moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Debiutant mistrzem wojska w szachach

Starszy szeregowy podchorąży Marcin Pietruszewski wywalczył tytuł mistrza Wojska Polskiego w szachach. Student I roku Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie debiutował w wojskowym czempionacie. W mistrzostwach, które odbyły się w Wojskowym Zespole Wypoczynkowym w Waplewie, wzięło udział 65 szachistów i trzy szachistki.


Rywalizacja o medale w kategorii żołnierzy i pracowników wojska była bardzo zacięta. O miejscach na podium zadecydowały wyniki ostatniej dziewiątej rundy. Debiutujący w wojskowych mistrzostwach st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski triumfował z dorobkiem 7,5 pkt. Trzech kolejnych szachistów zdobyło po siedem oczek. Na drugiej pozycji znalazł się st. sierż. rez. Sławomir Kraiński z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, na trzeciej Adam Karbowiak z Uczniowskiego Klubu Szachowego Rotmistrz Grudziądz, a na czwartej sierż. Marcin Skwarczyński z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Najmłodszy zawodnik najlepszym

Nowy mistrz Wojska Polskiego jest zawodnikiem Klubu Szachowego Hańcza Suwałki. 16 czerwca skończy 20 lat. Był najmłodszym uczestnikiem mistrzostw. W szachy gra od szóstego roku życia. Kilkakrotnie startował w mistrzostwach Polski w kategorii juniorów. Najwyższą lokatę zajął w 2010 roku w Karpaczu – w czempionacie zawodników do lat 16 wywalczył siódmą pozycję. W tym roku wraz z kolegami z WAT zajął 10. miejsce w turnieju drużynowym na Akademickich Mistrzostwach Polski w Zabrzu. Osiągnął też wielki sukces w pierwszym starcie w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych – przed miesiącem zdobył w nich złoty medal.

W Waplewie w pierwszej rundzie wygrał z ppłk. rez. Adamem Wilczyńskim, a w drugiej z kpt. Tomaszem Kwaśniakiem. W trzecim pojedynku zremisował ze st. kpr. Wojciechem Warugą. W czwartej partii zdobył punkt w potyczce z mjr. Sławomirem Kędzierskim. W piątej rundzie podchorąży z WAT przegrał ze st. sierż. rez. Sławomirem Kraińskim. Cztery kolejne pojedynki zakończyły się zwycięstwem najmłodszego uczestnika mistrzostw. Najpierw pokonał obrońcę tytułu mistrzowskiego sierż. pchor. Dariusza Graczyka, a potem por. rez. Piotra Bieluszewskiego i ppor. Mateusza Sypienia, mistrza WP z 2011 i 2012 r.

Zapis i sytuacja końcowa na szachownicy z partii, która rozegrali sierż. pchor. Dariusz Graczyk i st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski (białe - Graczyk).

– Wygrałem złoto rzutem na taśmę. W ostatniej partii wcale nie byłem faworytem. Nie wiem co się stało, że mój rywal zagrał słabiej – mówi st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski. – Popełnił błąd w środkowej części partii. W końcówce szczęśliwie udało mi się z nim wygrać – dodaje mistrz i podkreśla, że przełomowym momentem w turnieju była dla niego wygrana w siódmej rundzie z Dariuszem Graczykiem. – Po szóstej rundzie jeszcze dziesięciu zawodników liczyło się w walce o medale. Wygrana z obrońcą tytułu pozwoliła mi zachować szansę na rywalizację o miejsce na podium –  przyznaje zadowolony podchorąży z WAT.

St. szer. pchor. Marcin Pietruszewski w ostatnich czterech tygodniach w dwóch mistrzowskich turniejach szachowych wywalczył dwa złote medale. Wygrał 14 z 18 partii, trzy zremisował i tylko jedną przegrał. Podchorąży bardziej ceni sobie zwycięstwo w czempionacie służb mundurowych. –  Trudniej było mi wygrać w Pokrzywnej. Rywale z którymi tam grałem sprawili mi więcej kłopotów niż w Waplewie. Cieszę się, że w obu mistrzostwach dobrze spisałem się w ostatnich rundach – mówi podwójny mistrz.

Najstarsi szachiści, emeryci i weterani

Najstarszymi uczestnikami mistrzostw byli 76-letni Zygmunt Pioch ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Korsarz Gdynia i ppłk w st. spocz. Władysław Długołęcki z Uczniowskiego Klubu Szachowego Hetman Warszawa. Ten pierwszy w stawce 68 zawodników zajął 21 miejsce, a ten drugi 32. Warto podkreślić, że Zygmunt Pioch jest arcymistrzem w szachach korespondencyjnych (tytuł ten otrzymał w 1991 roku) i w tej specjalności szachowej osiągnął największe sukcesy – był indywidualnym mistrzem Polski w 1972 i 1974 r.


Podczas mistrzostw w Waplewie poza kategorią główną żołnierzy i pracowników wojska prowadzono również klasyfikację dla byłych żołnierzy i emerytów wojskowych. Wygrał ją por. rez. Piotr Bieluszewski z Klubu Szachowego Start Elbląg (w turnieju otwartym zajął 10. miejsce) przed chor. rez. Piotrem Czaplińskim z LKS Chrobry Gniezno (15.) i kmdr. por. w st. spocz. Wiesławem Rawskim z Gdyni (16.). O medale w swojej kategorii mogli również walczyć byli żołnierze lub renciści wojskowi zgłoszeni przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Niestety, w tej klasyfikacji chor. w st. spocz. Andrzej Pacholec z Olsztyna nie miał z kim rywalizować. Przed rokiem była podobna sytuacja, gdyż w mistrzostwach brał udział jeden szachista zgłoszony przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Sprawdzian przed czempionatem w Amsterdamie

Mistrzostwa w Waplewie były najważniejszym sprawdzianem przed XXVI Mistrzostwami NATO w Szachach, które w lipcu odbędą się w Amsterdamie. – Do Holandii na pewno pojadą medaliści w kategorii żołnierzy i pracowników wojska. A kto uzupełni skład reprezentacji zadecydujemy w najbliższych dniach – wyjaśnia ppłk rez. Jerzy Kufel, kierownik mistrzostw w Waplewie. – Cieszę się, że będę mógł reprezentować naszą armię na mistrzostwach w Amsterdamie. Nie myślę o specjalnych przygotowaniach do tej imprezy. Teraz muszę nadrobić zaległości na uczelni – mówi st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski, który przebojem wywalczył sobie miejsce w szachowej reprezentacji Wojska Polskiego.

Zapis i sytuacja końcowa na szachownicy z partii, która rozegrali st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski i ppor. Mateusz Sypień (białe - Pietruszewski).

Nowego mistrza bardzo chwali płk Tomasz Malinowski, przewodniczący Komitetu NATOCHESS. – Marcin jest utalentowanym szachistą. Wierzę, że w przyszłości będzie najlepszy w Mistrzostwach NATO w Szachach. Przed miesiącem w efektownym stylu wygrał XIV Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych. Przed nim ta sztuka nie udała się żadnemu żołnierzowi – dodaje pułkownik Malinowski.

Organizatorem Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach „Waplewo 2015”, na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, było Wojskowe Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność”. Turniej mistrzowski rozegrano systemem szwajcarskim. W ramach zawodów przeprowadzono również turniej szachów błyskawicznych. Jego zwycięzcą został sierż. pchor. Damian Graczyk z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który przed rokiem wywalczył w Juracie tytuł szachowego mistrza WP. Sędzią głównym mistrzostw była Agnieszka Brustman, sędzia klasy międzynarodowej i szachowa arcymistrzyni.

szus

autor zdjęć: Andrzej Zubelewicz

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Serwis K9 w Polsce
WAM wraca po latach
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Podróż po AWACS-ie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO