moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował szczątki Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka”, oraz czterech innych ofiar komunistycznego reżimu. W Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom zamordowanych żołnierzy. Uroczystość była jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Fot. Łukasz Kamiński/ prezydent.pl

Oprócz „Inki”, sanitariuszki AK, którą komuniści zamordowali 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu, IPN zidentyfikował także szczątki czterech innych ofiar stalinowskiego reżimu. Wśród odnalezionych są: Marian Kaczmarek, Józef Kozłowski, Stanisław Kutryb i Edward Pytka.

Instytut od dawna prowadzi poszukiwania ciał żołnierzy wyklętych. Dotychczas udało się zidentyfikować m.in. szczątki Zygmunta Szendzielorza, pseudonim „Łupaszka”, i majora Hieronima Dekutowskiego, pseudonim „Zapora”. Nadal jednak nieznane są miejsca pochówku wielu ofiar, na przykład rotmistrza Witolda Pileckiego.

Fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/ prezydent.pl

Nazwiska osób, których ciała właśnie odnaleźli badacze IPN-u, zostały ogłoszone podczas spotkania rodzin ofiar komunistycznego reżimu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent powiedział, że ma nadzieję na to, iż „proces identyfikacji uda się szybko doprowadzić do końca i upamiętnić miejsca pochówku”. Bronisław Komorowski zaapelował też do parlamentu o przyspieszenie prac nad prezydencką ustawą umożliwiającą ekshumację ciał ofiar reżimu komunistycznego pogrzebanych na stołecznych Powązkach. – To jest kwestia przyzwoitości i honoru, by ta ustawa jak najszybciej weszła w życie – dodał prezydent.

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieniec w czasie uroczystości na placu Piłsudskiego złożył m.in. Tomasz Siemoniak, wicepremier, minister obrony.

Fot. MON

W niedzielę w całym kraju odbywały się imprezy, zawody i koncerty, które miały na celu uczczenie pamięci ofiar powojennego reżimu komunistycznego. Najbardziej spektakularnie upamiętnili ten dzień biegacze. W 81 miastach w całej Polsce, a także na Liwie, w Wilnie i Grodnie, odbyły się biegi „Tropem Wilczym”. Dystans 1963 metry, jaki mieli do pokonania biegacze, był nieprzypadkowy. Symbolicznie nawiązywał do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak, pseudonim „Lalek”. Jego syn, Marek Franczak, dziś dekorował zwycięzców biegu w Chełmie. Ambasadorem imprezy jest gen. Roman Polko, były dowódca GROM, który „Tropem Wilczym” pobiegł w Gliwicach. Zdaniem organizatorów w imprezach biegowych wzięło udział około 20 tysięcy osób.

Fot. tropemwilczym.pl

Oprócz biegaczy, o żołnierzach wyklętych pamiętali też rowerzyści. W Warszawie z placu Zamkowego ruszyła Masa Krytyczna. Jej uczestnicy mieli do pokonania 18-kilometrową trasę, która prowadziła przez miejsca związane z historią żołnierzy niezłomnych. Wielu uczestników udekorowało swoje rowery symbolami patriotycznymi. Przejazd zakończył się w pobliżu pomnika Męczenników Terroru Komunistycznego na warszawskim Służewiu. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wieczorem zaś odbył się koncert „Panny Wyklęte”. Zaśpiewali m.in.: Kasia Kowalska, Halinka Mlynkowa, Marika, Dariusz Malejonek oraz zespół Maleo Reggae Rockers.

Obchody w Warszawie zakończył Apel Poległych oraz msza święta w archikatedrze św. Jana.

Historycy szacują, że w Polsce po II wojnie w podziemiu antykomunistycznym działało około 180 tysięcy osób. Dziś nazywani są oni żołnierzami wyklętymi lub niezłomnymi. Ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione w 2011 roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku zostali straceni przywódcy Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Łukasz Kamiński/ prezydent.pl, Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/ prezydent.pl, MON, tropemwilczym.pl

dodaj komentarz

komentarze

~punta 100
1425480540
czyli nie moj a prawda taka ze te bandy mordowaly i palily obywateli polskich w imie walki z komuna a lwp ich poprostu tepilo i slusznie skoro nawet rzad w Londynie odciol sie od nich
00-18-77-EE

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Wojna na detale
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Święto stołecznego garnizonu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO