moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawaleryjski weekend

Wspaniali jeźdźcy, piękne wierzchowce i pokazy kunsztu kawaleryjskiego. To wszystko czeka warszawiaków w najbliższy weekend. Z okazji Święta Kawalerii Polskiej ulicami miasta przemaszeruje setka współczesnych ułanów, będzie też można podziwiać pokazy ich sprawności i wyszkolenia. Święto upamiętnia polskie zwycięstwo nad bolszewicką konnicą w 1920 roku.– Obchodzone już po raz piąty Święto Kawalerii Polskiej jest okazją do popularyzowania tradycji polskiej kawalerii, jeździectwa oraz sportów hippicznych – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dodaje, że DGW wraz z resortem obrony i władzami Warszawy organizuje z tej okazji dwudniowy festyn w Warszawie. Nie zabraknie efektownych pokazów, prezentacji wojskowego sprzętu oraz pokazu umiejętności ułanów.

Ułańska parada

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o 11.00 pod pomnikiem Jazdy Polskiej. Uczestnicy, wśród nich Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna WP oraz poczty sztandarowe jednostek dziedziczących tradycje kawaleryjskie, uczczą apelem pamięci ułanów, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

Natomiast o 16.00 z kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej wyruszy około setka jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii WP oraz kilkunastu stowarzyszeń odtwarzających przedwojenne pułki jazdy.

– Kolumna przejedzie przez miasto na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kawalerzyści złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i wezmą udział w defiladzie – podaje ppłk Klejszmit.

Lance i szable

W niedzielę organizatorzy zapraszają warszawiaków na hipodrom przy ul. Kozielskiej. O 10 rano odbędzie się tam msza, a w południe rozpoczną się główne obchody święta.


Na entuzjastów hippiki czeka pokaz wyszkolenia wojskowych jeźdźców ze Szwadronu Kawalerii WP m.in. we władaniu bronią białą oraz musztrze paradnej. Umiejętności jeździeckie zaprezentuje także grupa rekonstrukcyjna odtwarzająca 15 Pułk Ułanów Poznańskich.

W ich wykonaniu widzowie zobaczą pokazy władania szablą i lancą, prezentacje umiejętności kaskaderskich oraz epizody z bitwy pod Krojantami z września 1939 roku.

Warszawiacy będą też mogli podziwiać prezentacje wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz umiejętności policyjnych psów służbowych. Nie zabraknie także akrobacji grupy z warszawskiej Szkoły Woltyżerki i Rekreacji Konnej.

Ponadto do 17.00 na hipodromie będzie trwał festyn rodzinny. Wśród atrakcji przewidziano konkursy wiedzy o polskiej konnicy i Narodowych Siłach Rezerwowych, konkurs plastyczny dla dzieci oraz pokaz siodeł historycznych. Na zwiedzających będzie też czekał współczesny sprzęt wojskowy. Armia wystawi KTO Rosomak i samochody BRDM 2 oraz HMMWV.


Na wszystkie atrakcje wstęp jest wolny. Dla wygody warszawiaków ZTM uruchomi w niedzielę bezpłatną linię autobusową kursującą od 11 do 17 między przystankiem Metro Ratusz Arsenał a Kozielską. Więcej informacji na stronie Garnizonu.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym kawaleryjskiego święta.

Cios w bolszewików

W bitwie pod Komarowem 31 sierpnia 1920 roku półtora tysiąca ułanów 1 Dywizji Kawalerii pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla rozbiło czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną gen. Siemiona Budionnego. Bitwa uważana jest przez historyków za największy bój kawaleryjski XX wieku.

Upamiętniające bitwę Święto Kawalerii Polskiej przypada co prawda 31 sierpnia, jednak obchodzone jest w pierwszy weekend września, aby nie zbiegało się z uroczystościami rozpoczęcia II wojny światowej.

Dziś tradycje kawaleryjskie w polskiej armii kontynuuje Szwadron Kawalerii WP powołany w 2000 roku. Oddział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego WP, a jego podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach w składzie wojskowej asysty honorowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. DGW

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Gunner, nie runner
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Pod skrzydłami Kormoranów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO