moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lubliniec: selekcja w Karkonoszach

Chcesz służyć w Jednostce Wojskowej Komandosów? Musisz przejść egzamin sprawnościowy, testy psychologiczne, a jeśli marzy ci się służba w zespole bojowym – również „grę terenową” w górach. Uwaga, indywidualiści nie mają tu czego szukać. Rekrutacja do JWK Lubliniec trwa cały rok, ale górskie sprawdziany odbywają się tylko wiosną i jesienią. Najbliższy – w październiku.

– Szukamy kandydatów, którzy poza sprawnością fizyczną i określonymi predyspozycjami psychologicznymi mają kwalifikacje przydatne w JWK. Potrzebujemy żołnierzy z prawem jazdy kategorii C, C+E, ratowników medycznych, łącznościowców i informatyków – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca jednostki.

Jaco ci podpowie

Jednostka Wojskowa Komandosów otworzyła dla kandydatów do służby specjalny serwis. Na stronie cisiiskuteczni.pl były komandos Jaco krok po kroku wyjaśnia, co należy zrobić, by wziąć udział w rekrutacji. Podstawowe wymagania są następujące: polskie obywatelstwo, niekaralność i „żelazne” zdrowie. Kandydat musi bowiem stanąć przed wojskową komisją lekarską i otrzymać orzeczenie o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz orzeczenie o zdolności do pełnienia służby w jednostkach desantowo-szturmowych. To ostatnie jest konieczne, jeśli ktoś chce dostać się do zespołów bojowych.

Na kandydatów, którzy spełniają te wymagania czeka ankieta personalna. Formularz znajduje się na stronie cisiiskuteczni.pl.  – Wypełnione ankiety można wysyłać cały rok, my dokładnie je analizujemy. Jeśli ktoś spełnia nasze podstawowe wymagania, zapraszamy go do Lublińca – wyjaśnia płk Wiesław Kukuła. Na stronie internetowej Jaco ostrzega, by do jednostki przybyć punktualnie, bo spóźnienie jest jednym z wielu powodów dyskwalifikacji kandydata.

Później jest tylko… trudniej

Na początek egzamin ze sprawności fizycznej. Kandydat musi zaliczyć m.in. marszobieg, podciąganie na drążku, pływanie i wspinaczkę. Normy, w których musi się zmieścić, są podane na stronie internetowej – inne dla kobiet, inne dla mężczyzn. – Jeśli kandydat chce służyć w zespole bojowym, musi z tego sprawdzianu dostać co najmniej czwórkę – mówi jeden z komandosów. – Proponuję poświecić na treningi wiele, wiele czasu na siłowni i basenie.

Kolejny etap rekrutacji to rozmowa z psychologiem. – Nie jest łatwo, bo żołnierzem JWK mogą być osoby o określonym profilu psychologicznym. I właśnie to sprawdzamy podczas rozmowy – dodaje komandos. – Warto się wyspać, wypocząć i przygotować na dłuższą wizytę w Lublińcu, bo rozmowy trwają bardzo długo. Żołnierze z Lublińca podkreślają, że rozmowa z psychologiem jest często przez kandydatów niedoceniana, tymczasem to właśnie wtedy ważą się ich losy.

Karkonosze – nie dla indywidualistów

Jeśli spełniłeś oczekiwania psychologa i chcesz dostać się do zespołu bojowego, czeka cię już tylko jedno zadanie – gra terenowa w górach, potocznie zwana selekcją. Trwa kilka dni i odbywa się w Karkonoszach.

Tutaj zasady nieco się zmieniają: dla kobiet i mężczyzn wymagania są już takie same. – To test nie tylko dla ciała, ale także sprawdzian psychiki kandydatów. Poddajemy ich wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu, ograniczamy przy tym sen i pożywienie – opisuje jeden z instruktorów. – Oceniamy ich pracę w grupach i indywidualnie. Jednym z celów selekcji jest wykluczenie z grupy kandydatów, którzy myślą wyłącznie o sobie.


Kandydaci, którzy chcą dostać miejsce w zespole bojowym, muszą pozytywnie zakończyć cały program selekcji. Żołnierze ubiegający się o stanowiska dotyczące zabezpieczenia i pracy w sztabie, nie wyjeżdżają w góry.

Najbliższa gra terenowa odbędzie się w październiku. W rekrutacji do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu można wziąć udział tylko trzy razy.

Choć historia JWK sięga 1957 roku (wówczas w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza), to rozwój jednostki z Lublińca przyspieszył osiem lat temu, gdy wojska specjalne stały się odrębnym rodzajem sił zbrojnych. 1 Pułk Specjalny Komandosów podporządkowano Dowództwu Wojsk Specjalnych i przekształcono w Jednostkę Wojskową Komandosów.

Obecnie jednostka podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. W zespołach bojowych JWK służą operatorzy, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Są gotowi do działania w wodzie, na lądzie, w wysokich górach, w powietrzu (wykonują na przykład skoki spadochronowe z wysokości kilku kilometrów). Pełnią także funkcje zabezpieczające i wsparcia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~kolos
1450816440
To ściema żeby się dostać do zespołu to trzeba miec niezłe plecy, niesprawiedliwy tez jest limit wiekowy dla kandydatów na operatora , osoby po 30 nie mają czego szukać
BF-C4-6B-04
~eryk
1442921400
Nie no, bez przesady. Z wf to różnie bywa. Nie zaliczysz jednej konkurencji i NARKA ;).
35-F2-25-FF
~rosomak
1442901780
to jest chyba kamuflaż A-tacs FG ;]
E5-40-EE-63
~Gość
1441920360
Co to za mundury na zdjęciach ?
C8-C9-D5-43
~Fartowny
1441817400
Czy jeśli nie odbyłem służby przygotowawczej to mogę iść na selekcje?
71-EE-E1-7C
~Greg
1441796640
Byłem na WF zdałem go, całkiem fajnie było na luzie bez żadnej spiny, ludzie spoko, 2 tygodnie później psycholog i tam poległem, mówi się trudno ale przynajmniej próbowałem, nie mam wyrzutów sumienia do siebie, Pani psycholog specjalistka z górnej półki ale mi swoim podejściem i zachowaniem nie zaimponowała...niestety teraz siedzę w Anglii
F9-47-9C-8C
~Gal Anonim
1441793760
Bardzo trudno się dostać, wf to pikuś zdaje go 90% chętnych a nawet więcej, ale najwięcej odpada u psychologa 60-70%, z 100 chętnych osób w góry idzie 30-40 osoby, z tego 10-15 przechodzi i tyle
F9-47-9C-8C

Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Honor weteranom misji!
Przysięga w Limanowej
Mobilne dowodzenie
Podróż po AWACS-ie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Pokazali bojowego ducha
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ratownicy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO