moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy z Brzegu najlepsi w armii

Rozpoznanie przepustu czy ajdika, marszobieg, pokonanie przeszkody wodnej łodzią saperską lub oznakowanie zapory minowej to tylko niektóre zadania drużyn startujących w zawodach pododdziałów wojsk inżynieryjnych. Zawody zorganizowało Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Zwyciężył 1 Pułk Saperów z Brzegu.W rywalizacji udział wzięło 13 drużyn z jednostek wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Oprócz saperów z wojsk lądowych na starcie stanęli także żołnierze z 3 i 8 Flotylli Okrętów oraz 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pododdziały zostały wytypowane podczas wewnętrznej rywalizacji w jednostkach.

Finał rocznego szkolenia

– Chcemy tak uświetnić miesiąc wojsk inżynieryjnych, który jest obchodzony w kwietniu. Rywalizacja jest też podsumowaniem rocznego szkolenia. Po zmianie struktur dowodzenia do udziału w zawodach zostały zaproszone także drużyny z marynarki wojennej i sił powietrznych – powiedział płk Bogdan Papierski, szef Oddziału Szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk DGRSZ.


Zawody zorganizowano w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Tam przygotowano obiekty, na których toczyły się zmagania. Centrum powołało też 40-osobową komisję sędziowską oceniającą przebieg kilkunastu konkurencji. Zawody odbyły się już po raz piąty.

– Co roku wzbogacamy je o nowe konkurencje. Teraz po raz pierwszy wprowadziliśmy zadania SERE (Survival – Przetrwanie, Evasion – Unikanie, Resistance – Opór, Escape – Ucieczka). Podnosimy także skalę trudności. Chcemy, aby saperzy przy dużym zmęczeniu wykazali się maksymalną precyzją i bezpieczeństwem wykonywanych zadań - powiedział mjr Mariusz Denkewicz, szef Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiego Centrum.

Mordercza pętla

Zmagania rozpoczęły się wieczorem w niedzielę 12 kwietnia. Po zmroku saperzy musieli zbudować obozowisko w nieznanym sobie terenie. Następnego dnia drużyny rywalizowały w konkurencjach ogólnowojskowych. Przeprowadzono strzelanie z karabinka szturmowego kbs Beryl oraz zadania specjalistyczne, w tym rozpoznanie przepustu, improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) oraz amunicji konwencjonalnej (UXO) ukrytej przy drodze.


Zdaniem zawodników najtrudniejszy był drugi dzień. Ruszyli wówczas na trasę tzw. morderczej pętli. Pieszo musieli pokonać około 10 km. Jednocześnie wykonywali różne zadania zalecane przez instruktorów na punktach kontrolnych. Jakie to były zadania? Marszobieg na 3000 m, udzielanie pomocy rannemu, posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami. Było także kilka specjalistycznych, takich jak: pokonywanie przeszkody wodnej łodzią saperską, rzut kołem ratunkowym, odnalezienie i oznakowanie zapory minowej, a także przygotowanie do pracy radiostacji i nawiązanie łączności.

Ten etap zawodów wymagał od uczestników ogromnego wysiłku fizycznego, wytrzymałości, współdziałania w grupie, szerokiej wiedzy i praktycznych umiejętności. Dla dowódców drużyn był to również sprawdzian z umiejętności kierowania zespołem.

Finał zmagań

Sierżant Marek Jankowski z 16 Batalionu Saperów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w ubiegłym roku kierował drużyną, która przyjechała bronić tytułu najlepszego pododdziału wojsk inżynieryjnych w Siłach Zbrojnych RP.

– Zauważam, że z roku na rok poziom zawodów wzrasta. Trudno się doszukać konkurencji, do której można podejść na tak zwanym luzie. W każdej drużyna może zyskać lub stracić dużo punktów. Od pierwszej do ostatniej chwili rywalizacji każdy żołnierz musi być maksymalnie skoncentrowany i dawać z siebie dosłownie wszystko – powiedział podoficer.


Dodał, że celem jego drużyny była obrona tytułu z ubiegłego roku. Trzykrotne zwycięstwo gwarantuje bowiem, że okazały przechodni puchar przechodzi na własność jednostki. Niestety, plany sierżanta Jankowskiego i jego zespołu w tym roku się nie powiodły.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z 1 Brzeskiego Pułk Saperów. Tuż za nią uplasował się pododdział z 5 Pułk Inżynieryjnego. Jako trzecia na podium stanęła drużyna z 15 Batalionu Saperów 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Puchary, dyplomy oraz pamiątkowe medale dla najlepszych drużyn wręczono 15 kwietnia na placu apelowym Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu podczas oficjalnej ceremonii zakończenia zawodów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Damian Piórko

dodaj komentarz

komentarze


Uwaga, transformacja!
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
W obronie wschodniej flanki NATO
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Orzeł dla bohaterów
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapraszamy na Festiwal
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO