moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Memoriał generała Włodzimierza Potasińskiego

Drużyny z Jednostki Wojskowej Komandosów i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie wygrały III Memoriał im. gen. Włodzimierza Potasińskiego. Indywidualnie triumfowali: Zbigniew Hetmańczyk, plut. pchor. Tomasz Sołczykiewicz i Mateusz Jurkiewicz. 68 zawodników rywalizowało w Krakowie w trzech konkurencjach – strzelaniu, pływaniu i biegu przełajowym.

Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura, Turystyka, Obronność” i Klub Dowództwa Sił Specjalnych w Krakowie postanowiły na sportowo uczcić generała Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Generał bardzo lubił sport i chętnie brał udział w zawodach. Rywalizował na przykład z biegaczami na 13-kilometrowej trasie Biegu o Nóż Komandosa w Lublińcu.

Honorowy patronat nad Memoriałem im. Potasińskiego objęli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz wdowa po generale Marta Murzańska-Potasińska. Jednym z patronów medialnych imprezy była „Polska Zbrojna”.

O zwycięstwo w rywalizacji zespołowej walczyło 16 trzyosobowych drużyn z jednostek wojskowych i dowództw oraz – poza konkursem – jedna cywilna, wystawiona przez firmę WB Electronics. Z kolei w rozgrywanej po raz drugi w ramach Memoriału klasyfikacji młodzieży szkolnej rywalizowało pięć trzyosobowych ekip z małopolskich szkół z klasami o profilu wojskowym. O zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej trójboju walczyło 48 żołnierzy, 15 uczniów, 3 cywilów (poza konkursem) i 2 weteranów.

Triumfatorów trójboju wyłoniono po rozegraniu następujących konkurencji: strzelania dynamicznego z pistoletu bojowego ze zmianą postawy strzeleckiej (uczniowie strzelali z karabinu kbks, z postawy stojącej z odległości 10 m), pływaniu na dystansie 200 m stylem dowolnym i biegu przełajowym na 5 km (żołnierze i weterani) i 3 km (uczniowie). Za miejsca zajęte w poszczególnych konkurencjach przyznawano punkty, które pozwoliły wyłonić kolejność w klasyfikacji generalnej. Dodatkowo na strzelnicy został zorganizowany turniej strzelecki dla sponsorów imprezy.

Na strzelnicy najlepsze wyniki uzyskali Łukasz z Jednostki Wojskowej AGAT i Piotr z drugiej drużyny Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Zespołowo konkurencję strzelecką wygrała ekipa COS-DKWS II przed drużyną z Jednostki Wojskowej Komandosów i z JW AGAT. Na pływalni najszybciej dystans 200 m pokonał Tomasz z JWK z Lublińca, który jako jedyny uzyskał czas poniżej dwóch minut (1 min 58,61 s.). Drugi wynik (2.20,52) zanotował Dariusz z JW NIL, a trzeci (2.48,70) Łukasz z JWK. Zespołowo na pływalni triumfowała trójka z Formozy przed kolegami z JW NIL i z 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. W rozstrzygającym o kolejności miejsc w trójboju crossie najlepszy z czasem 20 min 40 s, był „Nowy” z JW NIL. O trzy sekundy wolniejszy był plut. pchor. Tomasz Sołczykiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej i dzięki znakomitemu biegowi wywalczył pierwszą lokatę w klasyfikacji generalnej.

– Najtrudniejszą konkurencją dla mnie było strzelanie dynamiczne. Moi koledzy z drużyny również w niej słabo wypadli i po strzelaniu zajmowaliśmy dopiero 11. pozycję. Na pływalni wypadliśmy o oczko lepiej. Jednak mimo piątej lokaty na przełaju w „generalce” zajęliśmy dopiero dziesiątą – mówi plut. pchor. Tomasz Sołczykiewicz. – Za rok na pewno wystawimy mocniejszą ekipę. A to nie jest łatwe, gdyż sukces w tej imprezie gwarantują wszechstronni zawodnicy, którzy świetnie sobie radzą w każdej z trzech dyscyplin – dodaje podchorąży.

Puchary wywalczyli: drużyna wystawiona przez Jednostkę Wojskową Komandosów – za zwycięstwo w rywalizacji zespołów wojskowych, team z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie – za triumf w klasyfikacji zespołów szkolnych, Zbigniew Hetmańczyk – triumfator indywidualny w kategorii weteranów i Paweł Nazarewski z WB Electronics – zwycięzca turnieju strzeleckiego dla sponsorów imprezy.

– Generał był charyzmatycznym dowódcą, otwartym człowiekiem i sportowcem – powiedział gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Zamykając imprezę podziękował jej uczestnikom i organizatorom. Pochwalił też ideę uczczenia pamięci generała poprzez rywalizację sportową, w której biorą udział trzy pokolenia zawodników.

Najstarszym uczestnikiem zawodów był mjr w st. spocz. Jan Stachow. 86-letni zawodnik przed tygodniem pokonał w Krakowie maraton. To był jego 31 bieg na dystansie 42 km 195 m w karierze. Chociaż na niedzielę otrzymał zaproszenie na kolejny start w maratonie w Warszawie zrezygnował z niego na rzecz startu w krakowskim trójboju. – Wolałem po raz drugi wystartować w Memoriale generała Potasińskiego. Mile wspominam spotkania z nim na sportowych imprezach. Startem w zawodach chciałem uczcić jego pamięć – powiedział major. To ona odebrał najwięcej braw na zakończeniu imprezy. Zawodnicy, którzy z nim startowali byli pełni podziwu dla jego sportowej formy.

Wyniki

Klasyfikacja generalna
zespoły wojskowe
1. Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec – 82 punkty
2. Jednostka Wojskowa NIL Kraków – 72
3. 6 Batalion Dowodzenia 6 BPD Kraków I – 72.

zespoły szkolne
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie – 30
2. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale – 18
3. Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini – 16.

Weterani, indywidualnie
1. Zbigniew Hetmańczyk (Kraków)
2. mjr w st. spocz. Jan Stachow (Kraków).

Żołnierze, indywidualnie
1. plut. pchor. Tomasz Sołczykiewicz (Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa) 118
2. Łukasz (Jednostka Wojskowa AGAT Gliwice) 113
3. Dariusz (Jednostka Wojskowa NIL Kraków) 106.

Uczniowie, indywidualnie
1. Mateusz Jurkiewicz (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie)
2. Jonasz Lipski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie)
3. Karol Kulawik (Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Fot. Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Skrzydła IT dla cyberwojsk
 
Sztuka ochrony zabytków
Rajd ku czci saperów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wielka droga” dostępna online
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Treningi z wojskiem wracają
Na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO na północnym szlaku
Pierwszy polski technik AH-64
Husarz na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Uwaga, transformacja!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wiosenna burza nad Estonią
Zapraszamy na Festiwal
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO