Polskie biatlonistki wywalczyły srebrny medal w biegu patrolowym na 53. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Biatlonie i Narciarstwie. Nasze reprezentantki pobiegły w składzie: szer. Karolina Pitoń, st. szer. Magdalena Gwizdoń, kpr. Krystyna Guzik i szer. Anna Mąka. Natomiast ich koledzy z reprezentacji zajęli 11. miejsce.
Biegi patrolowe odbyły się na zakończenie mistrzostw, które zorganizowali Szwedzi w miejscowości Boden. Złoty medal zdobyły Francuzki: Coraline Thomas Hugue, Celia Aymonier, Anaďs Bescond i Marine Bolliet. Reprezentantki Polski przegrały z zawodniczkami z Francji różnicą 1 min 33,3 s. Na trzecim miejscu uplasowały się Austriaczki, które biegły w składzie: Katerina Smutna, Fabienne Hartweger, Dunja Zdouk i Katharina Innerhofer. Reprezentantki Austrii straciły do Francuzek 2 min 26,6 s.
Polskie biatlonistki wylosowały numer czwarty i wyruszyły na trasę trzy minuty za Austriaczkami, dwie minuty za Niemkami i minutę za Francuzkami. Za naszym patrolem biegły czteroosobowe drużyny ze Szwecji I, Rosji i Szwecji II. Po pierwszym strzelaniu, w korespondencyjnym pojedynku, na prowadzeniu były Polki. Nasze zawodniczki od startu do wybiegnięcia ze strzelnicy potrzebowały 9 min 34,2 s. Francuzki były wolniejsze o 4,1 s, a Austriaczki o 9,6 s. Trzy czołowe patrole były bezbłędne na strzelnicy i nie dodano im do czasu rywalizacji ani jednej karnej minuty. Natomiast Rosjankom i Niemkom doliczono po minucie, pierwszemu patrolowi ze Szwecji trzy minuty, a drugiemu wystawionemu przez gospodarzy – dwie. Rosjanki były czwarte i traciły do Polek 23 s, Niemki – 46,6 s, Szwecja I – 1 min 41,8 s oraz Szwecja II – 2 min 30,1 s.
Po strzelaniu z pozycji stojącej nasze biatlonistki nadal były na pierwszej pozycji. Polski patrol o 19,6 s wyprzedzał francuski, o 39,1 s austriacki, o 52,5 s rosyjski, o 1 min 11,2 s niemiecki, o 2 min 9 s pierwszy team gospodarzy oraz o 5 min 26,5 s drugi team gospodarzy. Polkom dodano minutę kary, a Francuzkom, Austriaczkom i Rosjankom po dwie. Na drugim strzelaniu bezbłędne były natomiast Niemki. Z kolei patrol Szwecji I nie strącił jednego krążka, a Szwecji II – trzech.
Polki straciły pierwszą pozycję po trzecim strzelaniu. Wyprzedziły je Francuzki, które były bezbłędne podczas drugiego strzelania z pozycji leżącej. Polki nie strąciły trzech krążków i traciły do reprezentantek Francji 1 min 10,9 s. Tyle samo „pudeł” co Polki miały Austriaczki, które spadły na piątą pozycję – z Francuzkami przegrywały o dwie minuty. Bezbłędne podczas trzeciego strzelania Niemki awansowały na trzecie miejsce – do Polek traciły 18 s. Czwartą lokatę zajmowały Rosjanki – z Francuzkami przegrywały o 1 min 45,9 s. Z kolei pierwszy team gospodarzy miał 2 min 9 s straty do patrolu francuskiego.
Na ostatnim odcinku biegowym na dwóch pierwszych pozycjach nie zaszły już żadne zmiany. Natomiast bardzo osłabły Niemki i spadły z trzeciej lokaty na czwartą. Wyprzedziły je świetnie finiszujące Austriaczki. Z kolei Rosjankom nie udało się obronić czwartego miejsca – spadły na piąte. Na dwóch ostatnich miejscach znalazły się patrole wystawione przez gospodarzy.
W rywalizacji patroli mężczyzn złoty medal wywalczyli Francuzi. Trójkolorowi wyprzedzili o 2,1 s Szwajcarów i o 17,9 s Niemców. Złoci medaliści pobiegli w składzie: Ivan Perrillat, Robin Duvillard, Simon Fourcade i Simon Desthieux. Francuzi na trzech strzelaniach nie trafili do dwóch krążków, Szwajcarzy do trzech, a Niemcy do dwóch. W stawce 13. patroli na 11. pozycji zostali sklasyfikowani reprezentanci Polski. Biało-czerwoni pobiegli w składzie: szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, st. szer. Łukasz Szczurek, st. szer. Krzysztof Pływaczyk i szer. Grzegorz Jakubowicz. Naszym biatlonistom do czasu biegu doliczono cztery karne minuty.
Wyniki
Bieg patrolowy kobiet na 15 km
1. Francja 43 min 26,0 s (2 minuty kary)
2. Polska – strata 1 min 33,3 s (4)
3. Austria – 2.26,6 (5)
4. Niemcy – 2.29,4 (1)
5. Rosja – 2.29,9 (5)
6. Szwecja I – 2.58,7 (4)
7. Szwecja II – 10.58,7 (7).
Bieg patrolowy mężczyzn na 20 km
1. Francja 52 min 21,9 s (2 minuty kary)
2. Szwajcaria – strata 2,1 s (3)
3. Niemcy – 17,9 (2)
4. Austria – 33,1 (1)
5. Estonia – 2.42,4 (6)
6. Rosja – 2.54,5 (2)
…
11. Polska – 5.25,6 (4).
autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego
komentarze