moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jastrząb stanie na cokole?

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego „Krzesiny” zabiegają o to, by w przyszłym roku w Poznaniu stanął pomnik samolotu F-16. Wycofaną z użytku maszynę chcą sprowadzić z jednego z państw NATO. Armia zaoferowała pomoc. W 2016 roku przypada dziesiąta rocznica przylotu pierwszych Jastrzębi do Polski.

– Pomysł dojrzewał od kilku lat – przyznaje Piotr Łysakowski ze Stowarzyszenia „Krzesiny”. – Pomnik miałby przypominać, że to właśnie u nas stacjonują samoloty, które są wizytówką polskiej armii, ale też odwoływać się do pięknych i bogatych tradycji związanych z obecnością w naszym mieście polskiego lotnictwa wojskowego – dodaje.

Tradycje te sięgają czasów powstania wielkopolskiego. Na początku stycznia 1919 roku uczestnicy zrywu zajęli należące do niemieckiej armii lotnisko Ławica. Zdobyli mnóstwo sprzętu, w tym 50 gotowych do walki samolotów. Był to największy w historii Polski łup wojenny. Jego wartość sięgała 160 milionów ówczesnych marek niemieckich. Wykorzystując przejęte na Ławicy samoloty, powstańcy utworzyli kilka eskadr lotniczych. Wkrótce samoloty z biało-czerwonymi szachownicami zbombardowały lotnisko we Frankfurcie nad Odrą, skąd Niemcy prowadzili naloty na powstańcze pozycje.

Potem lotnicy z Poznania brali udział w walkach o Lwów i wojnie polsko-bolszewickiej. W lipcu 1921 roku w mieście został sformowany 3 Pułk Lotniczy. Poznań odgrywał też ważną rolę na wojskowej mapie PRL. To właśnie tam przez lata mieściło się Dowództwo Wojsk Lotniczych.

W Poznaniu wreszcie, po wstąpieniu Polski do NATO, został otwarty nowy, bardzo ważny rozdział w historii sił powietrznych. W listopadzie 2006 roku na lotnisku w Krzesinach wylądowały pierwsze kupione od Amerykanów wielozadaniowe samoloty F-16. Obecnie Polska ma 48 tego typu maszyn. 32 stacjonują na Krzesinach, pozostałe 16 w Łasku. Obydwie bazy podlegają 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. – W przyszłym roku przypada dziesiąta rocznica przylotu pierwszych Jastrzębi. Będzie to zatem dobra okazja do odsłonięcia pomnika – podkreśla Łysakowski.

Pomnik stanie w pobliżu Mostu Królowej Jadwigi nad Wartą. To, jak mówi Łysakowski, miejsce nieprzypadkowe. Przez blisko trzydzieści lat stał tutaj na cokole samolot odrzutowy Lim. – Na początku lat 90. samolot zaczął się jednak sypać i pomnik został rozebrany. Dziś pozostały tam jedynie jego fundamenty – przypomina Łysakowski.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowali już wizualizację pomnika. – Oczywiście to wstępna, bardzo ogólna wizja – zastrzega Łysakowski. – Projekt wymaga uszczegółowienia. Musi dobrze się komponować z otoczeniem – dodaje. Od niedawna na Facebooku funkcjonuje też profil poświęcony temu przedsięwzięciu. Cieszy się sporym zainteresowaniem.

Pomysłodawcy stworzenia pomnika mają już wsparcie dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Armia ma pomóc w zdobyciu maszyny, która mogłaby stanąć nad Wartą. Najpewniej będzie to egzemplarz wycofany ze służby, a co za tym idzie, pozbawiony oprzyrządowania i uzbrojenia. – Próbę jego pozyskania można by podjąć na przykład w Danii, Holandii czy Belgii – tłumaczy por. Grzegorz Jasianek, rzecznik 2 Skrzydła i dodaje: – To na pewno ciekawa inicjatywa, którą warto wspomóc.

Wkrótce członków Stowarzyszenia czekają oficjalne rozmowy z miastem i organizacjami społecznymi. Jednak jak zapewnia Łysakowski, poznańscy urzędnicy nieoficjalnie wyrażają zainteresowanie projektem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego „Krzesiny”

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Ogień w podziemiu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO