moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpica NATO w Żaganiu

Na początku przyszłego tygodnia w Żaganiu i Świętoszowie ruszą ćwiczenia o kryptonimie „Noble Jump”. Weźmie w nich udział około 2 tysięcy żołnierzy z Polski, Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier. Będą to manewry związane z tworzeniem tzw. szpicy NATO, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości.

 

Sojusz Północnoatlantycki w czerwcu zorganizował serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). Oprócz polskich ośrodków ich areną będą także poligony w Rumunii oraz akweny Bałtyku.  W manewrach weźmie udział około 14 tys. żołnierzy z 19 krajów – członków NATO oraz 3 krajów partnerskich.

Wszystkie ćwiczenia w ramach „Sojuszniczej Tarczy” mają charakter obronny, a ich głównym celem jest zgrywanie wojsk do kolektywnej obrony na wypadek konfliktu. 

Polacy gospodarzami i ważnymi uczestnikami

W ćwiczeniach „Noble Jump” Polska wystąpi w podwójnej roli. Będzie pełnić zadania państwa gospodarza oraz wydzieli do zadań konkretne siły operacyjne.  Jako gospodarz pomożemy w przerzucie wojsk, zaopatrzeniu oraz zasilaniu ich m.in. w paliwa i energię. Sojusznicze wojska zostaną rozmieszczone na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. – Dla mnie i moich podwładnych tak ważne ćwiczenia są wyzwaniem. Nasza baza szkoleniowa jest jednak dobrze przygotowana – mówi  ppłk Franciszek Fedczyszyn, komendant ośrodka.

Siła szpicy

O sile szpicy decyduje nie tyle liczba żołnierzy, co jakość uzbrojenia, wyposażenie, wyszkolenie, doświadczenie oraz szybkość reagowania. Armia polska w skład szpicy delegowała m.in. 1 batalion czołgów Leopard 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, którym dowodzi ppłk Paweł Michalski. W ćwiczeniach „Noble Jump” weźmie udział jego część. W teren wyjedzie kompania dowodzenia, która przygotuje polowe miejsce do pracy swojego dowództwa oraz jedna kompania czołgów kpt. Marcina Markowskiego.

W praktyce około 130 świętoszowskich pancerniaków będzie dysponowało 20 pojazdami gąsienicowymi w tym 15 czołgami Leopard 2A4, wozami dowodzenia, technicznymi,  medycznymi oraz innym sprzętem zabezpieczającym.

Etapy przygotowań

Tworzenie szpicy przebiega w kilku etapach. W kwietniu i maju odbyły się narodowe sprawdzenia gotowości operacyjnej pododdziałów pod kątem szybkości osiągania gotowości bojowej i zdolności do przemieszczania się do rejonów. Teraz odbywa się zgrywanie pododdziałów na poziomie międzynarodowym. 

Ćwiczenia „Noble Jump” ma kilka etapów. Obecnie we wszystkich krajach trwa faza powiadamiania, osiągania gotowości i przygotowanie pododdziałów do przemieszczenia.

Od 9 do 12 czerwca będzie trwał etap transportowania ludzi i sprzętu w rejon ćwiczeń. Z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy zostanie przerzucona w okolice Żagania 1600 żołnierzy armii sojuszniczych i ponad pół tysiąca sztuk różnego uzbrojenia i pojazdów.

Przez pierwszy tydzień zasadniczej części ćwiczeń będzie się odbywało zgrywanie pododdziałów z różnych krajów, treningi sojuszniczych procedur dowodzenia, wspólne planowanie i rekonesanse. W drugim tygodniu nastąpi kulminacja działań taktycznych i ogniowych ze strzelaniami bojowymi włącznie. Ćwiczone będzie całe spektrum działań wojskowych, poczynając od ubezpieczonych przemarszów kolumn, na kontratakowaniu połączonym z desantami śmigłowcowymi i wsparciu lotnictwa kończąc.

Podczas ćwiczeń wszystkie pododdziały wejdą w podporządkowanie niemiecko-holenderskiego dowództwa.

Lotnicy i specjalsi

W ćwiczeniach „Szlachetny skok" weźmie udział około 400 polskich żołnierzy. Oprócz czołgistów na poligon wyjedzie także zespół zadaniowy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz grupa operacyjna z Centrum Operacji Specjalnych, a także 30-osobowy pluton specjalny żandarmerii z Mińska Mazowieckiego. Podczas działań, wojska sojusznicze wspierał będzie pluton ogniowy z 2 baterii Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 10 Brygady. Pododdział dowodzony przez por. Łukasza Bogdała będzie wyposażony w cztery 122 mm samobieżne haubice 2S1 „Goździk".

Do prowadzonych operacji militarnych włączą się też lotnicy. W ćwiczeniach wezmą udział 2 myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego  z Poznania, 2 śmigłowce transportowe Mi-17 z 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza oraz 2 śmigłowce szturmowe Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia.

Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości tzw. szpica powstała w celu wzmocnienia kolektywnej obrony krajów członkowskich NATO.  Jest częścią większych Sił Odpowiedzi Sojuszu. Jej powołanie jest realizacją ustaleń jakie zapadły podczas szczytu NATO. Spotkanie przywódców państw-członków Sojuszu odbyło się we wrześniu 2014 roku w miejscowości Newport w Walii.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Sgt. Andrew Davis, USAF

dodaj komentarz

komentarze

~pies pluto
1433658600
Jeśli ta Szpica jest w Żaganiu to czemu znowu Świętoszów ich ma u siebie , czemu w Świętoszowie plac defilad jest zmieniony w poligon i czemu świetoszowscy żołnierze trzymają warty dla obcych wojsk? Gdzie jest Żagań no gdzie?
F6-E3-32-E7
~jacenty08
1433591820
A może coś wspomnicie o NFIU w Bydgoszcz?
6A-52-55-52

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowe Oscary przyznane!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Uwaga, transformacja!
Orzeł dla bohaterów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Ta ziemia do Polski należy…”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO