Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność modernizacji armii, powiązania wydatków obronnych z PKB i prymatu obrony terytorium kraju – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, rozpoczynając odprawę kadry kierowniczej resortu obrony narodowej.
Odprawa to doroczne spotkanie najwyższych dowódców oraz szefów instytucji wojskowych. Biorą w niej udział także prezydent, premier, ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych, parlamentarzyści z sejmowej i senackiej komisji obrony. Podczas spotkania omawiane są działania zrealizowane w minionym roku i wyznaczane główne zadania na następny.
Wschodnia granica NATO bezpieczniejsza
Najważniejszym celem tegorocznej odprawy było opracowanie polskiej odpowiedzi na wydarzenia za wschodnią granicą. – Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność naszych działań: rozpoczęcia kilka lat temu modernizacji technicznej Wojska Polskiego oraz skoncentrowania się na rozbudowie zdolności obronnych – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych było to możliwe dzięki wypracowaniu stabilnego systemu finansowania armii. Do tej pory ustawa gwarantowała wskaźnik finansowania na poziomie 1,95 proc. PKB, po ostatnich zmianach wzrośnie on do 2 proc. PKB.
– Jesteśmy w kluczowym momencie historii. Wojna tocząca się w sąsiednim kraju jest dużym wyzwaniem dla Polski i NATO – podkreślał wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON nawiązał do ubiegłorocznego szczytu Sojuszu i przygotowań do spotkania jego przywódców w przyszłym roku w Polsce.
Z kolei prezydent dodał, że wdrożenie postanowień z Newport, czyli przede wszystkim wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, to kluczowe zadanie armii. – Na szczycie w Warszawie będziemy domagali się od NATO następnych dowodów jedności Sojuszu – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.
Na odprawie omawiano także przygotowanie struktur państwa do reakcji na sytuacje kryzysowe. Administracja i wojsko przejdą sprawdzian podczas ćwiczeń „Kraj’15”.
Szef niemieckiego MON w Warszawie
Gościem honorowym odprawy była Ursula von den Leyen, minister obrony narodowej Niemiec. W swoim wystąpieniu potwierdziła zobowiązanie naszego zachodniego sąsiada do aktywności w NATO. Zapewniała też o gotowości do dwustronnej współpracy, m.in. w ramach szczecińskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W ubiegłym roku w spotkaniu kadry Bundeswehry wziął udział szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak.
Podczas odprawy wręczone zostały akty nadania oraz tytuły honorowe: „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” i „Przodująca Instytucja Wojskowa”. Wyróżnienia te przyznaje minister obrony za dokonania bojowe świadczące o ofiarności i odwadze żołnierzy w warunkach walki zbrojnej, w czasie akcji humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych, a także za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej. – To dzięki całorocznej pracy naszych żołnierzy i podwładnych możemy dziś odbierać te zaszczytne wyróżnienia – powiedział w imieniu uhonorowanych gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za dokonanie czynu bojowego połączonego z ofiarnością i odwagą żołnierzy wyróżniono:
- Polski Kontyngent Wojskowy w Islamskiej Republice Afganistanu (XIV zmiana);
- Polski Kontyngent Wojskowy w Islamskiej Republice Afganistanu (XV zmiana).
Tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2014 roku wyróżniono:
- 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku;
- 7 Batalion Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim;
- 11 Batalion Remontowy w Żaganiu;
- Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego w Warszawie;
- Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim;
- Grupę Okrętów Rozpoznawczych w Gdyni.
Tytułem honorowym „Przodująca Instytucja Wojskowa” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2014 roku wyróżniono:
- Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy w Zegrzu;
- 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim.
Tegoroczna odprawa była także próbą organizacyjną przed zaplanowanym na przyszły rok szczytem NATO w Warszawie. Dlatego spotkanie odbyło się w centrum konferencyjnym przy Stadionie Narodowym w Warszawie.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON, st. chor. szt. Konrad Kaczmarz / DGW
komentarze