moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Monachium o Ukrainie

Konflikt na Ukrainie i niemiecko-francuska misja, która ma doprowadzić do jego zakończenia to główny temat 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyło 20 szefów państw oraz 60 ministrów obrony i spraw zagranicznych. Polskę reprezentował m.in. Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Szef polskiego  MON podkreślił, że „dobrze życzy” misji zorganizowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Fracois Hollanda, choć Polska nie ma z nią nic wspólnego. – Chodzi o to, żeby był pokój i żeby została zachowana integralność Ukrainy oraz jej stabilna przyszłość – podkreślał w Monachium polski wicepremier. Odniósł się też do dyskutowanej ostatnio w Europie kwestii dostawy broni na Ukrainę. – Polska stoi na stanowisku, że od kiedy nie ma embarga, czyli od lipca zeszłego roku, jesteśmy gotowi, by nasz przemysł obronny współpracował z Ukrainą – zaznaczył Siemoniak.

Na wschodzie Ukrainy od miesięcy trwają ciężkie walki. Prorosyjscy separatyści atakują między innymi Mariupol i prą w stronę anektowanego przez Moskwę Krymu. W ostatnich dniach przywódcy Niemiec i Francji wystąpili z misją, która ma zakończyć konflikt. – To jedna z ostatnich szans na pokój – podkreślał prezydent Francois Hollande. Wraz z kanclerz Merkel w czwartek spotkali się w Kijowie z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką, zaś w piątek pojechali do Moskwy na rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Jutro ma dojść do telefonicznych konsultacji wszystkich czterech polityków.

Uczestnicy rozmów oficjalnie nie mówią o propozycjach, które podczas nich padły. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że miałyby one dotyczyć wprowadzenia w życie postanowień z Mińska. We wrześniu przywódcy skonfliktowanych państw i mediatorzy ustalili między innymi, że na wschodzie Ukrainy dojdzie do zawieszenia broni, zostaną stamtąd wycofane nielegalne formacje zbrojne, pomiędzy walczącymi powstanie strefa buforowa bez ciężkiej broni, zaś ukraińsko-rosyjską granicę zaczną monitorować przedstawiciele OBWE.

– Pokojowe propozycje kanclerz Niemiec i prezydenta Francji mogłyby zadziałać – przyznał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W podobnym tonie o ostatnich rozmowach wypowiedzieli się też przedstawiciele Kremla. – Mój kraj nie zamierza z nikim prowadzić wojny – zapewniał prezydent Rosji Władimir Putin.

Ale już podczas dzisiejszej konferencji w Monachium rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow ostro zaatakował Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Pierwszych oskarżył o wywołanie konfliktu na Ukrainie i obsesję związaną z budową w Europie tarczy antyrakietowej, drugim zarzucił, że przygotowując umowę stowarzyszeniową z Kijowem zignorowali interesy Rosji.

Tymczasem wiceprezydent USA, Joe Biden podczas monachijskiej konferencji podkreślał, że jego kraj również opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie, ale jednocześnie przyznał, że kraj ten ma prawo bronić się przed Rosją. – Prezydent Putin zbyt wiele razy obiecywał pokój, a zamiast tego posyłał czołgi, wojsko i broń – mówił Biden.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie polityków zajmujących się sprawami wojska, bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego. Bierze w niej udział 20 szefów państw oraz 60 ministrów obrony i spraw zagranicznych ze wszystkich kontynentów. Podczas wizyty w Niemczech wicepremier Siemoniak spotkał się między innymi z Dowódcą Obrony Powietrznej i Przeciwlotniczej NATO gen. pil. Frankiem Gorencem oraz sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem.

Źródło: PAP, IAR, reuters.com, bbc.com

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: www.securityconference.de

dodaj komentarz

komentarze

~Wanka wstańka
1423345560
Już raz czechosłowację sprzedali to teraz pora na ukainę liczy się g-8 a nie jakaś tam ukraina czy nawet polska...,sarkozy to francuz a w 39 przecież powiedzieli ze nie będą walczyć za Gdańsk a dzisiaj za Kijów...Zenada
D9-B5-DC-CE
~Katol
1423332420
. ...ach ta monachijska tradycja w "rozwiązywaniu" agresji zbrojnej .. .
DE-35-80-FA

Nowoczesna łączność dla armii
 
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Śnieg może być groźną bronią
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lista trupich główek
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W rezerwie pasywnej będą oceny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Invictus w zimowym stylu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Liban uznany za strefę działań wojennych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ślubowanie kadetów OPW
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Spadochroniarze na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO