moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warsztaty lotnicze w Szkole Orląt

Będzie można porozmawiać z pilotami, obejrzeć wojskowe samoloty, laboratoria i sprzęt lotniczy. Uczelnia z Dęblina zaprasza uczniów na dwudniowe warsztaty. Będzie mogło wziąć w nich udział 400 osób. Zapisy już trwają. Wśród niespodzianek – goście specjalni, m.in. załoga „Biało-Czerwonych Iskier”.

„Lotnicze Warsztaty Młodzieżowe – Dęblin 2015” są adresowane głównie do uczniów klas mundurowych z Lubelszczyzny oraz szkół średnich, które współpracują z uczelnią. Zapisy już trwają. Organizatorzy mogą przyjąć około 400 uczniów. Dwudniowe warsztaty rozpoczną się 17 września.

Samoloty i symulatory

Uczniowie zamieszkają w domu studenckim i akademiku podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Koszty ich pobytu pokryją organizatorzy. Najpierw nastolatkowie poznają uczelnię „od kuchni”, będą mogli np. porozmawiać ze studentami. – Na studiach wojskowych kształci się u nas około 300 podchorążych, a na cywilnych blisko 1700 osób. Rozmowa z nimi może mieć szczególne znaczenie dla młodych ludzi, którzy planują w przyszłości wstąpić do wojska. Będą mogli zapytać o rekrutację czy o to, jak wygląda praktyczne szkolenie lotnicze – mówi mjr Wiesław Świerkowski z WSOSP.

Program warsztatów jest napięty – zwiedzanie laboratoriów, sal dydaktycznych, portu lotniczego czy Ośrodka Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. W Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego na uczniów będą czekać samoloty i śmigłowce, na których na co dzień szkolą się studenci. – Pokażemy różne wersje Diamondów i Zlinów, czyli samolotów szkolno-treningowych, samolot Piper Seneca oraz śmigłowce Guimbal Cabri. Zwiedzający obejrzą też symulatory i urządzenia treningowe – zapewnia mjr Świerkowski.

Będzie można zobaczyć m.in. symulatory lotu: Selekcjoner – śmigłowca Głuszec i samolotu F-16, śmigłowców SW-4 Puszczyk i Schweizer 300, samolotu M-28 Bryza, symulator skoków ze spadochronem ratowniczym czy najnowocześniejszy w kraju symulator dezorientacji przestrzennej.

Po sąsiedzku, w Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego uczniowie obejrzą z kolei system szkolno-treningowy Śnieżnik przeznaczony do nauki strzelania, a także jedyny stacjonujący w Dęblinie wielozadaniowy samolot F-16. Maszyna w 2013 roku została przekazana przez Amerykanów jako pomoc szkoleniowa. Uczą się na nim m.in. technicy i mechanicy.

Zawody sportowe i goście specjalni

Podczas warsztatów odbędą się także zawody sportowe, wykłady i spotkania z ludźmi związanymi z lotnictwem wojskowym. Zaproszono m.in. pilotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Uczniowie będą też mogli odwiedzić Muzeum Sił Powietrznych, gdzie stoi m.in. kolekcja samolotów Lim, polska Iryda, SU-22 oraz IŁ 28.

Tegoroczne warsztaty to trzecia tego typu impreza. Licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu już dwa razy brali udział w spotkaniach. W tym roku do Dęblina również pojedzie jedna z klas. – Korzystamy z takiej możliwości, bo dla uczniów to niecodzienna okazja. Każda wizyta w jednostce wojskowej, a taką jest również szkoła oficerska, pozwala im na własnej skórze przekonać się, jak wygląda wojskowe życie – mówi Arkadiusz Jesionek, opiekun wojskowej klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu.

Wykładowcy przyznają, że wśród studentów uczelni są także byli uczestnicy warsztatów. – Może w tym roku kolejni zarażą się pasją do lotnictwa – dodaje mjr Świerkowski.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych to jedna z najstarszych uczelni lotniczych na świecie. Jej początki sięgają 1925 roku. Obecnie szkoła prowadzi studia I i II stopnia na czterech kierunkach – lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka. W Dęblinie studiuje prawie 2 tys. osób. Na kierunkach wojskowych kształci się blisko 300 podchorążych. Na studiach cywilnych na Wydziale Lotnictwa – ponad 800 osób, a na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki – przeszło 860 osób. Rocznie na różnego rodzaju kursach kształci się tu ponad dwa tysiące żołnierzy zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppłk Artur Goławski, mjr Wiesław Świerkowski

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Kurs z dzwonem
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO