moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kamuflaż wrażliwy na ciepło

Naukowcy z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej wynaleźli aktywny termochromowy kamuflaż. Dzięki niemu czołg lub transporter będzie mógł zmienić kolor w zależności od temperatury otoczenia. Żołnierze sami będą mogli zaprogramować, w jakiej temperaturze pojazd przyjmie barwy np. pustynne lub zimowe. Wynalazek został opatentowany pod nazwą „Legwan”.


Wojskowi eksperci na całym świecie prześcigają się w szukaniu idealnego maskowania. W Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu dr Stanisław Maleczek, kierownik Pracowni Nowych Technologii, prowadzi badania nad aktywnym kamuflażem termochromowym.

– Ten system kamuflażu polega na użyciu specjalnych farb z dodatkiem odpowiednich barwników i różnych substancji o właściwościach termochromowych. Pomalowany nimi wojskowy pojazd zmieni kolor pod wpływem panującej w otoczeniu temperatury – mówi dr Stanisław Maleczek, autor projektu.


Film: Bogusław Politowski / polska-zbrojna.pl

Wynalazek został już opatentowany. Inżynierowie zapewniają, że nowa metoda kamuflażu, którą nazwano „Legwan”, daje wiele możliwości. Można bowiem tak dobrać substancje wykorzystywane w farbach, żeby zaplanować, w jakiej temperaturze farba zmieni kolor. Skala jest duża, bo waha się od minus 10 stopni do plus 60 stopni Celsjusza. Oznacza to, że wojskowi mogą wcześniej zaprogramować np. zmianę zielonego koloru czołgu na biały, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.

Prosty i funkcjonalny

Dr Maleczek dodaje, że powłoki termoaktywne można stosować nie tylko do malowania pojazdów i różnego rodzaju sprzętu, ale także do barwienia mundurów, płacht namiotowych czy wielkogabarytowych siatek maskujących.

Naukowcy podkreślają też, że malowanie sprzętu nowego rodzaju powłoką nie wymaga specjalnych zabiegów. Jak zapewniają eksperci, można je przeprowadzić w jednostce wojskowej lub np. w bazie na misji.


– Cały pomysł opiera się na prostym rozwiązaniu. Dzięki temu zastosowanie go w przyszłości to koszt zaledwie kilkakrotnie wyższy niż koszt farb obecnie stosowanych. To będzie zdecydowanie tańszy kamuflaż niż inne maskowania związane z zastosowaniem skomplikowanej elektroniki, nad którymi toczą się prace – zapewnia dr hab. inż. Adam Januszko, zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.

„Inteligentny” kamuflaż

Badania nad nowym kamuflażem jeszcze potrwają. Naukowcom z Wojskowego Instytutu zależy na uzyskaniu powłoki o jak najdłuższym okresie używalności. Badają także, w jakim stopniu tak pomalowany sprzęt można wykryć w podczerwieni i za pomocą urządzeń radarowych.

Inżynierowie mają też plany na przyszłość – chcieliby, żeby kamuflażem można było sterować. Wówczas to nie temperatura otoczenia, lecz kierowca-mechanik lub dowódca wozu decydowaliby, jakie barwy w danym dniu ma mieć ich pojazd.

Kamuflaż „Legwan” zostanie zaprezentowany we wrześniu podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

„Legwan” to nie pierwszy nowatorski kamuflaż wynaleziony przez inżynierów z Wrocławia. Naukowcy z Wojskowego Instytutu od dłuższego czasu pracują także nad stworzeniem innego aktywnego kamuflażu, który otrzymał roboczą nazwę „Kameleon”. Zespół pracujący pod kierunkiem dr. hab. inż. Adama Januszki do zmiany barw zastosował w nim okna elektrochromowe. System za pomocą kamery ma rejestrować obraz otoczenia, przetwarzać go, a następnie za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego odwzorowywać na pancerzu pojazdu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~oleum
1431524040
Koncepcja i sam wynalazek sa super. Ale ta prezentacja jest zalosna. Za 500 zl mozna bylo wynajac chociazby faceta co kreci wesela zeby to zaaranzowal i nakrecil jakos profesjonalnie. Mamy troche ludzi z glowa do wynalazkow ale wazna jest tez prezentacja, promocja, marketing - zeby to sprzedac. Kurcze ten facet pokazuje cos co wyglada na narysowany przez dziecko transporter, w biurze z brudnymi kontaktami ogrzewany nad jakas grzalka? Juz widze te ruskie komentarze na youtube... Co jest nie tak z tym krajem do cholery?
9E-84-E8-1A
~Burza
1431251400
~edek Ja pamiętam i też pierwsze skojarzenie to te resoraki, które polewało się wrzątkiem lub zapalniczką podgrzewało, żeby bardziej intensywny kolor miało, bo ręką czasami słabo wychodziło.
01-EC-AC-90
~edek
1431241020
Nowosć powiadacie? A kto pamieta resoraki kotore były juz dwadziascia pare lat temu ktore takze zmieniały kolor pod wpływem temperatury...
0F-A9-C5-53
~ja
1431199620
Będziemy mieli z tego wynalazku pożytek jak z GRAFENU :-(
CD-B4-04-7F

WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojsko inwestuje w Limanowej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ramię w ramię z aliantami
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO