moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Międzynarodowy trening na Ukrainie

Prawie dwa tysiące żołnierzy z 18 państw ćwiczy na ukraińskim poligonie w Jaworowie. W międzynarodowych manewrach „Rapid Trident 2015” uczestniczą także polscy wojskowi. Za wschodnią granicę pojechało m.in. kilkudziesięciu kawalerzystów z Tomaszowa Mazowieckiego.

– Jestem bardzo zadowolony, że mimo wysiłku, jaki dziś ponosi Ukraina, program tych ćwiczeń jest realizowany. To cykliczne ćwiczenie doskonalące współpracę z partnerami NATO – mówił wczoraj wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON obserwował manewry z ministrami obrony Litwy – Juozasem Olekasem i Ukrainy – gen. broni Stepanem Poltorakiem. Szef polskiego MON podkreślał, że ćwiczenia „Rapid Trident 2015” pokazują, że „jesteśmy jednym z najbliższych partnerów Ukrainy, zwłaszcza w NATO”. – W kalendarzu współpracy NATO z Ukrainą te ćwiczenia są jednym z najważniejszych praktycznych punktów – zauważył.

Tomasz Siemoniak odniósł się także do oskarżeń Rosji, która uznała, że manewry te „zagrażają procesowi pokojowemu na wschodzie Ukrainy”. – To są bardzo niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ mamy do czynienia z ćwiczeniami cyklicznymi, które odbywają się od wielu lat – podkreślał szef MON. Dodał, że są one całkowicie przejrzyste, zgodne z prawem międzynarodowym, a ich celem jest „doskonalenie współpracy z Ukrainą, która jest ważnym partnerem NATO, uczestniczącym w przeszłości w operacjach w Iraku i Afganistanie”.

Na poligonie w obwodzie lwowskim, gdzie znajduje się Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, stawiło się 1800 żołnierzy z 18 państw, w tym członków NATO. Wśród wojskowych jest ponad 800 Ukraińców i 500 Amerykanów. Na Ukrainie szkolą się także Brytyjczycy, Rumuni, Bułgarzy, Gruzini, Łotysze, Estończycy, Serbowie, Hiszpanie, Turcy i Litwini. Polską armię reprezentuje pluton szturmowy, zespół wsparcia, logistycy i ratownicy medyczni z 25 Brygady. W sumie 36 osób.

Każdy pododdział przyjechał do Jaworowa z własnym ekwipunkiem. Polacy zabrali m.in. radiostacje oraz karabinki Beryl, karabiny maszynowe i środki pozoracji. Żołnierze podczas szkoleń będą także korzystać z ukraińskich i amerykańskich samolotów oraz śmigłowców.

– Ćwiczenia rozpoczęły się 20 lipca, a zakończą 1 sierpnia – mówi ppłk Marek Pietrzak z Wydziału Prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Poza żołnierzami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego na Ukrainę wyjechało także sześciu polskich oficerów z polskiej części Wielonarodowej Brygady z Lublina. Dołączyli oni do składu dowództwa ćwiczenia – dodaje.

Podczas manewrów polscy żołnierze skupiają się na zadaniach taktycznych. Doskonalą swe umiejętności, działając na punktach obserwacyjnych i kontrolnych, a także podczas patrolowania, konwojowania transportu, wykrywania ładunków wybuchowych i przeciwdziałania nim. – Szkolenia obejmują także procedury ewakuacji medycznej oraz akcje typu „cordon and serach”. Żołnierze przećwiczą szturm oraz opanowywanie budynków – mówi kpt. Tomasz Pierzak, rzecznik prasowy 25 Brygady. „Cordon and serach” to operacja polegająca na izolacji wybranego obszaru, na ogół zurbanizowanego, i przeszukania go w celu znalezienia sił i środków przeciwnika lub pozyskania informacji. Żołnierze muszą w tym celu działać z zaskoczenia i szybko zrealizować swój cel.

Polscy kawalerzyści w trakcie szkolenia używają amerykańskiego urządzenia treningowego MILES. Otrzymają specjalne czujniki i broń z laserowym promiennikiem działającym podczas strzelania ślepą amunicją. Gdy żołnierz zostanie trafiony, urządzenie wydaje głośny pisk. – Trening w międzynarodowym towarzystwie lepiej przygotowuje nas wszystkich do działań. Możemy wymieniać się doświadczeniami z ludźmi, którzy wielokrotnie służyli na misjach – komentują manewry kawalerzyści.

„Rapid Trident” („Szybki trójząb”) organizowane są w ramach inicjatywy „Partnerstwo dla pokoju” od 2006 roku. Dotyczy ona współpracy militarnej państw członków Sojuszu Północnoatlantyckiego z krajami partnerskimi spoza NATO. W treningach regularnie bierze udział polska armia. Rok temu w Jaworowie szkolili się kawalerzyści z 25 Brygady, a wcześniej spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy, kpr. Milena Musiał, ppor. Paweł Kaczyński

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO