moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojna hybrydowa w Drawsku

Na poligonie w Drawsku Pomorskim pododdziały 12 Brygady szkolą się z amerykańskimi żołnierzami. Polacy w ten sposób przygotowują się do dyżuru w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. – Będzie on najważniejszym zadaniem „Błękitnej Brygady” w przyszłym roku – mówi pułkownik Dariusz Górniak, dowódca 12 BZ.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej, wystawiana przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację, będzie znacząco różnić się od wcześniejszych zmian. – Do tej pory było tak, że batalion manewrowy, będący trzonem Grupy, wystawiany był przez jedno państwo. W Wyszehradzkiej Grupie Bojowej batalion będzie wielonarodowy i tworzyć go będą kompanie zmotoryzowane z Polski, Słowacji i Węgier – wyjaśnia mjr Piotr Puchała, zastępca dowódcy 1 Batalionu Legionów 12 BZ.

Dlatego priorytetem podczas szkolenia pododdziałów oddelegowanych do dyżuru bojowego Grupy jest ćwiczenie NATO-wskich procedur, zgodnie z którymi ma ona funkcjonować. Szczecińscy żołnierze korzystają z doświadczeń amerykańskich wojskowych z 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych, którzy od połowy stycznia szkolą się na drawskim poligonie. – Z Amerykanami ćwiczyliśmy zagadnienia związane z organizacją obrony batalionu, szturm na obiekt i jego przeszukiwanie, procedury ewakuacji rannych z pola walki z wykorzystaniem amerykańskich śmigłowców, przyjęcie zaopatrzenia drogą lotniczą oraz przerzut pododdziałów rozpoznawczych w rejon działań – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy szczecińskiej brygady.

Wczoraj polscy i amerykańscy żołnierze ćwiczyli scenariusz rodem z wojny hybrydowej. Polska baza na misji stabilizacyjnej w fikcyjnym kraju została zaatakowana przez terrorystów. Nie był to szczególnie intensywny ani trudny do odparcia szturm. Pluton Rosomaków bardzo szybko poradził sobie z kilkudziesięcioma napastnikami atakującymi od strony łąk. Sytuacja skomplikowała się, gdy nagle z odsieczą terrorystom ruszyła regularna armia sąsiedniego państwa, a konkretnie jej pododdziały zmechanizowane uzbrojone w bojowe wozy piechoty. Ponieważ taki przeciwnik wymagał już nieco „większego” kalibru, do walki włączyła się artyleria. Wykonana siłą całej baterii Dan nawała ogniowa zatrzymała natarcie nieprzyjaciela, umożliwiając wyznaczonym do roli QRF (Quick Reaction Force) plutonom Rosomaków oraz amerykańskich Strykerów wykonanie kontrataku.

Sojuszniczym komponentem bojowym, czyli dwoma plutonami Rosomaków oraz plutonem Strykerów, dowodził kpt. David Engoren, szef jednej z kompanii 2 Pułku Kawalerii. – Wasi żołnierze są świetnie wyszkoleni i bardzo dobrze znają zarówno język angielski, jak i NATO-wskie procedury. Nie było więc najmniejszych problemów podczas wspólnych działań bojowych – podkreślał.

Dziś żołnierze ponownie będą ćwiczyć podobny scenariusz. Zostanie on jednak rozbudowany o zadania inżynieryjne. – Przy użyciu ładunków wydłużonych, tak zwanych rur bangalore, wykonają oni przejścia w zaporach inżynieryjnych nieprzyjaciela, dzięki czemu nasze Rosomaki i ich pluton zmotoryzowany będą mogły kontynuować kontruderzenie skrzydłami – wyjaśnia kpt. Błaszczak.

W ramach operacji „Atlantic Resolve” od półtora roku w Polsce, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii szkolą się kilkusetosobowe pododdziały amerykańskiej armii. W Polsce jako pierwsi pojawili się spadochroniarze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej, których zmienili pancerniacy z 1 Brygadowej Grupy Bojowej z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej. Ich natomiast zastąpili kawalerzyści z 3 Batalionu 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej pełnić będzie dyżur bojowy od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 roku. Polska wyznaczyła do niej pododdziały z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO