moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ ma zbudować sześć okrętów

Do końca przyszłego tygodnia resort obrony zaproponuje rządowi w jaki sposób należy kupić bojowe drony. W grę wchodzą oferty producentów z USA, Izraela i Wielkiej Brytanii. Wiceminister Czesław Mroczek nie chciał powiedzieć kto ma największe szanse na kontrakt, ale zapewnił, że „rekomendacja MON jest już przygotowana”.


Rekomendacja dotycząca sposobu postępowania w sprawie zakupu uzbrojonych bezzałogowych statków powietrznych (w ramach programów Gryf i Zefir), ma zostać zaakceptowana najpierw przez kierownictwo MON, później szef resortu przedstawi ją na posiedzeniu rządu. Ma to nastąpić do końca przyszłego tygodnia. Polska otrzymała trzy oferty: amerykańską, brytyjską i izraelską. Przedstawicie resortu obrony podczas dzisiejszej konferencji ujawnili, że bezzałogowce będą kupione w ramach umowy międzyrządowej. Natomiast zamówienie na system zarządzania walką (BMS) ze względu na interes bezpieczeństwa państwa trafi do polskich wykonawców.
 
MON negocjuje z USA zakup systemu obrony powietrznej średniego zasięgu w ramach programu Wisła. – Podstawą negocjacji jest już złożona oferta rządu Stanów Zjednoczonych – mówił Czesław Mroczek, który w resorcie odpowiada za zakupy dla armii. Obszarem, który wymaga doprecyzowania jest udział w tym projekcie polskiej zbrojeniówki, czyli offset. W Inspektoracie Uzbrojenia powstanie specjalny zespół do realizacji programu Wisła.

PGZ zbuduje okręty

Wiceminister Mroczek poinformował, że dziś MON zaprosił Polską Grupę Zbrojeniową, jako lidera konsorcjum, do negocjacji w sprawie wybudowania trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min i trzech okrętów obrony wybrzeża. Resort obrony oczekuje od holdingu, że w ciągu kilku tygodni przedstawi skład konsorcjum, które miałoby realizować budowę tych jednostek. W przypadku nowych okrętów podwodnych kończy się faza analityczno-koncepcyjna i za kilka miesięcy zostanie podjętą decyzja o sposobie ich zakupu.
 
Przedstawiciele resortu obrony przedstawili także stan realizacji kluczowych programów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Pułkownik Adam Duda, I zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, podał, że z wynoszącego 6,5 mld zł tegorocznego budżetu Inspektoratu, aż 85 proc. jest już zagospodarowanych. To wynik coraz częściej podpisywanych umów wieloletnich.
 
– Mam nadzieję, że uda się niebawem podpisać kilka ważnych kontraktów – mówił wiceminister Czesław Mroczek. Zapytany czy dotyczy to także przetargu na śmigłowce odpowiedział: „Nie ma żadnego terminu w naszym kalendarzu, w którym musimy podpisać umowę. Wcześniej muszą zostać ustalone sprawy związane z offsetem”.

Zamówienia na Homary i Raki

O jakich kontraktach mowa? W przypadku systemu artylerii rakietowej Homar, którego dostawcą będzie Huta Stalowa Wola chodzi o zakup trzech dywizjonów, każdy z 18 wyrzutniami. Do końca sierpnia zakończą się badania kwalifikacyjne kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza Rak kal. 120 mm. W grę wchodzi zlecenie na osiem modułów po 12 wozów. W przypadku samobieżnych przeciwlotniczych zestawów „Poprad” już wcześniej resort obrony zapowiadał kupno 79 pojazdów. O rok został wydłużony termin ukończenia prac nad samobieżną kołową armato-haubicą kal. 155 mm Kryl. To oznacza, że ma ona być gotowa do 28 grudnia 2016 roku.
 
Pułkownik Duda zapowiedział również, że w zakładach Mesko będą kupione dodatkowe przeciwpancerne pociski kierowane. Chodzi o dostawę kilkuset Spike LR z „rozwiązanym problem dymienia silników”. Broń przeznaczona jest dla nowych wież bezzałogowych, przewidzianych dla KTO Rosomak.
 
Wraca też kwestia modernizacji czołgów Leopard 2A4. Poprzednie postępowanie MON unieważnił w lutym tego roku. – Zakres rzeczowy modernizacji czołgów nie uległ zmianie – zaznaczył płk Duda. Resort oczekuje teraz na ofertę ze strony PGZ, która zapewni polskim firmom znaczący udział w programie modernizacji.  (WRT)

WR

autor zdjęć: Iwona Studio

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1435735500
"zakup trzech dywizjonów, każdy z 18 wyrzutniami". Niedawno czytałem ,że dywizjon będzie liczył tylko 6 wyrzutni, a więc w grę ma wchodzić zaledwie 18 wyrzutni!!! 6 wyrzutni na dywizjon!! Czy to tylko pierwsza partia wyrzutni , czy faktycznie chcą pozyskać zaledwie 18 wyrzutni???
06-B2-77-CB
~Luke
1435684200
Well zobaczymy co ztego wszystkiego wyrosnie, jak zawsze wszystko wyglada ladnie. Jak juz pisalem drony RQ-9 by sie nam przydaszom ale musimy dokupic jakies 24-32 F-16 E/F zeby zastapic Su-22 no i za jakies 10-15 lat kupic jakies 32-42 F35 jak dopracuja jego problemy. Polska musi myslec o okretach desantowo/halikopterowych za jakies 15 lat zeby zastapic Lublin class!
89-B5-6E-3D

Na straży wschodniej flanki NATO
 
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO