moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kielce światową stolicą przemysłu zbrojeniowego

Prawie 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, na których swoje produkty prezentuje ponad 560 firm z 28 krajów. Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Zaufanie resortu obrony i polskiej armii do krajowych dostawców sprzętu wojskowego rośnie z roku na rok – podkreślał szef MON Tomasz Siemoniak, otwierając targi w Kielcach.

Wicepremier Tomasz Siemniak i Ine Eriksen Soreide, minister obrony Norwegii.

Przemówienie wicepremiera Siemoniaka zainaugurowało XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Jestem tutaj po raz piąty z rzędu i widzę, jak na naszych oczach zmienia się oferta polskiego przemysłu – mówił minister obrony.

Kieleckie targi to trzecia w Europie wystawa wojskowego sprzętu i uzbrojenia obok imprezy w Paryżu i Londynie. MSPO od lat umacnia swoją pozycję na rynku. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja znów pobije rekordy. W targach bierze bowiem udział największa jak dotąd liczba wystawców – ponad 560, którzy zaprezentują największą w historii liczbę produktów. Wśród zagranicznych uczestników jest m.in. 46 firm ze Stanów Zjednoczonych, 35 z Niemiec i 22 z Francji.

Śmigłowce, drony, czołgi

Podobnie jak w poprzednich latach na MSPO najwięcej jest produktów ściśle związanych z programami modernizacyjnymi w polskiej armii. I tak uwagę przykują z pewnością śmigłowce szturmowe. Wojsko jest w trakcie realizacji programu „Kruk”, w ramach którego zamierza kupić kilkadziesiąt „latających czołgów”. Mają one zastąpić coraz bardziej wyeksploatowane maszyny Mi-24. W Kielcach swoje śmigłowce zaprezentują Turcy – T129, Francuzi – Tiger oraz Amerykanie – AH64 Apache.


Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i WIW

„Kruk” to nie jedyny program modernizacji technicznej sił zbrojnych, który mocno wpłynął na kształt tegorocznych targów. Bogatą ofertę pokażą także producenci bezzałogowców. Armia przymierza się do zakupu tego rodzaju urządzeń w kilku wersjach. Nic dziwnego, że zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy przywiozły do Kielc drony rozpoznawcze i bojowe.

Niemal jedną trzecią powierzchni zajmuje wystawa Wojska Polskiego. Armia pokazuje najnowszy sprzęt oraz uzbrojenie, które ma w wyposażeniu. Można zobaczyć m.in. Leoparda 2A5, bezzałogowce, kilka modeli robotów inżynieryjnych oraz sprzęt i broń żołnierzy wojsk specjalnych.

Norwegia gościem honorowym

Tradycją MSPO jest organizacja tzw. wystawy narodowej. W tym roku jej gospodarzem jest Norwegia. Skandynawowie pokażą m.in. system rakietowy NASAMS oferowany w postępowaniu na zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu w ramach programu „Narew”, przeznaczone do niszczenia okrętów rakiety NSM, które są w wyposażeniu Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych, oraz ważącego zaledwie 18 g drona wielkości dłoni: PD-100 PRS. – Współpraca polsko-norweska w zakresie obronności od wielu lat układa się doskonale i służy rozwojowi struktur NATO w północnej części Sojuszu. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego daje doskonałą możliwość do poszerzenia naszych kontaktów – mówiła w Kielcach Ine Eriksen Soreide, minister obrony Królestwa Norwegii.

Tomasz Siemoniak zapowiedział, że Polska i Norwegia prowadzą negocjacje w sprawie uruchomienia  programów badawczo-rozwojowych oraz tzw. inicjatywy smart defense, czyli np. wspólnych zakupów broni i amunicji. Szefowa norweskiego resortu obrony zapowiedziała, że wspólne  zakupy mogą dotyczyć m.in. nowych okrętów podwodnych.


Na zakończenie czterodniowych targów najlepszym produktom zostaną przyznane nagrody Defender. Swoje wyróżnienia nada także patron honorowy salonu – Prezydent RP, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wsparcia. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych nagrodzi z kolei najlepsze stoisko.

XXIII Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu towarzyszą m.in. XXI Międzynarodowe Targi Logistyki oraz liczne sympozja, debaty i konferencje. W MSPO uczestniczy również Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca portalu polska-zbrojna.pl, miesięcznika „Polska Zbrojna” oraz dwumiesięcznika „Przegląd Sił Zbrojnych”. Znajdziecie nas w hali F na stoisku numer 32 Ministerstwa Obrony Narodowej.

MC, KW

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Śladami ojca
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO