moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Kałuziński pożegnał się z Dowództwem Operacyjnym

W asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej kadra i pracownicy wojska DORSZ pożegnali swojego mentora i przełożonego generała dywizji pilota Sławomira Kałuzińskiego, szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ.


Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt, po czym głos zabrał generał brygady Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Pan generał Kałuziński od ponad 30 lat daje się poznać jako wzorowy żołnierz, wzorowy pilot, wzorowy dowódca i szef. Na tych wszystkich stanowiskach osiągał wyniki, które satysfakcjonowałyby każdego żołnierza. To zasługa jego ciężkiej, żmudnej pracy. Pozwoliło mu to osiągać kolejne awanse i stanowiska - a co z tym się wiąże - i na kolejne stopnie. Generał Duda zwrócił się również bezpośrednio do żegnanego: – Sławek ze swej strony chcę powiedzieć, że dobrze mi się pracowało z takim człowiekiem jak ty - spokojnym i wyważonym. Dziękuję Ci w imieniu dowódcy i swoim oraz tych wszystkich którzy tu stoją, za ten trud i wysiłek, który włożyłeś w te ponad 1,5 roku służby. Zawsze w pamięci zostaniesz jako ten żołnierz, który nigdy nie zostawił niczego na jutro.

Następnie generał Duda w imieniu swoim i wszystkich pracowników podziękował generałowi Kałuzińskiemu za wspólną służbę w Dowództwie: „Panie generale dziękuję w imieniu wszystkich i życzę dużo, dużo zdrowia i wszystkiego dobrego. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję i życzę dalszych sukcesów”.

Odchodzący generał Kałuziński podziękował wszystkim za wspólną służbę, podkreślił, że praca w Dowództwie była dla niego wyjątkowym doświadczeniem: „Tylko rok czasu 6 miesięcy i 14 dni miałem okazję służyć w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Przyznam się, że do końca sam nie wiedziałem co mnie tu czeka - przyjąłem to z pokorą. W Dowództwie Operacyjnym spotkałem się z bardzo wysokim poziomem realizacji zadań. Rzadko były sytuacje, gdzie musiałem interweniować. Mam tę przyjemność i satysfakcję, że służyłem w Dowództwie Operacyjnym - będę to mile wspominać i pamiętać. Służba na stanowisku Szefa Sztabu była pełna zmagań ale i osobistej satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Dziękuję Wam za wspólną służbę.”

„Dziękuję Panu generałowi Dudzie, mojemu koledze i pozostałym kolegom i wszystkim pozostałym, którzy byli blisko mnie. Szczególnie dziękuję mojej rodzinie, która zawsze mnie wspierała. Dziękuję Wam wszystkim, za to, że dostarczaliście mi dużo satysfakcji, jednocześnie dużo krytycznych uwag, które są cenną wskazówką, aby wyciągać konstruktywne wnioski. Życzę wszystkim, wszystkiego najlepszego, żołnierskiego szczęścia, rodzinnego szczęścia, zadowolenia i satysfakcji z tego co robicie. Dziękuję Wam wszystkim jeszcze raz” – powiedział na zakończenie generał Kałuziński.

Uroczystość zakończono odegraniem „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defiladą wojskowej asysty honorowej.

Generał Kałuziński pełnił obowiązki szefa Sztabu w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych od 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 1141 z dnia 11 czerwca 2015 roku generał dywizji Sławomir Kałuziński, dotychczas pełniący obowiązki szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z dniem 15 lipca 2015 roku został przeniesiony do rezerwy kadrowej w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych.

Generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński urodził się 7 listopada 1960 roku w Sulejowie. Kształcenie lotnicze rozpoczął w Liceum Lotniczym w 1975 roku i kontynuował je w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie w latach 1979 – 1983. Od 1983 roku, aż do czasu podjęcia studiów w Akademii Obrony Narodowej w 1988 roku pełnił obowiązki pilota i dowódcy klucza w 28 pułku lotnictwa myśliwskiego w Słupsku. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej w 1991 roku, objął stanowisko zastępcy dowódcy eskadry. Następnie generał Kałuziński był dowódcą eskadry, zastępcą dowódcy pułku oraz dowódcą 9 pułku lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim.

Od lipca 1999 do czerwca 2000 roku studiował w Canadian Forces College w Toronto. Od 2001 roku dowodził 31 bazą lotniczą w Powidzu. W 2003 roku generał Kałuziński objął obowiązki Szefa Zarządu Operacji Powietrznych w Dowództwie Sił Powietrznych. W 2005 roku studiował w Royal College of Defence Studies w Londynie. Po ukończeniu RCDS został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej w Dowództwie Sił Powietrznych.

Od 13 lutego 2007 roku organizował i był pierwszym dowódcą nowo utworzonej 3 Brygady Lotnictwa Transportowego w Powidzu. 3 maja 2007 roku awansowany do stopnia generała brygady. Od sierpnia 2007 do listopada 2009 pełnił służbę w dowództwie komponentu Sił Powietrznych NATO w Ramstein, na stanowisku zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia. Po powrocie do kraju objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, generał Kałuziński został wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu –Zastępcy Dowódcy Sił Powietrznych, które objął 28 czerwca 2010 roku.

10 listopada 2010 roku odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na stopień generała dywizji. W listopadzie 2011 roku objął obowiązki zastępcy dowódcy sił powietrznych – szefa szkolenia. Od 1 stycznia 2014 roku jako Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński ukończył podyplomowe studia na politechnice koszalińskiej w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w 1999 roku oraz Integracji Europejskiej w 2002 roku. Wielokrotnie brał udział w seminariach i konferencjach międzynarodowych jako uczestnik, „guest speaker” i ekspert. Generał Kałuziński spędził w powietrzu ponad 1800 godzin, wykonując loty samolotami Mig-23, Mig-21, TS-11 Iskra oraz M-28 Bryza. Jest entuzjastą sportu i czynnie uprawia wiele dyscyplin w tym narciarstwo, biegi, żeglarstwo i nurkowanie.

Wraz z żoną Mirosławą wychowują dwie córki - Annę oraz Martę.

Odznaczenia państwowe i resortowe:
• 2 sierpnia 2002 roku - postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi,
• 7 sierpnia 2007 roku - decyzją ministra obrony narodowej odznaczony Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju;
• 26 lipca 2010 roku - decyzją ministra obrony narodowej odznaczony Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
• 3 sierpnia 2012 roku - postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony Lotniczym Krzyżem Zasługi.

Tekst: Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Szpej na miarę potrzeb
Posłowie dyskutowali o WOT
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Gunner, nie runner
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rekordziści z WAT
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Kolejne FlyEye dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szybki marsz, trudny odwrót
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO