moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piknik naukowy w gdyńskiej Akademii

Jakie tajemnice skrywa okręt podwodny? W jaki sposób uruchomić korwetę? Jak wygląda świat z perspektywy drona i gdzie dziś można natknąć się na piratów – tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas pikniku naukowego, który w piątek organizuje Akademia Marynarki Wojennej.


Pikniki naukowe w siedzibie uczelni na gdyńskim Oksywiu mają kilkuletnią tradycję. – Pierwszy zorganizowaliśmy w 2012 roku – wspomina kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Nasze imprezy są integralną częścią Bałtyckiego Festiwalu Nauki i cieszą się sporym powodzeniem – dodaje. Tylko w ubiegłym roku akademię odwiedziło blisko 900 gości.

Być jak kapitan

W piątek – tradycyjnie już – uczestnicy pikniku będą mogli posłuchać serii wykładów i osobiście sprawdzić, w jaki sposób działają uczelniane symulatory. Zainteresowani obejrzą, na przykład, symulator okrętowego mostka, na chwilę wcielą się w rolę kapitana i spróbują nawigować jednostką. Pod okiem instruktorów postarają się też uruchomić siłownię okrętu klasy korweta. Goście będą mogli sprawdzić swoje siły na wirtualnej strzelnicy, czyli symulatorze strzeleckim Śnieżnik. Naocznie przekonają się, w jaki sposób rozchodzi się w wodzie dźwięk i na jakich zasadach działa okrętowy sonar.

– Na placu apelowym uczelni zaprezentujemy pojazdy podwodne, a w powietrze wzbije się dron. Chętni założą specjalne gogle, przez które będą mogli obserwować, jak z perspektywy pojazdu bezzałogowego wygląda Gdynia – zapowiada kmdr por. Mundt.


Dla gości pikniku zostanie też otwarty okręt podwodny typu Kobben, który stoi na dziedzińcu uczelni. Jednostka jest przebudowywana powoli w nowoczesny symulator. – W ostatnim czasie w jej wnętrzu pojawiły się stanowiska nawigatora, hydroakustyka czy sternika odpowiedzialnego za zanurzanie i wynurzanie okrętu – opowiada kmdr por. Mundt. Jest też peryskop. – Oczywiście ćwiczący po spojrzeniu w jego okular nie zobaczą budynków wokół okrętu, lecz hipotetyczną sytuację na morzu, która będzie kreowana na potrzeby konkretnego zadania – dodaje. Laboratorium, które powstanie na pokładzie jednostki, będzie połączone z istniejącym w uczelni bojowym centrum informacji. – Tam będzie można ćwiczyć kierowanie okrętem z wyższego poziomu, wpisując go w określoną sytuację taktyczną – wyjaśnia kmdr por. Mundt.

W laboratorium oceanograficznym

Podczas pikniku po raz pierwszy zostanie też publicznie zaprezentowane laboratorium meteorologiczno-oceanograficzne. – Dla naszych gości przygotowaliśmy zajęcia pod hasłem „Pogoda na dziś i jutro”. Obejrzą oni aparaturę, dostaną mapy, na które będą mogli nanosić zdobyte w pracowni dane: określać wyże, niże, kierunek wiatru – mówi kadm. w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz, który kieruje pracownią.

Kontradmirał Dyrcz przedstawi też dwie prezentacje. Pierwsza będzie poświęcona zmianom klimatu i żegludze w Arktyce. – Na skutek ocieplenia powierzchnia pokrywy lodowej w tej części świata wciąż się zmniejsza. Zjawisko to może sprawić, że za kilkadziesiąt lat przez część roku będzie można tamtędy stosunkowo swobodnie żeglować. Pozwoli to zaoszczędzić na przejściu z Atlantyku na Ocean Spokojny nawet kilka tysięcy mil morskich – podkreśla kadm. Dyrcz.


Drugi z jego wykładów będzie dotyczył współczesnego piractwa. – Chcę pokazać skalę zjawiska, jego przyczyny i sposoby walki z nim, a także sięgnąć do konkretnych przykładów – dodaje kontradmirał. Do większości przypadków piractwa dochodzi na Oceanie Indyjskim, w tak zwanym Rogu Afryki. – Jednak kilka lat temu statek „Arctic Sea” z rosyjską załogą został porwany na wodach szwedzkich. Odnalazł się dopiero w okolicach Wysp Zielonego Przylądka – wspomina kadm. Dyrcz.

Najmłodsi odkrywcy

Organizatorzy pikniku pomyśleli też o najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano gry i zabawy pod hasłem „Wielkie wyspy, wielcy odkrywcy”. Dzieci zaprojektują model statku, którym wyruszą w podróż między Grenlandią, Madagaskarem, Sumatrą czy Kubą. Po drodze będą wykonywać zadania polegające, na przykład, na budowie igloo. Każdy kolejny etap zabawy zakończy się wbiciem pieczątki do minipaszportu.

– Piknik naukowy rozpoczynamy o godzinie 9.00. Potrwa do 15.00. Wszystkich serdecznie zapraszamy – podkreśla kmdr por. Mundt.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w kraju uczelnia kształcąca przyszłych oficerów tego rodzaju sił zbrojnych. Jest także prężnym ośrodkiem badawczym i szkoleniowym. W Akademii wiedzę zdobywają również studenci kierunków cywilnych. Tradycje gdyńskiej uczelni sięgają dwudziestolecia międzywojennego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1432118880
Nie chciałbym wyjść na złośliwego, ale pod częścią artykułów nawet sztuki jednej komentarza nie ma. Dookoła Polski rakiety, samoloty, ćwczenia, podciąganie baz lotniczych pod granicę, wymiana sprzętu na nową generację, a tu w portalu żołnierze biegają, zbierają kwiatuszki, śpiewają piosenki, robią na drutach prawie. Nawet nie ma co komentować. Można wywalić mój wpis, ale może dołożyć coś wojskowego do treści. Z poważaniem.
E9-31-C9-56

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Weterani i bokser „Master”
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO