moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Europa pod napięciem

Ekspansja Państwa Islamskiego, wojna na Ukrainie i serie zamachów terrorystycznych spowodowały, że zmieniło się europejskie środowisko bezpieczeństwo. Jak? O tym dyskutowali uczestnicy konferencji „Europa pod napięciem” zorganizowanej przez Centrum Debaty Publicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięli w niej udział eksperci, wojskowi i dziennikarze.


– Troska o bezpieczeństwo nie jest jedynie zadaniem służb powołanych do obrony kraju. To wartość, o którą muszą dbać wszyscy obywatele – podkreślił Zbigniew Siemiątkowski, wykładowca Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i były minister spraw wewnętrznych.

Konferencję w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali studenci z Koła Naukowego Europa Nova, Samorządu Centrum Europejskiego UW i Stowarzyszenia Centrum Europa.

Wyprzedzić terrorystów

Zbigniew Siemiątkowski dodał, że dzisiejszy terroryzm to problem o podłożu ekonomicznym, społecznym i religijnym, który wymaga kompleksowych działań ze strony państw i zachodniej społeczności międzynarodowej.

– Ponieważ terroryści posługują się coraz nowocześniejszymi metodami i przejmują sposoby działania służb specjalnych, stają się trudniejsi do wykrycia i wyeliminowania – powiedział gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Z kolei Jerzy Dziewulski, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zauważył, że zmienił się sposób organizacji zamachów terrorystycznych. Dziś przygotowuje je mała grupa osób. Często są to zasymilowani obywatele europejskich państw, którzy zostali zwerbowani przez terrorystów z Państwa Islamskiego. – Trzeba się przyjrzeć, co młodych ludzi, wychowanych w kulturze zachodu, przyciąga do radykalnego islamu i zastanowić, jak tej tendencji zapobiegać – mówił Dziewulski. Dodał, że podstawą walki z terrorystami jest przewidywanie i wyprzedzanie ich posunięć. Dlatego jego zdaniem tak ważne są skuteczne działania wywiadowcze.


Z lądu i powietrza

Natomiast płk prof. Maciej Marszałek, dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej zaznaczył, że militarna walka z Państwem Islamskim, które prowadzi przede wszystkim działania nieregularne, jest niezwykle trudna. – W Iraku i Syrii trwa operacja powietrzna państw koalicji m.in. USA, Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Wielkiej Brytanii – mówił pułkownik. Podkreślał, że użycie lotnictwa zmniejsza prawdopodobieństwo strat, jest jednak mniej skuteczne, niż gdyby towarzyszyły mu działania lądowe.

Wojna informacyjna

Sporo miejsca poświecono mediom i propagandzie w prowadzeniu wojny informacyjnej. Mówiono o tym, jak sprawnie Państwo Islamskie wykorzystuje Internet i portale społecznościowe. Wiele miejsca poświęcono rosyjskiej propagandzie i ekspansji informacyjnej przy okazji konfliktu na Ukrainie. Prowadząca dyskusję Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl pytała, jak zachodnie media powinny reagować na działania Rosji czy prowokacje radykałów z ISIS? – Media mogą być niestety sojusznikami terrorystów, nagłaśniając skutki zamachów i potęgując strach, tak pożądany przez zamachowców – zauważył ppłk Krzysztof Przepiórka, były oficer sił specjalnych.

Zdaniem uczestników konferencji dziennikarze mogą także pomoc w walce z terrorem. – Sposobem jest samoograniczanie się mediów, jak po zamachu w styczniu tego roku na paryską redakcje pisma Charlie Hebdo – mówił gen. Marek Dukaczewski. Dodał, że wówczas dziennikarze skupili się na pokazywaniu działań służb zwalczających zamachowców, a nie skutków zamachu.


Z rolą mediów związana jest także walka informacyjna prowadzona w Internecie i mediach społecznościowych zarówno przez Państwo Islamskie, jak i Rosję. – Rosyjskie władze dobrze się do niej przygotowały i są w tym niezwykle skuteczne – mówił Bartosz Węglarczyk, dziennikarz TVN. Jego zdaniem, aby zwalczać ich przekaz, w Polsce i Europie powinny powstać wyspecjalizowane komórki zajmujące się polityką informacyjną.

Rosja chce być mocarstwem

Mówiąc o sytuacji na Ukrainie gen. Dukaczewski zauważył, że Władymir Putin dąży do odzyskania przez Rosję pozycji globalnego mocarstwa. – Zbliżanie się Ukrainy do NATO i UE prezydent Rosji potraktował jako zagrożenie dla swoich celów – tłumaczył generał.

Jednocześnie Bartosz Węglarczyk zauważył, że patrząc na sytuację na Ukrainie, trzeba docenić zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat. – Gdybyśmy się na nie nie zdecydowali, moglibyśmy znaleźć się w podobnej sytuacji, co nasz wschodni sąsiad – mówił dziennikarz.

Wtórował mu płk Marszałek: – Sojusz z NATO i członkostwo w UE to dziś główne filary polskiego bezpieczeństwa – podkreślił.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1429892040
Najpierw wpuszcza się do krajów europejskich islamistów/Arabów którzy są potencjalnymi bezwzględnymi terrorystami a później organizuje się debaty jak z terroryzmem walczyć. Komu zależy na tym by wpuszczać do cywilizowanych krajów KONIA TROJAŃSKIEGO? Toż to nadchodzi koniec Europy i jej wielowiekowej kultury!!!
E5-99-F0-7C

NATO na północnym szlaku
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO