moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska inżynieryjne: niszczą i budują

Tylko w ubiegłym roku zniszczyli pół miliona niewybuchów i niewypałów, w tym ponad cztery tysiące bomb lotniczych, przeszło 11 tysięcy granatów moździerzowych, 22 torpedy, ale też wybudowali bądź wyremontowali 20 odcinków dróg i mostów. Dziś wojska inżynieryjne mają swoje święto.Chor. Artur Adasik służy w 1 Pułku Saperów z Brzegu. Za sobą ma pięć misji w Afganistanie. Był tam dowódcą patrolu rozminowania, należał też do sekcji WIT. Zajmowała się ona analizą incydentów, podczas których rebelianci użyli improwizowanych ładunków wybuchowych. Kiedy przywołuję nieco już zużyte powiedzenie o saperze, że może on pomylić się tylko raz, mówi krótko: „naprawdę coś o tym wiem”.

– W Afganistanie saperzy jeździli w pierwszym pojeździe patrolu. Szukaliśmy i niszczyliśmy rozmieszczone na trasie przejazdu ajdiki, czyli improwizowane ładunki wybuchowe. A te wraz z upływem czasu były coraz większe i bardziej wymyślne – opowiada chor. Adasik. Wspomina, że podczas jednego z patroli, w których brał udział, saperzy natrafili na system trzech ładunków, które zostały zainstalowane na przestrzeni zaledwie kilkuset metrów. Każdy z nich zawierał około 70 kilogramów materiału wybuchowego. – Zdarzało się, że rebelianci zakopywali ładunek nawet pół roku przed planowanym atakiem, tak aby potem nie było widać śladów rozkopywania ziemi – tłumaczy i dodaje: – Dlatego właśnie w Afganistanie tak ważne było doświadczenie saperów, przekazywanie sobie wiedzy o ciągle zmieniających się technikach, po jakie sięgali terroryści, a często po prostu „nos”.

Dziś chor. Adasik i jego koledzy po fachu mają swoje święto. Właśnie 16 kwietnia obchodzony jest bowiem w Polsce Dzień Sapera. Został ustanowiony już w 1946 roku na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. W operacji tej wzięło udział aż 25 batalionów inżynieryjnych. Było to największe w historii polskiej armii zgrupowanie wojsk tego rodzaju.


Obecnie w Polsce funkcjonują cztery pułki inżynieryjne. Do tego dochodzą bataliony w brygadach ogólnowojskowych, marynarce wojennej i siłach powietrznych. – W siłach zbrojnych funkcjonuje 39 patroli rozminowania oraz dwie grupy nurków minerów – informuje płk Artur Talik z Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zasięgiem działania obejmują cały kraj. Ich zadanie polega na wydobywaniu z ziemi lub spod wody niebezpiecznych pozostałości, głównie z czasów II wojny światowej, a następnie niszczenie ich w wyznaczonych do tego miejscach. Tylko w ubiegłym roku patrole rozminowania i grupy nurków minerów odpowiedziały na 8791 zgłoszeń. Łącznie podjęły i zniszczyły blisko pół miliona niewybuchów i niewypałów, w tym ponad cztery tysiące bomb lotniczych, przeszło 11 tysięcy granatów moździerzowych, niemal dziewięć tysięcy min i 22 torpedy. Pojazdy patroli przejechały w sumie ponad dwa miliony kilometrów.

Na koncie saperzy i nurkowie minerzy mają kilka spektakularnych akcji. W Głogowie wydobyli z Odry 250-kilogramową bombę lotniczą. Pocisk trafił na poligon w Żaganiu, gdzie został zniszczony. Z kolei w Świnoujściu żołnierze z patrolu rozminowania podejmowali 93 pociski artyleryjskie wydobyte podczas oczyszczania toru podejściowego do portu. Również ten rok rozpoczął się na Pomorzu pod znakiem dużej operacji. Nurkowie minerzy wspomagani przez marynarzy z 13 Dywizjonu Trałowców zniszczyli niemiecką minę morską z czasów II wojny światowej, która zalegała w okolicach gdyńskiego portu. Kolejne, jeśli pogoda pozwoli, będą neutralizowane w przyszłym tygodniu.


Tymczasem specjaliści od inżynierii nie tylko niszczą, ale też uczą i budują. W ubiegłym roku saperzy przeprowadzili w szkołach 252 lekcje, podczas których przekazywali uczniom wiedzę na temat zagrożeń związanych z niewybuchami i niewypałami. Z kolei specjalistyczne Wojskowe Jednostki Odbudowy zrealizowały łącznie 20 zadań polegających na remontach i budowie dróg oraz mostów. – W latach 2015–2016 zrealizują kolejnych 15 zadań – zapowiada ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W planach jest budowa dziewięciu mostów oraz remont dziesięciu kilometrów dróg.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych stanowią około ośmiu procent wszystkich służących w polskiej armii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1429186320
Best of the best in the World!
62-A8-3C-0C
~Edward Hajdas
1429170180
Serdecznie pozdrawiam kolegów z promocji 1959 i wychowanków z promocji; 1964, 1966 i 1969. Wszystkim SAPEROM POLSKI, życzę zdrowia i wszelkiej pomyślności.
9C-F6-88-85

Nie szpital, a instytut
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO