moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pół wieku flotylli

W PRL jej okręty miały bronić wybrzeża od granicy z Niemcami do Jarosławca i przygotowywać się do udziału w ewentualnym desancie na zachodnią Europę. Po zmianie ustroju stanowią ważny element w strukturach NATO, regularnie działając choćby w stałych zespołach przeciwminowych. Dziś 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu świętuje 50. rocznicę utworzenia.


Początki polskiej marynarki wojennej w Świnoujściu do łatwych z pewnością nie należały. Po zakończeniu wojny w przejętym od Niemców mieście powstał najpierw Zachodni, a następnie Szczeciński Obszar Nadmorski. Kierował nim kmdr Włodzimierz Steyer. Na miejscu przekonał się, że stworzenie tutaj flotylli to sprawa skomplikowana i nieoczywista. – W lipcu 1949 roku kmdr Steyer, już jako dowódca marynarki wojennej, wystąpił z koncepcją skoncentrowania głównych sił w Gdyni. Uznał, że kompletowanie, zaopatrywanie i remonty flotylli w odległym SON nastręczałyby poważnych trudności – podkreśla kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Koncepcja ta szybko jednak została przemodelowana. Już pod koniec grudnia 1950 roku w Świnoujściu powstała Baza Marynarki Wojennej, której trzon stanowiła Flotylla Okrętów Desantowych. W jej skład wchodziło przeszło 30 barek różnych typów i 12 kutrów desantowych. Wkrótce do tego doszedł przerzucony z Helu 14 Dywizjon Kutrów Trałowych.

W kolejnych latach nazwy jednostek zmieniały się, a znaczenie świnoujskiej bazy rosło. Wreszcie 29 kwietnia 1965 roku w jej miejsce została powołana 8 Flotylla Obrony Wybrzeża. – Początkowo jej głównym zadaniem była obrona polskiego wybrzeża morskiego od zachodniej granicy państwa aż po miejscowość Jarosławiec. Dalej odpowiedzialność przejmowała 9 Flotylla Obrony Wybrzeża w Helu – tłumaczy Piotr Andrzejewski, kierownik klubu 8 FOW. Główne siły świnoujskiej flotylli przeznaczone były do udziału w desancie morskim na państwa zachodniej Europy. – W szczytowym okresie w jej skład wchodziło około 80 jednostek pływających różnych klas oraz podododziały brzegowe – informuje Andrzejewski.

Lata 60., 70. i 80. XX wieku upłynęły polskim marynarzom pod znakiem intensywnych ćwiczeń z udziałem sowieckiej Floty Bałtyckiej oraz sił morskich NRD. Do najważniejszych należały manewry „Bryza”, „Kaszalot” i „Październik”.

Gdy zmienił się ustrój, w Świnoujściu masowo wycofywano okręty i kutry desantowe. W 1995 roku, po licznych przeobrażeniach, trzon 8 Flotylli zaczęły tworzyć 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych, 12 Woliński Dywizjon Trałowców oraz stacjonujący w Kołobrzegu 16 Dywizjon Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych. Jednocześnie dowództwo flotylli podpisało porozumienia o współpracy z siłami morskimi Niemiec i Danii. W ten sposób Polska przygotowywała się do członkostwa w NATO.

– W związku z dostosowaniem naszych sił do standardów Sojuszu na początku wieku ze służby wycofano kilkanaście jednostek pływających starszych typów. Jednocześnie do linii wszedł okręt wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” – wspomina kmdr ppor. Kwiatkowski. Okręt ten brał udział m.in. w wojnie irackiej. – Ważnym dla nas wydarzeniem było też rozformowanie 9 Flotylli z Helu. Wówczas to został nam podporządkowany 13 Dywizjon Trałowców – mówi kmdr ppor. Kwiatkowski.

W tym czasie przeobrażenie przeszedł świnoujski port wojenny. W latach 2004–2010 wzbogacił się o nowoczesne nabrzeże, drogi dojazdowe i lądowisko dla śmigłowców. Pogłębiono baseny portowe i odcinek toru wodnego oraz wyremontowano falochrony. – Tym samym nasz port stał się bazą morską NATO – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski.

Obecnie w skład 8 Flotylli wchodzą trzy dywizjony okrętów (jeden transportowo-minowych oraz dwa trałowców, które dysponują grupami nurków minerów), 8 Kołobrzeski Batalion Saperów z pododdziałem chemicznym oraz 8 Dywizjon Przeciwlotniczy. Świnoujscy marynarze regularnie biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach, należące do flotylli niszczyciele min zaś od lat wchodzą w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Rolę okrętu flagowego zespołu dwukrotnie pełnił ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Dziś 8 FOW świętuje swoje półwiecze. Z tej okazji w porcie wojennym odbędą się uroczystości dla oficjeli i zaproszonych gości. Natomiast 2 maja marynarze zapraszają mieszkańców Świnoujścia i turystów na wielki festyn, podczas którego będzie można m.in. obejrzeć wybrane okręty, a także przejść specjalnie zbudowanym mostem pontonowym z centrum miasta na Półwysep Zieliny, gdzie mieści się port wojenny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
I zdobyliśmy!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO