moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w opiniowaniu kandydatów do NSR

Właśnie weszło w życie rozporządzenie MON, które wprowadza opiniowanie żołnierzy służby przygotowawczej. Oceniane będą m.in. umiejętności współdziałania w grupie, predyspozycje dowódcze czy wyniki ze szkolenia. Tak drobiazgowa ocena służbowa ma zmotywować ochotników, a wojsku umożliwić wybór najlepszych kandydatów.

Nowe przepisy dotyczące opiniowania żołnierzy służby przygotowawczej wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegółowe rozwiązania wprowadza zaś rozporządzenie MON. Dokument określa sposób i tryb opiniowania służbowego żołnierzy służy przygotowawczej, w tym skalę ocen, tryb postępowania odwoławczego oraz wzór arkusza opinii służbowej. – Nowy system opiniowania jest analogiczny do obowiązującego żołnierzy zawodowych. Uwzględnia jednak specyfikę służby przygotowawczej – mówi płk Mirosław Czechyra z Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Ważne wyniki ze szkolenia

Przepisy zakładają, że opinia służbowa będzie wystawiana w razie zwolnienia żołnierza ze służby, a także w trakcie jej pełnienia w określonych przypadkach, np. na wniosek dowódcy jednostki wojskowej właściwego do zawarcia kontraktu na służbę w NSR lub na wniosek samego żołnierza. Sporządzać ją będzie bezpośredni przełożony. W specjalnym arkuszu oceny obok danych personalnych i zajmowanego stanowiska znajdą się informacje o wykształceniu, ukończonych kursach, szkoleniach i znajomości języków obcych.

Ocenie będą też podlegać cechy osobowe żołnierza, takie jak np. zdolność współdziałania, odpowiedzialność, komunikatywność, determinacja, odporność psychofizyczna (np. wykonywanie zadań pod presją czasu), prezencja oraz predyspozycje dowódcze (np. umiejętność stawiania zadań i egzekwowanie ich wykonania, trafność podejmowanych decyzji). Skala ocen przyjęta dla tej części opinii będzie wynosić od 2 do 5.

Podczas opiniowania będą uwzględniane też wyniki żołnierza uzyskane ze szkolenia w trakcie służby, a także ogólna nota z dyscypliny wojskowej. Tu będą się liczyć nagrody i kary, jakie żołnierz otrzymał w czasie służby, a także jego szczególne osiągnięcia wykraczające poza program szkolenia lub obowiązki na zajmowanym stanowisku.

Trzy zsumowane oceny – za wyniki w szkoleniu, dyscyplinę i cechy osobowe – złożą się na jedną ogólną notę z opiniowania. Żołnierz będzie mógł otrzymać ocenę od 2 do 5 (bardzo dobra –średnia 4,51 lub wyższa; dobra – 3,51–4,50; dostateczna – 2,51–3,50; niedostateczna – poniżej 2,51). Najlepszą i najsłabszą ocenę przełożony będzie musiał uzasadnić.

Mjr Marek Pawłowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w CSSP w Koszalinie, podkreśla, że dla żołnierza służby przygotowawczej tak szczegółowa ocena może się okazać dodatkową motywacją. – Już od pierwszego dnia pobytu w wojsku żołnierz będzie wiedział, że pracuje na swoją opinię, która może mieć wpływ na jego dalsze losy w wojsku, na przykład na związanie się z mundurem na stałe – mówi major.

Selekcja najlepszych

W arkuszu oceny przełożony będzie mógł także wpisać informacje dotyczące wojskowej przyszłości żołnierza. Na przykład te dotyczące skierowania do służby w NSR, na kurs czy szkolenie, ale też zwolnienia ze służby. – Dzięki temu rzetelnie będzie można ocenić, kto ile potrafi, jakie ma umiejętności, jak bardzo jest zaangażowany. A to ułatwi wybór najlepszych kandydatów do NSR, którzy z kolei będą rekomendowani do powołania do zawodowej służby wojskowej – mówi st. chor. Albert Drewin, dowódca plutonu, który w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu szkoli żołnierzy służby przygotowawczej.

Żołnierzom będzie przysługiwać prawo do odwołania. Wniosek będzie kierowany do wyższego przełożonego ciągu siedmiu dni zapoznania się z opinią. Odwołanie będzie trzeba wnieść na piśmie i uzasadnić.

Opiniowaniu służbowemu podlegają też żołnierze zawodowi. Taka ocena jest niezbędna m.in. przy planowaniu przebiegu dalszej służby. Zgodnie z przepisami znowelizowanej, obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku ustawy pragmatycznej, zawodowcy opiniowani są co roku. Mogą też liczyć na oceny wzorowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Filip Kłobukowski, kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze

~obiektywnie
1429892100
pasoszelki rozumiem, szyszak desantu rozumiem... ale te nakolanniki? O.o o zgrozo...
F6-0A-57-FC
~Katol
1428992040
~komando- wystarczy że zadamy im proporcjonalne straty jak Finowie w wojnie fińsko-radzieckiej. Ale żeby tak było , musimy mieć doktrynę obronną Izraela = chronić ludzi. Przy natarciu masowej armii straty jej muszą być podobne do tej fińskiej lub Jom Kippur . Nie rozumieją tego decydenci , którzy np obstają przy pływalności. W wojnie defensywnej liczy się mocna tarcza , długa lanca i ostry krótki miecz.
4B-26-E9-39
~komando
1428941760
kiedy Rosja pofatyguje sie do nas to i tak nie będzie znaczenie jakie kto miał oceny wezmą każdego nawet ślepego aby tylko walczył! bo wojska naszego jest zbyt mało aby można było wygrać z którymkolwiek krajem a zwłaszcza Rosją, która ma wielką armię i ogromne zasoby zbrojeniowe.
35-A8-77-9E
~Katol
1428914880
~qwerty - ty jako jedyny dostajesz 3. 3- odpada a 5 - ty tylko na wojnie. skąd problem ?
4B-26-E9-39
~Katol
1428910440
wyższe wymagani = wyższa kasa.
4B-26-E9-39
~qwerty
1428910380
Hahaha! I tak jest multum ocen nie wiadomo skąd :) Zawsze średnią jest 4.0 - w każdym ośrodku każda osoba tak ma
FB-90-D9-A5

Broń Hitlera w rękach AK
 
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Wszystkie misje AWACS-a
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Przysięga w Limanowej
Mobilne dowodzenie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO