moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Modernizacja nabiera tempa

Rok 2014 to rok pełnego wydatkowania środków przeznaczonych na modernizację techniczną. Wykonaliśmy wiele zadań z 10-letniego programu modernizacji i przygotowaliśmy najważniejsze postępowania do przeprowadzenia w roku 2015 – mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia i sprzętu.


MON zagospodarowało blisko 100 proc. z ponad 8 mld zł zaplanowanych na unowocześnienie wojska. Podpisano umowy na dostawę m.in. niszczyciela min Kormoran II czy żołnierza przyszłości „Tytan”, zaawansowanego indywidualnego systemu walki. Pod koniec roku doszło do podpisania dwóch umów, których realizacja przyczyni się znacznie do zbudowania „Polskich kłów”, naszego potencjału obronnego. Chodzi o kupno od USA rakietowych pocisków dalekiego zasięgu – AGM 158 JASSM. Przenoszone przez F-16 pociski mają zasięg aż 370 km. W grudniu 2014 roku MON zawarło też umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jego głównym uzbrojeniem będą pociski rakietowe Naval Strike Missile zdolne do rażenia celów oddalonych o 200 km. Wiceminister Czesław Mroczek zapowiedział również kupno bezzałogowych systemów powietrznych. Przy czym nie chodzi jedynie o drony rozpoznawcze, ale także supernowoczesne – uderzeniowe.

W odpowiedzi na konflikt rosyjsko-ukraiński MON przyspieszyło niektóre z czternastu przyjętych programów modernizacyjnych. Szybciej niż zakładano zostaną zrealizowane programy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu – „Narew” i „Wisła”. Mają one zapewnić parasol ochronny przed rakietami balistycznymi krótkiego zasięgu, np. rosyjskimi Iskanderami.

Wśród najważniejszych, zrealizowanych w ubiegłym roku umów, trzeba wymienić: przekazanie wojsku nowoczesnych czołgów Leopard w wersji 2A5, dostawę KTO Rosomak oraz długo oczekiwanego samolotu szkolno-treningowego AJT.

W ubiegłym roku w ostatniej fazie przygotowań znalazły się postępowania, które zwiększą mobilność wojska. Chodzi m.in. o negocjacje dotyczące kupna 70 wielozadaniowych śmigłowców (w wersji transportowej, poszukiwawczej i zwalczania okrętów podwodnych). Ich dostawca zostanie wyłoniony w 2015 roku.

W 2014 roku MON finansowało też polskie prace badawczo-rozwojowe. – W ten sposób chcemy pozyskać następcę Rosomaka, zbudować bojowy wóz piechoty czy lekki czołg – zapewniał wiceminister Mroczek.

Modernizacja techniczna armii została zaplanowana na lata 2013–2022. Na realizację 14 programów Polska wyda ok. 140 mld zł.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

JT

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1425909360
~~MAK- odpowiemy POPRAWNOSCIĄ POLITYCZNĄ albo... zanim wystrzelą pierwszego Iskandera trzeba żołnierzy rosyjskich zaprosić na kielicha czyli.... na rogatkach każdej przygranicznej miejscowości rozstawić cysterny z wódą. Żołnierze rosyjscy nie pogardzą.
4A-57-54-77
~MAK
1425840360
macie przed soba niedzwiedzia i strzelac chcecie z wiatrowki -- PYTAM SIE CZYM ODPOWIEMY w przypadku ataku iskanderow z glowicami jądrowymi /?????
AC-98-5B-DC
~ja
1425773700
-Gdyby tylko zmodernizować czołgi TWARDY (233szt) do standardu MALAJA to byłoby "coś" w polskiej armii. Gdyby tak zmodernizować jeszcze ze 300 T72 do tego standardu to byłoby super. O nowym czołgu nie ma co marzyć. -Gdyby tak udało się zmodernizować pociski do LANGUSTY o zasięgu nie 40km jak obecnie a 70 to byłoby już "coś" -Gdyby tak udało się wycofać wszystkie stare Kałachy i wprowadzić w ich miejsce BERYLE w wersji C w pełni ukompletowane to byłoby już "coś" -gdyby....
09-13-FE-09
~Voodo
1425694140
Jakiego następcę rosomaka ? Rosomaki ledwo weszły do służby (nadal wchodzą) a wy już myślicie nad następcą ? Najpierw zajmijcie się BWP-1, T-72 czy też PT-91 !
C6-88-A8-1C

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Piedimonte – samobójcza misja
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Abramsy w pętli
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Mobilne dowodzenie
Nie szpital, a instytut
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO