moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 1 Brygady Logistycznej

1 Pomorska Brygada Logistyczna ma nowego dowódcę. Na czele największej logistycznej jednostki wojskowej w Polsce stanął pułkownik Dariusz Żuchowski, dotychczasowy komendant Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. 

Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 1 Brygady Logistycznej odbyła się na placu apelowym brygady w Bydgoszczy w obecności szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. broni Edwarda Gruszki.

– Jestem przekonany, że dotychczasowy przebieg służby wojskowej pułkownika Żuchowskiego oraz posiadane przez niego: wiedza, kwalifikacje i doświadczenie gwarantują kontynuowanie najlepszej tradycji brygady – powiedział generał Gruszka.

Dotychczasowy dowódca 1 BLog pułkownik Dariusz Pluta został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania Logistycznego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. – Chciałbym podziękować pułkownikowi Plucie za skuteczne dowodzenie i kierowanie brygadą – dodał generał Gruszka. – Dzięki Pańskiemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu i determinacji w działaniu 1 Pomorska Brygada Logistyczna właściwie realizowała stawiane przed nią odpowiedzialne cele.

Na placu apelowym stanęły poczty sztandarowe dowództwa 1 BLog, dziesięciu batalionów podległych oraz pododdziały żołnierzy 1 Brygady. W uroczystości udział wzięli również pracownicy wojska, delegacje jednostek i instytucji wojskowych, funkcjonariusze innych służb mundurowych, przedstawiciele władz samorządowych, delegaci placówek oświatowych współpracujących z brygadą, a także długoletni przyjaciele bydgoskich logistyków. Gośćmi honorowymi podczas ceremonii byli: gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef Zarządu Planowania Logistyki P4 Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Elżbieta Rusielewicz, wicewojewoda kujawsko-pomorski, Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy, ks. biskup Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.

Punktualnie o godz. 12.00 dowódca uroczystości ppłk Jacek Wilczko złożył szefowi Inspektoratu Wsparcia SZ meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Po przywitaniu się ze sztandarami jednostek wojskowych 1 BLog podniesiono flagę państwową oraz odegrano hymn narodowy. Następnie została odczytana decyzja ministra obrony narodowej o zmianie na stanowisku dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

– Dowodzenie 1 Brygadą Logistyczną poczytuję sobie za zaszczyt i honor. Po raz pierwszy wypowiedziałem te słowa podczas uroczystości objęcia obowiązków  19 grudnia 2011 roku. Dzisiaj potwierdzam je i dodaję: był to dla mnie czas nie tylko dużej satysfakcji, ale również autentycznego przywiązania do dynamicznie rozwijających się tradycji 1 Brygady Logistycznej i wspaniałych ludzi: bydgoskich logistyków – mówił pułkownik Pluta. – Stanowisko dowódcy brygady przekazuję w godne ręce osoby przez wielu z was już dobrze znanej: pułkownika Dariusza Żuchowskiego, któremu życzę, aby brygada pod jego dowództwem nadal była ważnym ogniwem struktur Sił Zbrojnych RP i mogła kontynuować swoje, niemałe już, tradycje – dodał pułkownik Pluta.

– Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych powierzył mi obowiązki dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej – rozpoczął pułkownik Dariusz Żuchowski. – To dla mnie wielki zaszczyt, powód do dumy, a zarazem wyzwanie i obwiązek. To również duży kredyt zaufania, jakim obdarzyli mnie przełożeni, za który dziękuję – podkreślił.

Ostatnim elementem uroczystości była defilada wojskowa pododdziałów 1 BLog, której akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

Pułkownik Dariusz Żuchowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Następnie studiował w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy na kierunku mechanika i budowa maszyn. W latach 2002 - 2006 ukończył międzynarodowe kursy logistyczne w USA i Niemczech. W roku 2011 został absolwentem Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Pierwsze stanowisko - dowódcy plutonu - objął w 8. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie. W latach 1992-1995 był dowódcą kompanii w tym Ośrodku. Następnie zajmował stanowiska logistyczne w 3. pułku drogowo - mostowym we Włocławku. Od 2002 do 2004 roku pełnił obowiązki Specjalisty Wydziału Planowania Oddziału Logistyki G-4 w 1. Korpusie Zmechanizowanym w Bydgoszczy. W 2004 roku został mianowany na stanowisko Szefa Sztabu w 1. Brygadzie Logistycznej. Następnym etapem kariery pułkownika była służba w strukturach międzynarodowych w Dowództwie Komponentu Lądowego w Heidelbergu na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego G-4, w ramach których uczestniczył w wielu ćwiczeniach międzynarodowych oraz operacji stabilizacyjnej ISAF w Afganistanie na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego CJ4 Dowództwa ISAF w Kabulu. W 2009 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Oddziału Organizacyjno-Koordynacyjnego
w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Od października 2009 do sierpnia 2010 roku pełnił obowiązki Asystenta Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Połączonego Dowództwa ISAF w Afganistanie. W lipcu 2011 roku objął obowiązki Komendanta Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Jest inicjatorem wielu nowatorskich rozwiązań szkoleniowych i logistycznych, zna biegle język angielski. Interesuje się historią i sportem.

Powstała w 2004 roku 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego to największa pod względem liczby podporządkowanych jej batalionów jednostka w armii. Brygada ma ich dziesięć i mieści się w aż siedmiu garnizonach na obszarze Polski Północnej. Motto Brygady i służących w niej żołnierzy brzmi: „Logistyka wyrusza pierwsza i powraca ostatnia”. Przez prawie 11 lat istnienia 1. Brygady Logistycznej służący w niej żołnierze brali udział w misjach wojskowych na Bliskim Wschodzie, Bałkanach, w Afganistanie i Afryce. Oprócz realizacji zadań na rzecz polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju, Brygada zajmuje się zabezpieczeniem logistycznym wojsk w zakresie realizacji dostaw zaopatrzenia, świadczenia usług specjalistycznych i gospodarczych związkom taktycznym i samodzielnym oddziałom, a także pozostałym jednostkom i instytucjom dyslokowanym w rejonie odpowiedzialności Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Tekst: por. Anna Żuchowska (oficer prasowy 1 BLog)

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Ameryka daje wsparcie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna na detale
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Wytropić zagrożenie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Rekordziści z WAT
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Posłowie dyskutowali o WOT
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szybki marsz, trudny odwrót
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO