moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz sąsiadów – brygada w Lublinie

Jeszcze w kwietniu zostanie podpisane porozumienie, które określi zasady funkcjonowania polsko-ukraińsko-litewskiej brygady – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak. Z wizytą w jednostce wojskowej w Lublinie był też zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Bronisław Komorowski. Politycy dodali, że ćwiczenia brygady mają się odbyć w tym roku.

Podczas wizyty w dowództwie Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie prezydent Komorowski podkreślał rolę międzynarodowej jednostki w kontekście konfliktu na Ukrainie. – Polska ma pilnować, aby świat zachodni nie zatrzasnął przed Ukrainą drzwi do struktur politycznych i bezpieczeństwa, do Unii Europejskiej, a także do NATO – powiedział prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że relacje ukraińskiego wojska z polską armią mają bardzo duże znaczenie. – Dla Polski przed wstąpieniem do NATO ważny był program „Partnerstwo dla Pokoju”. Dlatego rozumiemy, jak ważna dla naszych ukraińskich sąsiadów jest tworzona w Lublinie brygada. Jest ona jednym z narzędzi na rzecz wspomagania reformy systemu obronnego Ukrainy – dodał prezydent.

Podczas spotkania z żołnierzami wicepremier i szef resortu obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział, że jeszcze w kwietniu zainteresowane strony podpiszą porozumienie techniczne. Określi ono zasady funkcjonowania brygady LITPOLUKRBRIG. – Jesteśmy już na ostatniej prostej tworzenia brygady. Teraz naszym celem będzie zorganizowanie ćwiczeń. Mam nadzieję, że odbędą się one jeszcze w tym roku – zaznaczył Tomasz Siemoniak. Dodał, że w ramach brygady ukraińscy żołnierze będą mogli szkolić się i podnosić kwalifikacje.

Pomysł utworzenia wielonarodowej jednostki z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy pojawił się w 2007 roku. Porozumienie zostało podpisane dwa lata później. Utworzenie brygady wynikało m.in. z aspiracji Ukrainy do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Prace nad utworzeniem tej struktury przyspieszył konflikt rosyjsko-ukraiński. Dlatego pod koniec 2014 roku ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu LITPOLUKRBRIG.

Brygada ma liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Narodowe komponenty pozostaną natomiast na terytoriach swoich państw. Stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu będą się zmieniać co dwa lata.

Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być m.in. udział w operacjach stabilizacyjnych Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~anonim
1443951000
Mam pytanie po co tworzyc sojusz I wspolne sily pokojowe jak nam brak solidnej Armi mianowicie uzbrojenia pelnego nie czesc jednostek I rozbudowe ich liczebnosci oraz pelne dbaniie o sprawnosc techniczna w kazdym pulku dywizji nie tych wystawianych na rozne wspolne manewry tak zwane jednostki zdolne I pokazowe rozbudowe przemyslu obronnego I eksportowanie broni zajmijmy sie swoim potencjalem obronnym a nie bedziemy wchodzic jako przyklad I nauczyciel w szerego Armi innego panstwa uwazajac za slabsze bojowo I doswiadczone mniej ich proba I pole dzialania operacyjna taktyczna jakos dziala I stawia opor konfiktowi na ich ziemiach mimo slabszego sprzetu lecz jedyne co zawiodlo brak sprzetu sprawnego mala liczebnosc wojsk regularnych oraz brak porozumien sie dowodcow w taktyce I sposobie dzialan oraz rozpoznaniu sil przeciwnika I uzbrojeniu na danym rejonie wystarczy zaczepne dzialanie wiarzace sily przeciwnika zwiad z powietrza rozpoznanie to podstawa kazdego dzialania majaca na celu dobranie jednostek I przelamac obrone a cofajce jednostki scigac zeby nie mogly sie przegrupowac I kontratakowac lecz dowodctwo Ukrainskiej nie potraktowalo separatystow jako powaznego przeciwnika a to kolejny blad I zaskoczenie
1D-56-F5-85

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Na straży nieba
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO