcami a liniowcami nie są aż tak duże. Ale rozwiązanie jest sprawiedliwe, bo przecież ci, którzy pracują w jednostkach, otrzymają w zamian więcej mundurów polowych – mówi oficer z Poznania. A wg nowych przepisów o których nikt nie powiedział i napisał nam wydają mundury polowe raz na 2 lata, już nie wspominając że wstrzymuje sie wydawanie nowych mundurów 2010
5F-2B-59-62
~do miś
1421499780
na nogę...
BC-FA-8F-C7
~Granool
1421427120
A jak się kształtuje wysokość mundurówki dla marynarza??? O wojskach lądowych zawsze piszecie a o marynarce wojennej nigdy. Można dodać wzmiankę ile otrzyma marynarz i będzie git :)
D5-2E-E9-0B
~Siara
1421409540
Nie na noge...... Jasne ze na reke
19-AE-8D-53
~miś
1421407800
na rękę??
D6-9D-FF-11

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO