moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla każdego coś miłego

Pierwszy weekend września zawojują biegacze. Mają do wyboru aż kilkanaście imprez. Żołnierze staną na starcie III GROM Challenge w Czerwonym Borze i II Biegu Cichociemnych w Sochaczewie, nad którymi patronat objęła polska-zbrojna.pl. Będą też biec w jubileuszowej 25. edycji Półmaratonu Philipsa w Pile i są kandydatami na medalistów mistrzostw Polski.


Do trzeciej edycji GROM Challenge – ekstremalnego biegu z pokonywaniem przeszkód naturalnych i sztucznych oraz z zadaniami do wykonania na trasie – zapisała się rekordowa liczba uczestników. – Zgłosiło się 342 zawodników. Przygotowujemy dla nich wiele atrakcji – mówi „Tomek”, jeden z instruktorów GROM-u. Tuż przed zawodami byli żołnierze tej jednostki wojskowej zrzeszeni w firmie GROM GROUP, która jest organizatorem imprezy, przygotowywali różne niespodzianki na trasie. „Tomek” zdradził tylko, że w tym roku uczestnicy zawodów będą więcej strzelać oraz, iż organizatorzy są gotowi do zmiany w ostatniej chwili niektórych odcinków trasy. – Jeśli dalej będzie zakaz wstępu do lasu z powodu suszy, przygotowaliśmy inne warianty trasy – dodaje instruktor.

Walka duetów na poligonie GROM

Tegoroczne zawody, podobnie jak te zorganizowane w 2013 i 2014 roku, odbędą się na terenie byłego poligonu jednostki GROM. Obecnie znajduje się tam Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM GROUP. Ideą GROM Challenge jest popularyzacja służby wojskowej i zapoznanie uczestników zawodów z wybranymi zadaniami, z którymi muszą się zmierzyć kandydaci do służby w jednostkach specjalnych podczas selekcji. Honorowy patronat nad zawodami sprawuje dowódca Jednostki Wojskowej GROM płk Piotr Gąstał.

O zwycięstwo w zawodach będą walczyć zespoły dwuosobowe. Na trasie o długości około 25 kilometrów duety będą musiały sprostać kilku zadaniom specjalnym, których wykonanie ocenią byli komandosi GROM. Żołnierze związani z tą jednostką chętnie zgłaszają się do pracy przy organizacji GROM Challenge, gdyż jednym z celów tej imprezy jest również uczczenie pamięci gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy i dowódcy GROM-u. Uczestnicy zawodów pomagają też realizować statutowe zadania stowarzyszeniom wspierającym byłych żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych – 20 procent wpływów z opłat startowych wnoszonych przez zawodników przekazywane jest bowiem stowarzyszeniom na akcje charytatywne.


„Katorżnik” w Sochaczewie

Natomiast dla Sławomira Cypla, pomysłodawcy i dyrektora Biegu Cichociemnych w Sochaczewie, inspiracją do zorganizowania imprezy był kultowy Bieg Katorżnika w Lublińcu. Sam startował w nim pięć razy, a za szóstym razem nie udało mu się wpisać na listę zawodników, ponieważ tak duże było zainteresowanie błotnym biegiem z przeszkodami. Postanowił więc sam zorganizować podobną imprezę. W tym roku odbędzie się jej druga edycja.

Bieg jest poświęcony pamięci Cichociemnych. Zawodnicy ć będą rywalizować na dwóch trasach. Mniej zaawansowani sprawdzą się na odcinku o długości około pięciu kilometrów. Natomiast trasa biegu głównego wynosi około 13 kilometrów, ale jej długość może się zmienić w zależności od warunków atmosferycznych. Biegacze pobiegną ulicami Sochaczewa, ale część trasy wytyczono nad brzegiem Bzury i w korycie tej rzeki.

W biegu głównym zawodnicy będą walczyć o nagrody w czterech klasyfikacjach: generalnej, służb mundurowych, mieszkańców Sochaczewa i zawodników MMA. Ta ostatnia, niespotykana na innych imprezach biegowych, wzięła się stąd, iż jednym z organizatorów biegu jest Uczniowski Klub Sportowy Dragon Fight Club. Sławomir Cypel jest prezesem tego Klubu, jak również prezesem Amatorskiej Ligi MMA. Na tegorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie był też sędzią ringowym. Nic więc dziwnego, że dyrektor biegu zachęca do udziału w nim również zawodników uprawiających mieszane sztuki walki.

– Przed rokiem zawodnicy narzekali, że na trasie było za mało błota. Tym razem powinni być zadowoleni. Na ostatnich 500 metrach trasy będą mieli błota po pas – mówi Sławomir Cypel. – Przygotowaliśmy również dla zawodników kilka przeszkód terenowych. Będą też musieli przenosić opony i czołgać się pod drutem kolczastym – dodaje dyrektor biegu. Do II Biegu Cichociemnych zgłosiło się 240 osób, z których około 190 zadeklarowało chęć startu na dłuższej trasie.

SZUS

autor zdjęć: arch. GROM Group

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Zachować właściwą kolejność działań
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO