moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci marynarzy poległych pod Ostrołęką

Historyczna inscenizacja bitwy pod Ostrołęką z czasów wojny polsko-bolszewickiej przyciągnęła tłumy. W Rzekuniu, gdzie się odbyła, oddano hołd ułanom i… marynarzom poległym na terenie gminy w 1920 roku. Skąd się wzięli marynarze pod mazowiecką wsią, położoną daleko od morza?

Latem 1920 roku Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, której celem było zdobycie Warszawy. W Polsce na front skierowano więc wszystkich umundurowanych mężczyzn, który umieli posługiwać się bronią. Do walk w głębi kraju Naczelne Dowództwo WP wysłało także marynarzy. W sierpniu, 95 lat temu, 1 Batalion Pułku Morskiego oraz pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego starły się pod Ostrołęką z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej.

Rekonstrukcję tego wydarzenia przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przy współpracy m.in. z 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku, harcerzami i zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi. Scenariusz inscenizacji przygotował Wojciech Żerański, wiceprezes Stowarzyszenia, który wcielił się w dowódcę Pułku Morskiego kpt. mar. Konstantego Jacynicza. – Korzystałem ze wspomnień księdza Władysława Miegonia, oficera Wojska Polskiego, który brał udział w walkach z bolszewikami. Staraliśmy się przedstawić kawałek historii na żywo – opowiada Żerański.

Inscenizacja rozpoczęła się sceną ataku wojsk sowieckich na folwark w Susku oraz na Nową Wieś i Zabiele, gdzie mieszkała głównie szlachta. Sowieci grabili i niszczyli wszystko, co spotkali na swojej drodze. Pod naporem czerwonoarmistów oddziały polskie wycofywały się w kierunku Rzekunia i stacji Ostrołęka. Na linii frontu doszło do licznych potyczek kawalerii polskiej z kozakami. Na przedpolach Rzekunia zginęli pierwsi żołnierze z 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Gdy trwały zacięte walki w okolicach Nowej Wsi i Suska, na stację kolejową w Ostrołęce wjechał pociąg wiozący 600 marynarzy. Od razu włączyli się oni do walki, zdobywając brawurowym natarciem Susk i Nową Wieś oraz tocząc zacięty bój pod Zabielem. Wioski te Polacy utrzymali przez trzy dni. – Gdy bolszewicy ściągnęli posiłki, pod naporem silnego ostrzału artyleryjskiego oddziały polskie wycofały się z Ostrołęki i Rzekunia. Ale wykonały zadanie: udało im się opóźnić marsz bolszewików na Warszawę – podkreśla Wojciech Żerański.

Ceną, jaką zapłacił 1 Batalion Pułku Morskiego za wykonanie tego zadania, było 53 poległych. Początkowo zostali pośpiesznie pogrzebani na polu walki. Gdy wojna się skończyła, ekshumowano ich i pochowano na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. W mogile obok spoczęło 18 ułanów z 2 Pułku, którzy również polegli pod Ostrołęką. W 1928 roku miejscowa społeczność postawiła im dwa pomniki: jeden dla marynarzy, drugi dla ułanów.

Przy mogiłach żołnierzy jeszcze przed rozpoczęciem rekonstrukcji odbył się apel pamięci. Uczestnicy obchodów złożyli na grobach wieńce. Przemaszerowali na cmentarz parafialny przy dźwiękach orkiestry z placu przed kościołem w Rzekuniu, gdzie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające marynarzy i ułanów poległych na mazowieckiej ziemi podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wzięła w nich udział także delegacja Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej w Gdyni (obecnie wcielonego do Komendy Portu Wojennego w Gdyni). Żołnierze tego oddziału są spadkobiercami 1 Batalionu Pułku Morskiego. Widowisko, które zorganizowano przy wsparciu MON, zakończył wspólny piknik.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Iwona Parapura, Ewa Janiszewska

dodaj komentarz

komentarze


Weterani i bokser „Master”
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część druga
Psiakrew, harmata!
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO