moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odznaczenia dla powstańców

Najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – orderem wojennym Virtuti Militari – uhonorowano dzisiaj Mieczysława Łuniewskiego, ps. „Montana”. W sierpniu 1944 roku dowodził on plutonem w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Córki odebrały w jego imieniu order od prezydenta. Bronisław Komorowski odznaczył dziś 23 powstańców warszawskich.

1 sierpnia minie 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody, jak co roku, zaczęły się już w lipcu i będą trwały wiele dni. Spotkanie prezydenta z bohaterami tamtych wydarzeń odbyło się 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Co może powiedzieć stary żołnierz? Długo jeszcze po nas będzie to Muzeum Powstania Warszawskiego trwać, uczyć, przekazywać następnym pokoleniom to, co było i jest, i będzie najdroższe – mówił Zbigniew Ścibor-Rylski, żołnierz AK, prezes Związku Powstańców Warszawskich, sam wielokrotnie odznaczany, w tym dwa razy właśnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. – Oby nigdy wolność zdobywana przez nas nie była liczona krzyżami – podkreślił.

– Wolność mierzy się osiągnięciami, rozwojem i nowoczesnością, nie krzyżami – powiedział Bronisław Komorowski. Uhonorował w czwartek 23 powstańców warszawskich.

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari jest przyznawany za wybitne zasługi bojowe. Mieczysław Łuniewski nie mógł odebrać go osobiście. Prezydent przekazał więc order uroczyście rodzinie powstańca.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Cercwadze-Wardisiani, pseudonim „Brawura”, z kompanii dyspozycyjnej przy Komendzie Placu Śródmieście-Południe.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano: Tadeusza Bańkę, pseudonim „Łowca”, z Pułku „Baszta” Batalionu „Olza”, a także Dariusza Kruzego, „Janka”, z Batalionu „Kiliński”.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczono: Stanisława Brzoskę, „Sochę”, z Batalionu „Kiliński”; Kazimierza Czańkę, pseud. „Kanada”, z Batalionu „Gozdawa”; Danutę Jeżewską, pseud. „Maria” i „Dana” z II Batalionu Szturmowego „Odwet”; Jana Kacprzaka – „Janka” z Batalionu „Gozdawa”; Jerzego Majkowskiego – „Czarnego” z Batalionu „Gustaw”; Romualda Malinowskiego – „Orła” z Batalionu „Kiliński”; Ryszarda Małeckiego, pseud. „Błyskawica”, ze zgrupowania „Róg”; śp. Tadeusza Rodaka – „Rolanda”, zmarł wiosną tego roku; Zofię Stępniewską i Barbarę Wilczyńską-Sekulską, czyli „Penelopę”, łączniczkę ze zgrupowania „Żubr”.

A za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości państwa polskiego Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości otrzymali: Jadwiga Biernacka-Gawell, szeregowa o pseud. „Edwarda”, sanitariuszka; Andrzej Dławichowski, czyli po prostu „Andrzej”, strzelec z Pułku „Baszta”; Zofia Gordon; Barbara Jagodzińska-Wyszogrodzka; Zbigniew Kruszewski, pseud. „Jowisz”, z Szarych Szeregów, następnie Batalionu „Miłosz”, kapral; Barbara Lipińska; Maria Milbrandt, z domu Bryner, czyli „Marysia” z grupy bojowej „Krybar”, sanitariuszka w szpitalu bojowym na ul. Gęstych, w gmachu PKO; Jadwiga Śliwczyńska; Feliks Walerych, „Lampart”, VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu AK, zgrupowanie 662.

– Żadna piękniejsza forma podziękowania nie może się przytrafić powstańcom, tym, którzy żyją, i tym, którzy zginęli, niż to, że stolica polskiego państwa rozwija się i pięknieje w oczach – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniała, że stolica nigdy nie zapomni o zasługach powstańców. – Syreny, których dźwięk usłyszymy 1 sierpnia, są wyrazem wdzięczności i pamięci, której nasze miasto zawsze dawało dowód – mówiła na spotkaniu.

Odznaczenia od prezydenta Komorowskiego odebrały również osoby związane z Muzeum Powstania Warszawskiego. Za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o powstaniu odznaczeni zostali Krzyżem Zasługi: złotym – Marek Kępka i Jan Wawszczyk; srebrnym – Anna Kotonowicz, Justyna Rudkowska i Agnieszka Szulejewska; brązowym – Janina Czerwińska-Buczek, Joanna Kłopotowska, Szymon Niedziela, Małgorzata Rafalska-Dubek, Dorota Sas i Katarzyna Utracka.

– To wielka radość wręczać odznaczenia związane i z walką o Polskę wtedy, w 1944 roku, i ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj – powiedział prezydent. – Wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami. Dzisiaj zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami – zaznaczył.

Ewa Korsak

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO