moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tropikalne choroby. Na misji i na urlopie

Gdzie można zarazić się giardiozą? Czym grozi ameboza? I jak wyleczyć się z drakunkulozy? – Przed wyjazdem do egzotycznych krajów trzeba pamiętać o szczepieniach. Najlepiej wiedzą o tym żołnierze szykujący się na misje – mówi płk Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny tropikalnej.

Tropikalne choroby to zagrożenie, z którym muszą się liczyć zarówno turyści, jak i żołnierze z polskich kontyngentów wojskowych. Polska-zbrojna.pl zapytała wojskowego eksperta, na co należy zwracać uwagę przed podróżą do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej.

– Każdy turysta przygotowania do wyjazdu w tropiki powinien zacząć od wizyty w stacji sanepidu lub u lekarza mającego doświadczenie w medycynie podróży. Wówczas dowie się, jakie choroby są zagrożeniem w rejonie, do którego się wybiera – mówi płk prof. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego.

Ważne, aby do lekarza zgłosić się 4–6 tygodni przed wyjazdem. Przeważnie tyle czasu potrzeba, by wziąć wszystkie konieczne dawki szczepionek ochronnych. Bywa też, że przed podróżą należy profilaktycznie zażywać leki, dotyczy to np. rejonów, gdzie występuje malaria.

Groźna ameboza

Mycie rąk, picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, unikanie jedzenia od ulicznych sprzedawców – to podstawa podczas pobytu w kraju tropikalnym. Panuje tam bowiem inna flora bakteryjna niż w strefie umiarkowanej, a tamtejsze środowisko sprzyja chorobom pasożytniczym.

Z zakażeniami pokarmowymi najczęściej stykają się polscy żołnierze na misjach. W latach 2010–2014 specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego przebadali 24 tys. naszych żołnierzy m.in. w Afganistanie, Czadzie, Mali czy Kongu. Okazało się, że ponad 1700 było zarażonych, głównie pasożytami jelitowymi. Najczęściej lekarze wykrywali robaczyce przewodu pokarmowego, głównie glistnicę i tasiemczycę, oraz choroby pierwotniakowe, przeważnie amebozę i giardiozę.

Amebozą, inaczej pełzakowicą, zarazić się jest dość łatwo. Cysty pełzaka czerwonki są bowiem oporne na działanie chloru, którym uzdatnia się wodę, mogą więc długo utrzymywać się na surowych owocach i warzywach. Choroba zwykle prowadzi do bólów brzucha i przewlekłej biegunki, ale może nawet atakować inne narządy, np. wątrobę. Zdarzały się przypadki, że lekarze musieli zarażonemu żołnierzowi amputować część wątroby, ponieważ zrobił się na niej ropień o średnicy kilkunastu centymetrów. Co roku amebozą zaraża się około 50 mln ludzi na świecie, 50–100 tysięcy – umiera.

Wywoływana przez pierwotniaka giardioza powoduje m.in. przewlekłą biegunkę, gorączkę, utratę wagi. Choroba występuje na całym świecie, a w krajach subtropikalnych i tropikalnych o niskim standardzie życia choruje na nią nawet 20 proc. ludności. Giardiozą można się zarazić od chorej osoby, pijąc zanieczyszczoną cystami wodę lub przenosząc zarazki na brudnych rękach.

W ramach programu profilaktyki chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego Wojskowy Instytut Medyczny przeprowadził kampanię informacyjną wśród wojskowych. – Kiedy w 2010 roku zaczęliśmy badania, zarażonych było blisko 15,5 procent żołnierzy, a pod koniec programu ten odsetek spadł do 0,8 procent. Wyniki się poprawiły dzięki akcji edukacyjnej i świadomości zagrożeń – podkreśla pułkownik Krzysztof Korzeniewski.

Nicienie i owady

O tym, jak ważna jest profilaktyka, pokazuje historia innej tropikalnej choroby – drakunkulozy. Wywołuje ją nicień, który z przewodu pokarmowego przedostaje się do krwi, a z niej do tkanki podskórnej. Tam dojrzewa i osiąga długość nawet powyżej metra przy średnicy 0,5–2 mm. – Pozbyć się go można właściwie tylko przez powolne wyciągnie i nawijanie na patyk – mówi prof. Korzeniewski. W latach 80. zarażonych drakunkulozą było 3,5 mln ludzi na świecie. Ale dzięki profilaktyce liczba zachorowań zmalała do… 150 przypadków w 2013 roku. Teraz choroba występuje prawie wyłącznie w krajach Afryki: Sudanie Południowym, Mali, Etiopii i Czadzie.

Nie mniej groźne niż pasożyty są tropikalne owady. W podróży warto więc stosować środki odstraszające z zawartością co najmniej 30 procent substancji czynnej zwanej DEET, używać moskitier, nosić ubrania z długim rękawem i nogawkami. – Tym bardziej że komary przenoszą nie tylko malarię, ale też takie zakaźne choroby jak denga czy żółta gorączka – podkreśla wojskowy lekarz. Ta pierwsza w skrajnym stadium może prowadzić nawet do gorączki krwotocznej i śmierci. Z kolei żółta gorączka w ciężkich przypadkach grozi objawami skazy krwotocznej, której rokowania również są niepomyślne.

Jeśli wybieramy się do Azji i Afryki należy też pamiętać, by unikać kąpieli w nieznanych zbiornikach słodkiej wody. W ten sposób można bowiem zarazić się schistosomatozą, na którą choruje obecnie 200 mln osób w Afryce, na Środkowym Wschodzie, Ameryce Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. Pasożyty wywołujące schistosomatozę przenikają przez skórę człowieka i powodują zarażenia układu moczowego lub pokarmowego. A to grozi m.in. marskością wątroby czy przewlekłym zapaleniem pęcherza moczowego. Chorobę leczy się, podając preparaty zwalczające pasożyty.

Jeśli źle się czujesz…

– Równie ważna jak profilaktyka jest kontrola lekarska po powrocie – dodaje płk Korzeniewski. Niepokojące objawy to przeważnie przewlekłe biegunki, zmiany skórne, które nie poddają się leczeniu, stany zapalne dróg oddechowych oraz gorączka niewiadomego pochodzenia.

W takich przypadkach trzeba reagować szybko, bo leczenie w późnych stadiach choroby jest skomplikowane i długotrwałe. – Najlepiej zgłosić się od razu do specjalistycznej kliniki chorób tropikalnych i pasożytniczych w Poznaniu lub Gdyni – radzi lekarz.

Przed wyjazdem zawsze warto zajrzeć na założoną przez WIM stronę www.medycynatropikalna.pl. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wojskowy Instytut Medyczny/ Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1439053920
wszystkie te choroby będą w Polsce już niebawem. Dociera do nas 2000 uchodźców z Afryki
87-BA-0D-BA

Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO